Esperal to dawna nazwa disulfiramu – substancji czynnej, która jest wykorzystywana podczas leczenia alkoholików. To związek chemiczny, którego zadaniem jest blokowanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład alkoholu w wątrobie. Kiedy jest obecny w organizmie, wywołuje objawy zatrucia po zażyciu napojów wysokoprocentowych. Dolegliwości, jakich doświadcza wówczas Pacjent to między innymi:
- nudności oraz wymioty,
- tachykardia,
- duszności,
- bóle głowy,
- pocenie się,
- pokrzywka na ciele,
- wahania ciśnienia.
Złe samopoczucie oraz poważny dyskomfort sprawiają, że alkoholik ma znacznie mniejszą motywację, aby ponownie sięgnąć do kieliszka. Esperal w połączeniu z trunkami stanowi bowiem zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.
Wszycie disulfiramu jest więc elementem terapii awersyjnej – ma za zadanie wywołanie strachu przed spożywaniem alkoholu i wzbudzić wstręt wobec tego typu napojów.
Jak wszywany jest esperal?
Wszywka esperalowa może być wszyta przez wykwalifikowanego chirurga. Specjalista przeprowadza ten zabieg w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Możliwe jest wykonanie go również w domu pacjenta – co jest szczególnie ważne wówczas, gdy alkoholik chce zachować pełną anonimowość i podejmuje leczenie w najbardziej komfortowym dla siebie miejscu.
Chirurg umieszcza pod skórą na pośladku lub na łopatce specjalną, niewielką wszywkę, która stopniowo uwalnia do organizmu disulfiram. Substancja ta, gdy wejdzie w reakcję z alkoholem, powoduje gromadzenie się w ciele aldehydu octowego. To jego zwiększone natężenie powoduje nieprzyjemne skutki uboczne.
Sam zabieg trwa około 30 minut i nie jest dla Pacjenta bolesny. Jego efekty utrzymują się mniej więcej przez ok. 8 miesięcy od wszczepienia esperal. Jeśli Pacjent w międzyczasie podejmuje terapię alkoholową – jego szanse na pozostanie w trzeźwości mogą być większe.
Zabieg wszycia esperal jest wykonywany m.in. przez naszego lekarza chirurga – także z dojazdem do Pacjenta. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą telefoniczną.