Blog

Co mogę zrobić dla siebie lub rodziny w Nowym Roku?

Nowy rok to doskonała okazja, aby przewartościować swoje priorytety i zrezygnować z kilku złych nawyków, które w dłuższej perspektywie mogą być niszczące zarówno dla ciała, jak i psychiki. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i wystarczy, że sięgniesz po kilka sprawdzonych wskazówek. Oto nasz krótki poradnik, dzięki któremu zrobisz coś dobrego dla siebie oraz swojego otoczenia, a co za tym idzie – sprawisz, że Twoje życie będzie o wiele bardziej satysfakcjonujące!

Zrezygnuj z picia alkoholu

Nowy rok to okazja do tego, by wyeliminować wiele złych nawyków mających negatywny wpływ zarówno na stan zdrowia, jak i codzienne samopoczucie. Jednym z nich jest oczywiście nadmierne i zbyt częste spożywanie alkoholu. W efekcie obciążasz swoją wątrobę i trzustkę, powodujesz, że w organizmie gromadzi się zbyt wiele toksyn i nie regenerujesz się we właściwy sposób. A co najgorsze – możesz wpaść w nałóg, z którego wydostanie się będzie bardzo trudne i czasochłonne.

Dlatego też chcąc zadbać o siebie i swoich bliskich, ogranicz alkohol do absolutnego minimum albo, co będzie jeszcze lepszym rozwiązanie, zrezygnuj z niego całkowicie. Pierwsze zmiany zobaczysz już po kilku tygodniach – nie tylko poprawi się Twój nastrój, ale również zyskasz więcej energii i o wiele łatwiej będzie Ci np. zrzucić zbędne kilogramy.

Spędzaj więcej czasu z bliskimi

Nic nie sprawia większej przyjemności i satysfakcji od spędzania czasu z bliskimi. Niestety, pęd do sukcesu zawodowego sprawia, że często bagatelizujemy tę kwestię i ograniczamy kontakty z rodziną czy przyjaciółmi do minimum. To z kolei ma długofalowy, negatywny wpływ na relacje i sprawia, że trudno osiągnąć życiowe spełnienie.

Dlatego, nawet pomimo dużej liczby obowiązków, wykorzystuj wolne chwile, by zjeść kolację z najbliższymi, wybrać się z nimi do kina czy obejrzeć wieczorny film. Dzięki temu skutecznie odpoczniesz, odciągniesz myśli od pracy i trosk, a przy tym umocnisz więzi, co przełoży się na zadowolenie – zarówno Twoje, jak i bliskich Ci osób.

 

Zacznij uprawiać sport

Aktywność fizyczna cieszy się dzisiaj bardzo dużą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie treningów. Nie jest to dziełem przypadku – dzięki aktywności zyskujesz możliwość poprawienia swojej sylwetki, skutecznej walki z nadwagą i zyskujesz więcej sił witalnych, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe.

W tym wypadku wystarczy naprawdę niewiele, by zmienić swoje życie o 180 stopni – zapisz się na basen lub siłownię, wyciągnij rower z piwnicy, a nawet korzystaj z długich spacerów, najlepiej z kimś bliskim albo pupilem.

Zmień dietę

Jeżeli chcesz zrobić coś dobrego dla siebie w nowym roku, zrezygnuj z tłustych potraw, unikaj jedzenia typu fast-food i włącz do swojego jadłospisu zdrowe, bogate w witaminy i minerały produkty. Odpowiednia dieta to nie tylko sposób na piękną sylwetkę, ale również dobre samopoczucie, więcej energii i motywacji do działania.

Jeżeli masz problem z samodzielnym ustaleniem wartościowego jadłospisu, możesz skorzystać z porady dietetyka – również online. Nie będzie to dla Ciebie duży koszt, a efekty, jakie uzyskasz, bez wątpienia przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania.

Postaw na częstszy odpoczynek

Wielu z nas, w wyniku nadmiaru obowiązków i pragnienia osiągnięcia sukcesu, bagatelizuje odpoczynek i poświęca na niego zbyt mało czasu. Jest to duży błąd, ponieważ odpowiednia regeneracja organizmu i choćby chwilowa ucieczka od pracy to niezwykle istotne kwestie. Dlatego poświęć popołudnie nie na dodatkowe zlecenia, ale odpoczynek w rodzinnym gronie.
Pamiętaj przy tym również o odpowiedniej długości snu – minimum 6-7 godzin, co także pozwoli Ci zyskać więcej energii oraz lepsze samopoczucie w nowym roku.