Blog

Koronawirus a alkohol. Alkoholik w szczególności narażony na COVID-19

Już w kwietniu 2020 roku, kiedy tak naprawdę dopiero rozpoczynaliśmy walkę z koronawirusem, WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalny komunikat. Specjaliści odradzali w nim sięganie po alkohol, gdyż może on znacząco osłabić organizm, a co za tym idzie – narazić na większe szkody w przypadku zakażenia.

Odstaw alkohol w dobie pandemii

Zdaniem WHO „sięganie po alkohol zwiększa podatność na problemy zdrowotne, nasila ryzykowne zachowania, zaburzenia o podłożu psychicznym oraz zjawisko przemocy”. Rokrocznie w wyniku spożywania alkoholu umiera około 3 milionów osób, a w dobie pandemii zbyt częste sięganie po kieliszek może być jeszcze bardziej niebezpieczne.

Jednak nawet w pandemii koronawirusa możliwe jest skuteczne zwalczenie uzależnienia od alkoholu. Warto jednak najpierw dowiedzieć się o nim nieco więcej, by móc poradzić sobie z problemem – sprawdźmy zatem czym jest uzależnienie i jak je zwalczyć.

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to silna, nabyta chęć spożywania jakiejś substancji albo wykonywania określonej czynności. Uzależnienie postępuje z czasem, nałóg jest coraz większy, a wszelkie próby zerwania z nim mogą prowadzić do bardzo poważnych kryzysów psychicznych. Co więcej – samo spożywanie substancji czy ciągłe powtarzanie konkretnych zachowań, może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także rujnować życie – poprzez zburzenie relacji z bliskimi, utratę pracy itd.

Uzależnienie fizyczne a uzależnienie psychologiczne

Podana wyżej definicja uzależnienia nie jest pełna, ponieważ konieczne jest również wyróżnienie w niej:

 

  • uzależnienia fizycznego, które występuje pod postacią różnych dolegliwości organizmu, również tych niezwykle bolesnych. Jest to naturalna reakcja organizmu na brak substancji, którą osoba uzależniona regularnie przyjmowała, a w tym momencie nie ma do niej dostępu. Mówi się wtedy o zespole abstynencyjnym, a uzależnionemu potrzebny jest detoks (odtrucie organizmu);
  • uzależnienia psychicznego, w przypadku, którego dochodzi do zachwiania psychiki osoby uzależnionej, zaniedbania codziennych czynności, osłabienia woli, a także wzrostu tolerancji na dany środek. Uzależniony oszukuje otoczenie, samego siebie, pojawiają się wyrzuty sumienia i wiele innych skutków ubocznych, które prowadzą do wyniszczenia organizmu.

 

Chociaż zdecydowana większość Polaków sięga po alkohol z umiarem, liczba osób od niego uzależnionych jest bardzo duża – mówi się nawet o 900 tysiącach. Początki picia są niewinne, mają charakter towarzyski, jednak z czasem alkohol pojawia się coraz częściej, staje się nie tylko sposobem na lepszą zabawę, ale i odstresowanie czy smutki. Uzależnienie od alkoholu może wyniszczać organizm przez bardzo długi czas, a człowiek go zażywający, równie długo może prowadzić pozornie normalne życie. Wkrótce jednak przegrywa, ponieważ alkohol okazuje się niezbędny do życia.

 

Objawy uzależnienia

Podstawowym objawem jest oczywiście bardzo silna potrzeba zażywania substancji albo wykonywania określonej czynności. Jednak Europejska Klasyfikacja Chorób Psychicznych ICD-10 podaje też inne objawy uzależnienia:

  • problemy lub brak kontroli nad spożywaniem danej substancji, przekraczanie zakładanego wcześniej poziomu,
  • pojawianie się objawów abstynencyjnych i łagodzenie ich poprzez ponowne zażywanie substancji,
  • wzrost tolerancji na zażywaną substancję,
  • ograniczenie zainteresowań kosztem substancji lub jednej czynności, a do tego zawężenie repertuaru zachowań do 1-2,
  • zażywanie substancji pomimo świadomości jej szkodliwego działania.

Jeżeli dostrzega się co najmniej 3 z tych objawów u siebie lub osoby bliskiej, prawdopodobnie można mówić o uzależnieniu i należy rozpocząć jego leczenie.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Najważniejsze w leczeniu uzależnienia jest zdanie sobie sprawy z problemu i uświadomienie sobie, jak ważne jest podjęcie leczenia. To pierwszy, jednak często bardzo trudny etap – osoby uzależnione bardzo często boją lub wstydzą się przyznać do swojej choroby albo starają się bagatelizować problem. Niezwykle istotne jest też wyzbycie się wstydu i poczucia bezsilności – trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest się chorym i konieczne jest podjęcie leczenia. Czy sama silna wola może więc wystarczyć? Niekoniecznie.

W dobie pandemii warto więc skorzystać z Esperalu albo terapii – w ten sposób o wiele łatwiej będzie ostatecznie zerwać z uzależnieniem.