Blog

Koronawirus a alkohol. Alkoholik w szczególności narażony na COVID-19

Już w kwietniu 2020 roku, kiedy tak naprawdę dopiero rozpoczynaliśmy walkę z koronawirusem, WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalny komunikat. Specjaliści odradzali w nim sięganie po alkohol, gdyż może on znacząco osłabić organizm, a co za tym idzie – narazić na większe szkody w przypadku zakażenia.
Na zdjęciu widoczna kobieta w masce medycznej oraz dłoń w rękawiczce chirurgicznej z wyciągniętym w stronę pacjentki termometrem. Kadr wąski.

Odstaw alkohol w dobie pandemii

Zdaniem WHO „sięganie po alkohol zwiększa podatność na problemy zdrowotne, nasila ryzykowne zachowania, zaburzenia o podłożu psychicznym oraz zjawisko przemocy”. Rokrocznie w wyniku spożywania alkoholu umiera około 3 milionów osób, a w dobie pandemii zbyt częste sięganie po kieliszek może być jeszcze bardziej niebezpieczne.

Jednak nawet w pandemii koronawirusa możliwe jest skuteczne zwalczenie uzależnienia od alkoholu. Warto jednak najpierw dowiedzieć się o nim nieco więcej, by móc poradzić sobie z problemem – sprawdźmy zatem, czym jest uzależnienie i jak je zwalczyć.
Na zdjęciu widoczny fragment kobiecej sylwetki sfotografowanej od tyłu. Kobieta ma na sobie maskę medyczną i sięga po butelkę wina stojącą na półce z alkoholami. Kadr wąski.

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to silna, nabyta chęć spożywania jakiejś substancji albo wykonywania określonej czynności. Uzależnienie postępuje z czasem, nałóg jest coraz większy, a wszelkie próby zerwania z nim mogą prowadzić do bardzo poważnych kryzysów psychicznych. Co więcej – samo spożywanie substancji czy ciągłe powtarzanie konkretnych zachowań, może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także rujnować życie – poprzez zburzenie relacji z bliskimi, utratę pracy itd.

Uzależnienie fizyczne a uzależnienie psychologiczne

Podana wyżej definicja uzależnienia nie jest pełna, ponieważ konieczne jest również wyróżnienie w niej:

 

  • uzależnienia fizycznego, które występuje pod postacią różnych dolegliwości organizmu, również tych niezwykle bolesnych. Jest to naturalna reakcja organizmu na brak substancji, którą osoba uzależniona regularnie przyjmowała, a w tym momencie nie ma do niej dostępu. Mówi się wtedy o zespole abstynencyjnym, a uzależnionemu potrzebny jest detoks (odtrucie organizmu);
  • uzależnienia psychicznego, w przypadku którego dochodzi do zachwiania psychiki osoby uzależnionej, zaniedbania codziennych czynności, osłabienia woli, a także wzrostu tolerancji na dany środek. Uzależniony oszukuje otoczenie, samego siebie, pojawiają się wyrzuty sumienia i wiele innych skutków ubocznych, które prowadzą do wyniszczenia organizmu.

Na zdjęciu na pierwszym planie widoczny kieliszek z alkoholem stojący na stoliku. Na drugim planie sylwetka mężczyzny, który sięga po kieliszek przez maseczkę medyczną. Kadr wąski.

Chociaż zdecydowana większość Polaków sięga po alkohol z umiarem, liczba osób od niego uzależnionych jest bardzo duża – mówi się nawet o 900 tysiącach. Początki picia są niewinne, mają charakter towarzyski, jednak z czasem alkohol pojawia się coraz częściej, staje się nie tylko sposobem na lepszą zabawę, ale i odstresowanie czy smutki. Uzależnienie od alkoholu może wyniszczać organizm przez bardzo długi czas, a człowiek go zażywający, równie długo może prowadzić pozornie normalne życie. Wkrótce jednak przegrywa, ponieważ alkohol okazuje się niezbędny do życia.

