Blog

Jak się rozluźnić w trakcie pandemii COVID-19 innymi sposobami niż alkohol?

Rozwijająca się nieustannie pandemia Covid-19 i konieczność radzenia sobie w nowej rzeczywistości może wiązać się z pogorszeniem nastroju i poczuciem nieustającego napięcia. Brak dostępu do wcześniejszych udogodnień rekreacyjnych i kulturalnych, ograniczone możliwości kontaktu z innymi oraz poczucie zagrożenia powodują, że szukamy sposobu na rozluźnienie się i uspokojenie myśli. Jak odpoczywać i uzyskać wewnętrzny balans bez alkoholu? Sami zobaczcie.
Na zdjęciu na pierwszym planie widoczna męska dłoń trzymająca szklankę z alkoholem. Na drugim planie widoczna posadzka, na której leży butelka po alkoholu. Kadr wąski.

Jak rozluźnić się podczas pandemii bez alkoholu?

Życie bez alkoholu jest możliwe i to nawet w pandemicznej rzeczywistości, kiedy to znacznie bardziej niż dotychczas jesteśmy odcięci od różnego rodzaju rozrywek i możliwości. Wystarczy odrobina wyobraźni i odnalezienie pewnych alternatyw, które dadzą relaks i spowodują, że Twoje myśli będą krążyć z dala od euforycznych trunków. Zatem co zamiast drinka lub lampki wina?

Joga i medytacja

Możliwości, jakie daje joga oraz medytacja są w Polsce nadal niedoceniane. Chociaż o jodze słyszał już niemal każdy, to mało osób wie, że poza ćwiczeniami dla ciała jest ona również doskonała terapia dla duszy. Samym założeniem jogi jest odnalezienie związków pomiędzy ludzkim ciałem a umysłem, jednocześnie zakładając, że dzięki odpowiedniemu treningowi ciała i dyscypliny ducha można lepiej poznawać naturę świata. Już samo słowo joga mówi wiele o zaletach tego typu ćwiczeń. Oznacza ono bowiem kontrolę połączenie i jedność, odnosząc się bezpośrednio do samodoskonalenia. Obecnie joga jest uznawana również za formę medytacji, która ma przynosić ukojenie i rozluźnienie. Zalecana jest przede wszystkim jako element ćwiczeń do nauki oddechu i dbałości o ciało, które mają przyczynić się do osiągnięcia życiowego balansu. Ćwiczenia z jogi można wykonywać samemu, szczególnie jeśli chodzi o medytacyjne ćwiczenia oddechowe.
Na zdjęciu widoczny wytatuowany mężczyzna, który na tarasie ćwiczy jogę. Kadr szeroki.

Aktywność fizyczna

Świadomość społeczeństwa w kwestii korzyści płynących z uprawiania sportu czy aktywności fizycznej jest coraz większa. I jest to jak najbardziej słuszny trend, który sprawia, że coraz większa liczba osób zaczyna dbać o swoją sylwetkę oraz dobre samopoczucie. Jak się bowiem okazuje, aktywność sprzyja produkcji endorfin, nazywanych również hormonami szczęścia. Biegając, jeżdżąc na rowerze czy wykonując ćwiczenia siłowe, nie tylko zwiększasz pojemność tlenową swoich płuc i spalasz zbędną tkankę tłuszczową, ale również poprawiasz swoje samopoczucie.

Co więcej, sport wywołuje długotrwałe uczucie zadowolenia, a nawet euforii, która może trwać nawet do kilku godzin po zakończonej aktywności. To idealny sposób na to, aby przegonić myśli o sięgnięciu po kieliszek.

Hobby

Nic nie cieszy i nie rozwija tak, jak hobby. Wiedzą o tym Ci, którzy posiadają zainteresowania i którzy czerpią z nich liczne korzyści każdego dnia. Rzeczywistość pandemiczna daje ogromne możliwości, ponieważ nawet spędzając dużo czasu w domu, można znaleźć albo rozwijać swoje zainteresowania. Filmy, seriale, książki czy gry to tylko wierzchołek góry lodowej. Możesz odkryć piękno rysowania lub malowania, grania na instrumencie, układania puzzli czy grania w gry planszowe lub szachy – możliwości jest naprawdę wiele.

I co najważniejsze, stanowią one alternatywę dla alkoholu, która dostarczy Ci mnóstwo miłych wrażeń i zapewni doskonałe samopoczucie.
Na zdjęciu widoczna kobieta, która jeździ po mieście na rolkach. Kadr szeroki.

Spędzenie czasu z rodziną

Otoczenie się najbliższymi, z którymi spędzanie czasu jest samo w sobie dużą przyjemnością, to absolutna podstawa, aby nie myśleć o sięgnięciu po alkohol. Spacer z rodziną, wspólne granie w planszówkę czy seans filmowy to wartościowe sposoby spędzania wolnego czasu, którego w trakcie pandemii większość z nas ma w nadmiarze. Korzystaj z tego, ponieważ da Ci to nie tylko dobre samopoczucie, ale również pozwoli na zacieśnienie rodzinnych więzi.
Na zdjęciu widoczna rodzina: kobieta i mężczyzna oraz mała dziewczynka. Kobieta i mężczyzna mają na sobie fartuszki do gotowania. Dziewczynka trzyma na rękach psa. Kadr amerykański.

Korzystaj z nowoczesnych technologii

Czas pandemii może być szczególnie trudny dla osób, które są towarzyskie i lubią spędzać czas, otaczając się przyjaciółmi i znajomymi. Jednak nawet podczas izolacji nie trzeba rezygnować z czasu spędzonego „razem”. Pomaga nam w tym nowoczesna technologia. Wieczorne spotkanie przy herbacie, spotkania na plotki, a nawet wspólne oglądanie filmu – wszystko to możesz robić ze swoją grupą znajomych za pośrednictwem wideokonferencji. Taka chwila oderwania się od rzeczywistości daje namiastkę normalności i poczucia bliskości, tak samo, jak rozmowa w cztery oczy. Doskonale wpływa to również na polepszenie nastroju i pozwoli się chociaż na chwilę zrelaksować.

Zamienniki alkoholu

No dobrze, a czy istnieją zamienniki, które możesz spożywać zamiast alkoholu, aby dostarczyć sobie odrobinę radości i choćby namiastkę tak pożądanej przez Ciebie euforii? Oczywiście! Bezpośrednio tłoczone soki NFC, napoje izotoniczne, kefiry, soki warzywne, mrożona herbata czy nawet tak wielbiona przez Polaków kawa, przygotowana z wysokiej jakości ziaren, może dać Ci mnóstwo szczęścia i wpłynąć pozytywnie na stan organizmu. A do tego sprawić, że alkohol nie będzie potrzebny!

Efekty odstawienia alkoholu w czasie pandemii

Poszukiwanie alternatyw dla alkoholu i odstawienie piwa, wódki czy wina może mieć ogromny, pozytywny wpływ na stan Twojego zdrowia. Zrzucisz zbędne kilogramy, poprawisz jakość swojego snu, zniwelujesz zmęczenie i nagłe spadki energii, a także odczujesz większą motywację do działania. I to co najważniejsze – na Twojej twarzy o wiele częściej będzie gościł uśmiech.

Sprawdź sam i przekonaj się, że można żyć szczęśliwie bez alkoholu – nawet, teraz kiedy zagrożenie wirusowe wciąż nie minęło.

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056