Blog

Czy istnieje bezpieczna, nieuzależniająca ilość alkoholu?

Alkohol nie jest odpowiedzialny za całe zło tego świata, jednak podobnie jak inne używki – może wyrządzić w życiu człowieka wiele szkód. Część z nich dotyczy zdrowia fizycznego i psychicznego oraz całościowej kondycji organizmu. Inne, równie niebezpieczne konsekwencje, związane są z funkcjonowaniem alkoholika w społeczeństwie – dotyczą relacji z bliskimi i pracy.

Zobacz więcej »

Alkohole bezalkoholowe – ich wpływ na młodzież i osoby cierpiące na chorobę alkoholową

Sklepowe półki uginają się dziś od napojów bezalkoholowych, które smakiem i zapachem mają przypominać ulubione trunki. Nikt nie ma już problemu z zakupem bezalkoholowego piwa, cydru, likieru, whisky, a nawet wódki. I chociaż pozornie może wydawać się, że to sytuacja idealna, która pomoże rozwiązać problem choroby alkoholowej i spożywania alkoholu przez nieletnich, rzeczywistość jest zupełnie inna.

Zobacz więcej »

Czy zawsze będę alkoholikiem? Czy alkoholizm jest uleczalny?

Uzależnienie od alkoholu to z całym przekonaniem problem społeczny. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, kiedy ilość wypijanego w przeciągu roku czystego alkoholu przez jednego mieszkańca kraju przekracza 12 litrów, śmiało można mówić o degradacji społecznej.

Zobacz więcej »

Niechęć podjęcia leczenia – jak pomóc takiemu alkoholikowi?

Mając do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu, zmotywowanie ją do podjęcia leczenia jest bardzo trudnym zadaniem. Samo zaprzeczanie istnienia problemu to naturalny mechanizm tej choroby, jaką jest alkoholizm.

Zobacz więcej »

Zachowanie alkoholika – jak je rozpoznać?

Co ciekawe, osoby uzależnione od alkoholu są w stanie bardzo skutecznie się maskować, a szczególnie jeżeli mowa o początkowych stadiach tej choroby. To moment, kiedy sami jeszcze nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu i nie są świadomi jego istnienia, a zatem robią przy tym wszystko, aby tylko zachować chociażby pozór, że w pełni panują nad sytuacją, a sam problem uzależnienia od alkoholu zupełnie ich nie dotyczy.

Zobacz więcej »

Gdzie oraz do kogo udać się na wszycie Esperalu oraz czy NFZ to refunduje?

Leczenie uzależnienia od alkoholu to długotrwały proces terapii, który posiada działanie wielopłaszczyznowe – psychologiczne oraz farmakologiczne. Jedną z najczęściej stosowanych metod okazuje się wszycie Esperalu pod skórę osoby, która zmaga się z uzależnieniem.

Zobacz więcej »

Uczucia alkoholika podczas abstynencji

Dla osoby, która nie jest uzależniona od alkoholu, zrozumienie trzeźwiejącego alkoholika i jego emocji może być bardzo trudne. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkim wyzwaniem dla osoby uzależnionej jest abstynencja i jak bardzo cierpieć może w jej trakcie.

Zobacz więcej »

Nerwica a alkohol

Niekiedy alkohol jest traktowany jako sposób na ukojenie nerwów czy stresu. Spożywa się go po to, by nie myśleć o problemach, a w niektórych przypadkach nawet aby zniwelować objawy różnego rodzaju schorzeń.

Zobacz więcej »

Zapaść alkoholowa – co to w ogóle jest?

Trwające przez bardzo długi czas uzależnienie od alkoholu i nadmierne spożywanie substancji odurzających, może nieść bardzo przykre konsekwencje – nie tylko te związane z utratą pracy czy pogorszeniem relacji rodzinnych. Alkoholik może podupaść na zdrowiu, a jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji jest zapaść alkoholowa. Co to takiego, czym się objawia i jak w takiej sytuacji pomóc osobie uzależnionej?

Zobacz więcej »

Jakie manipulacje stosuje osoba uzależniona nie tylko od alkoholu?

Nadmierne spożywanie alkoholu przez wiele osób może nie być dostrzegane jako problem. Mowa tu zarówno o samym uzależnionym, jak też jego bliskim otoczeniu. Z czasem jednak, kiedy picie wymyka się spod kontroli, rodzina i przyjaciele zauważają, że coś jest nie tak. Wtedy to alkoholik może stosować różne chwyty manipulacyjne, które mają zmylić, a z czasem jego zachowania zaczynają działać degradacyjnie – zarówno na niego samego, jak i najbliższych. Sprawdźmy, które z chwytów manipulacyjnych uzależnieni od alkoholu stosują najczęściej.

Zobacz więcej »

Co mogę zrobić dla siebie lub rodziny w Nowym Roku?

Nowy rok to doskonała okazja, aby przewartościować swoje priorytety i zrezygnować z kilku złych nawyków, które w dłuższej perspektywie mogą być niszczące zarówno dla ciała, jak i psychiki. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i wystarczy, że sięgniesz po kilka sprawdzonych wskazówek. Oto nasz krótki poradnik, dzięki któremu zrobisz coś dobrego dla siebie oraz swojego otoczenia, a co za tym idzie – sprawisz, że Twoje życie będzie o wiele bardziej satysfakcjonujące!

