Blog

Skąd agresja u alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów – najczęściej zaliczamy do nich trudności w związku, utratę pracy i pogorszenie sytuacji materialnej, a także problemy zdrowotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która towarzyszy alkoholikom – agresja. Dlaczego stanowi tak powszechny problem i z czego się bierze? Czy to właśnie alkohol ma największy wpływ na jej powstanie? Sprawdźmy!

Zobacz więcej »

Alkoholizm wśród nieletnich

Wiele osób sądzi, że alkoholizm dotyczy wyłącznie osób dorosłych i tylko one powinny uważać na jego zgubne działanie. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol może stanowić ogromne problemy już w młodym wieku – u osób nieletnich. Część z nich już na tym etapie rozpoczyna picie, a niekiedy nawet zmagać się musi z uzależnieniem. Z czego to wynika, jakie są skutki alkoholizmu wśród nieletnich oraz jak z tym walczyć?

Zobacz więcej »

Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?

Długotrwałe spożywanie alkoholu i nagłe przerwanie ciągu alkoholowego może wiązać się z licznymi, bardzo negatywnymi reakcjami organizmu. Tą zdecydowanie najgroźniejszą jest delirium alkoholowe, nazywane również białą gorączką alkoholową. Czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak powinno wyglądać leczenie chorego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy!

Zobacz więcej »

Szczepienie na COVID-19 a spożywanie alkoholu

Pandemia koronawirusa wywróciła znany nam wszystkim świat do góry nogami. I choć obecnie, dzięki stosowaniu się do obostrzeń oraz szczepieniom, sytuacja nieco się unormowała, wcale nie jest powiedziane, że tuż za rogiem nie czeka na nas kolejna fala zachorowań. Warto więc pozostawać ostrożnym i monitorować sytuację. W tym artykule zajmiemy się kwestią spożywania alkoholu – zarówno przed, jak i po szczepieniu na COVID-19. Czy jest to dopuszczalne?

Zobacz więcej »

Wakacje bez alkoholu

Wakacje to okres wypoczynku i regeneracji. Niestety, dla wielu osób sezon urlopowy to czas imprez i alkoholu, który staje się niekiedy najważniejszą atrakcją wyjazdu. Problem ten dotyczy nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, które piją sporadycznie – brak hamulców nie tylko może doprowadzić do tego, że wypoczynek zamieni się w ciągłego kaca, ale też niesie ryzyko uzależnienia. Czy w takim razie można spędzać wakacje bez alkoholu i jak to robić?

Zobacz więcej »

Moi rodzice są uzależnieni od alkoholu. Jak to na mnie wpływa?

Uzależnienie od alkoholu rodziców może być prawdziwym koszmarem dla dzieci. Choroba wpływa zarówno na to, jak wygląda ich codzienność, jak też odciska swoje piętno na psychice – zarówno najmłodszych, jak i nastolatków. Wszystkie wyniesione z tego okresu doświadczenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na dorosłe życie, dlatego też każdy rodzic powinien mieć świadomość tego, że wyjście z alkoholizmu musi być podyktowane nie tylko dobrem własnym, ale również swoich dzieci.

Zobacz więcej »

Wpływ alkoholu na wątrobę

Alkohol przez wiele osób traktowany jest jako sposób na dobrą zabawę i spora część z nas nie dostrzega tego, jak druzgocący jest jego wpływ na narządy wewnętrzne naszego organizmu. Jednym z tych najbardziej narażonych na jego szkodliwe działanie jest bez wątpienia wątroba – nie bez powodu wieloletni alkoholicy cierpią na poważne choroby tego narządu, takie jak np. marskość wątroby. Z czego to wynika?

Zobacz więcej »

Choroba alkoholowa uwarunkowana genetycznie – czy to możliwe?

Przyczyny choroby alkoholowej to bardzo rozbudowany temat, którego analizą podejmują się od dawna rozmaici specjaliści. Za jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na zwiększenie ryzyka uzależnienia, podają oni uwarunkowania genetyczne. Czy rzeczywiście jest to jedna z kluczowych przyczyn i w jaki sposób Twoje geny mogą wpływać na wzrost ryzyka sięgnięcia po alkohol w dorosłym życiu?

Zobacz więcej »