Blog

Wakacje bez alkoholu

Wakacje to okres wypoczynku i regeneracji. Niestety, dla wielu osób sezon urlopowy to czas imprez i alkoholu, który staje się niekiedy najważniejszą atrakcją wyjazdu. Problem ten dotyczy nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, które piją sporadycznie – brak hamulców nie tylko może doprowadzić do tego, że wypoczynek zamieni się w ciągłego kaca, ale też niesie ryzyko uzależnienia. Czy w takim razie można spędzać wakacje bez alkoholu i jak to robić?

Zobacz więcej »

Moi rodzice są uzależnieni od alkoholu. Jak to na mnie wpływa?

Uzależnienie od alkoholu rodziców może być prawdziwym koszmarem dla dzieci. Choroba wpływa zarówno na to, jak wygląda ich codzienność, jak też odciska swoje piętno na psychice – zarówno najmłodszych, jak i nastolatków. Wszystkie wyniesione z tego okresu doświadczenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na dorosłe życie, dlatego też każdy rodzic powinien mieć świadomość tego, że wyjście z alkoholizmu musi być podyktowane nie tylko dobrem własnym, ale również swoich dzieci.

Zobacz więcej »

Wpływ alkoholu na wątrobę

Alkohol przez wiele osób traktowany jest jako sposób na dobrą zabawę i spora część z nas nie dostrzega tego, jak druzgocący jest jego wpływ na narządy wewnętrzne naszego organizmu. Jednym z tych najbardziej narażonych na jego szkodliwe działanie jest bez wątpienia wątroba – nie bez powodu wieloletni alkoholicy cierpią na poważne choroby tego narządu, takie jak np. marskość wątroby. Z czego to wynika?

Zobacz więcej »

Choroba alkoholowa uwarunkowana genetycznie – czy to możliwe?

Przyczyny choroby alkoholowej to bardzo rozbudowany temat, którego analizą podejmują się od dawna rozmaici specjaliści. Za jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na zwiększenie ryzyka uzależnienia, podają oni uwarunkowania genetyczne. Czy rzeczywiście jest to jedna z kluczowych przyczyn i w jaki sposób Twoje geny mogą wpływać na wzrost ryzyka sięgnięcia po alkohol w dorosłym życiu?

Zobacz więcej »

Weekendowy alkoholizm – czy w ogóle coś takiego istnieje?

Alkohol w życiu wielu z nas pojawia się wyłącznie w określonym czasie lub miejscu – np. przy okazji różnego rodzaju uroczystości, gdy przychodzą smutki albo kiedy wyjeżdżamy na wakacje. Istnieje jeszcze jeden czas, o wiele bardziej regularny, kiedy pijemy – jest to weekend. Nierzadko w jego kontekście mówi się o tzw. weekendowym alkoholizmie, który co prawda nie jest terminem książkowym, ale istnieje i warto o nim mówić jak najczęściej. Dlaczego?

Zobacz więcej »

Sposoby na utrzymanie abstynencji w czasie lockdownu

W dobie pandemii zagrożeniem jest nie tylko niebezpieczny wirus, ale także samotność oraz konieczność zamknięcia się w domu, co wiąże się dla wielu z zerwaniem z dotychczasowymi pasjami oraz aktywnościami. Wszystko to prowadzi do jeszcze jednego problemu – nadmiernego spożycia alkoholu, który przez niektórych uznawany jest za najlepszy sposób na samotność czy nudę, związaną z lockdownem. Jak zachować trzeźwość nawet w tak trudnych czasach?

Zobacz więcej »

Wpływ izolacji i ograniczeń w dobie COVID-19 na rozwój alkoholizmu w społeczeństwie

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na nasze codzienne życie. Zmieniły się nasze rytuały, część z nas musiała przejść na tryb pracy zdalnej, a niektórych dotknął ten największy z problemów – utrata zatrudnienia. Nie dziwią więc wypowiedzi specjalistów, którzy informują o wzroście liczby osób uzależnionych od alkoholu. W dobie kryzysu gospodarczego pijemy więcej, co prowadzi do zwiększenia ryzyka alkoholizmu.

Zobacz więcej »

Zespół Korsakowa a alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu to prosta droga do problemów w związku, życiu zawodowym, a także pogorszenia się stanu zdrowia. Alkoholicy często zmagają się z różnego rodzaju przypadłościami, do których zaliczamy między innymi zespół Korsakowa. Jest to choroba, która może znacząco wpłynąć na codzienne życie i w przypadku której niezwłoczna jest pomoc specjalistów. Czym się objawia i jakie niesie za sobą zagrożenia?

Zobacz więcej »