 

Objawy uzależnienia

Podstawowym objawem jest oczywiście bardzo silna potrzeba zażywania substancji albo wykonywania określonej czynności. Jednak Europejska Klasyfikacja Chorób Psychicznych ICD-10 podaje też inne objawy uzależnienia:

  • problemy lub brak kontroli nad spożywaniem danej substancji, przekraczanie zakładanego wcześniej poziomu,
  • pojawianie się objawów abstynencyjnych i łagodzenie ich poprzez ponowne zażywanie substancji,
  • wzrost tolerancji na zażywaną substancję,
  • ograniczenie zainteresowań kosztem substancji lub jednej czynności, a do tego zawężenie repertuaru zachowań do 1-2,
  • zażywanie substancji pomimo świadomości jej szkodliwego działania.

Jeżeli dostrzega się co najmniej 3 z tych objawów u siebie lub osoby bliskiej, prawdopodobnie można mówić o uzależnieniu i należy rozpocząć jego leczenie.
Na zdjęciu na pierwszym planie widoczne liczne butelki po alkoholu. Na drugim planie mężczyzna z głową schowaną w dłonie. Kadr wąski.

Alkoholizm, a kondycja organizmu

Nadużywanie alkoholu samo w sobie mocno wyniszcza organizm i powoduje wiele powikłań. Często choroba alkoholowa powoduje również występowanie nowych jednostek chorobowych. Przede wszystkim osłabia serce, układ nerwowy i immunologiczny. Mało osób wie jednak, że nadużywanie alkoholu wpływa również negatywnie na pracę płuc.

Szacuje się, że przez komórki płucne wydalane jest z organizmu w wydychanym powietrzu około 15% spożytego alkoholu. Oznacza to, że nadużywanie alkoholu obniża odporność płuc. Może to prowadzić do zwiększonej podatności zachorowania na wirusowe zapalenia płuc, grypę typu A, bakteryjne zapalenia płuc, czy zakażenie nabłonka dróg oddechowych. Pierwszy raz alkoholizm uznano za czynnik podwyższonego ryzyka, w trakcie pandemii grypy w 1918 roku.

Jak choroba alkoholowa wpływa na przebieg Covid-19

Niepokojące dane o wzroście spożywania alkoholu w trakcie pandemii odnotowano już na jej początku. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych sprzedaż alkoholu w kwietniu 2020 wzrosła o 470% w stosunku do kwietnia poprzedniego roku. Wpływa na to na pewno izolacja oraz uczucie samotności, które uznaje się za czynniki predysponujące do problemów alkoholowych. Alarmujące dane o wzroście spożywania alkoholu płyną również z Europy.

Jednocześnie jednym z charakterystycznych i najgroźniejszych objawów zakażenia Covid-19 są duszności. Wirus atakuje komórki płuc, doprowadzając do ich degradacji. Zwracając uwagę na fakt, że wydychanie alkoholu jest główną drogą wydalania go z płuc, problemy z oddychaniem i saturacją mogą skutkować zwiększonym upośledzeniem obrony płuc przed alkoholem. U osób nadużywających alkohol można również zauważyć zmniejszoną zdolność do wydalania wydzielin płucnych, co sprawia, że przebieg Covid-19 może być znacznie cięższy i trudniejszy do wyleczenia.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Najważniejsze w leczeniu uzależnienia jest zdanie sobie sprawy z problemu i uświadomienie sobie, jak ważne jest podjęcie leczenia. To pierwszy, jednak często bardzo trudny etap – osoby uzależnione bardzo często boją lub wstydzą się przyznać do swojej choroby albo starają się bagatelizować problem. Niezwykle istotne jest też wyzbycie się wstydu i poczucia bezsilności – trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest się chorym i konieczne jest podjęcie leczenia. Czy sama silna wola może więc wystarczyć? Niekoniecznie.

W dobie pandemii warto więc skorzystać z Esperalu albo terapii – w ten sposób o wiele łatwiej będzie ostatecznie zerwać z uzależnieniem.

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056