Zobacz więcej »

Postanowienie noworoczne – przestać pić! Dlaczego warto?

Nowy rok to nowe postanowienia. Dla osób nadmiernie spożywających alkohol jednym z tych najważniejszych powinno być ograniczenie picia albo jego całkowite zaprzestanie. Przyniesie to wiele korzyści i poprawi relacje z bliskimi. A to tylko niektóre z korzyści. Poznaj te najważniejsze i zyskaj motywację, by rok 2022 spędzić bez alkoholu!

Zobacz więcej »

Czy możliwym jest leczenie alkoholizmu samemu w domu?

Nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych może z czasem zamienić się w uzależnienie, nad którym trudno będzie zapanować.

Zobacz więcej »

Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?

Choroba alkoholowa nie musi wiązać się z patologicznymi zachowaniami, problemami w domu i związku czy upadkiem kariery zawodowej. Istnieją bowiem alkoholicy wysokofunkcjonujący, którzy – pomimo uzależnienia od alkoholu – są w stanie spełniać się zawodowo czy rodzinnie. Niestety, w końcu dochodzi do momentu, w którym choroba dominuje i zaczyna powodować problemy, prowadząc nierzadko do upadku.

Zobacz więcej »

Dlaczego coraz młodsi sięgają po alkohol?

Problem picia alkoholu przez dzieci i młodzież jest niestety dość powszechny, a z różnego rodzaju badań wynika, że coraz młodsi sięgają po napoje wyskokowe. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby alkoholowej i w czas przestrzec dziecko przed negatywnym wpływem alkoholu na jego organizm i życie, warto dowiedzieć się, z czego bierze się ten problem.

Zobacz więcej »

Dlaczego ludzie zaczynają pić?

Alkohol w naszej kulturze jest bardzo rozpowszechniony, a jego spożywanie uznawane jest przez wielu ludzi za coś normalnego. I oczywiście – w okazjonalnym spożyciu lampki wina czy drinka, np. podczas przyjęcia, nie ma niczego złego, jednak może doprowadzić do rozwoju uzależnienia, które zrujnowało już życie wielu osób. Dlaczego w ogóle młodzi ludzie zaczynają spożywać alkohol? Powodów jest kilka i warto przyjrzeć się każdemu z nich. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz problem i będziesz mógł – jako rodzic – skuteczniej sobie z nim poradzić.

Zobacz więcej »

Spustoszenie w organizmie spowodowane przez alkohol

Alkohol w wielu kulturach uznawany jest za coś absolutnie normalnego. Przy jego udziale wznoszone są toasty i często stanowi sposób na napędzenie dobrej zabawy. Niestety, jego nadmierne spożycie może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, dlatego też warto ograniczyć go w swoim życiu. Sprawdź, jakie spustoszenie sieje w Twoim organizmie i w jaki sposób może wpływać na Twoją psychikę!

Zobacz więcej »

Cechy osoby współuzależnionej

Alkoholizm nie jest chorobą, która dotyka i negatywnie wpływa wyłącznie na osobę uzależnioną. Podczas gdy życie alkoholika toczy się wyłącznie wokół alkoholu i wszystkiego, co się z nim łączy, to obok funkcjonują osoby, które w całości pochłonięte są opieką nad osobą uzależnioną. Taka sytuacja najczęściej doprowadza do współuzależnienia, czyli sytuacji, w której bliscy zapominają o swoich potrzebach, kierując się wyłącznie chęcią utrzymania równowagi w rodzinie i dobrego imienia osoby cierpiącej na chorobę alkoholową.

Zobacz więcej »

Skąd agresja u alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów – najczęściej zaliczamy do nich trudności w związku, utratę pracy i pogorszenie sytuacji materialnej, a także problemy zdrowotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która towarzyszy alkoholikom – agresja. Dlaczego stanowi tak powszechny problem i z czego się bierze? Czy to właśnie alkohol ma największy wpływ na jej powstanie? Sprawdźmy!

Zobacz więcej »

Alkoholizm wśród nieletnich

Wiele osób sądzi, że alkoholizm dotyczy wyłącznie osób dorosłych i tylko one powinny uważać na jego zgubne działanie. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol może stanowić ogromne problemy już w młodym wieku – nawet u osób nieletnich. Część z nich już na tym etapie rozpoczyna picie, a niekiedy nawet zmagać się musi z uzależnieniem. Z czego to wynika, jakie są skutki alkoholizmu wśród nieletnich oraz jak z tym walczyć?

Zobacz więcej »

Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?

Długotrwałe spożywanie alkoholu i nagłe przerwanie ciągu alkoholowego mogą wiązać się z licznymi, bardzo negatywnymi reakcjami organizmu. Tą zdecydowanie najgroźniejszą jest delirium alkoholowe, nazywane również białą gorączką alkoholową. Czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak powinno wyglądać leczenie chorego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy!

Zobacz więcej »

Szczepienie na COVID-19 a spożywanie alkoholu

Pandemia koronawirusa wywróciła znany nam wszystkim świat do góry nogami. I choć obecnie, dzięki stosowaniu się do obostrzeń oraz szczepieniom, sytuacja nieco się unormowała, wcale nie jest powiedziane, że tuż za rogiem nie czeka na nas kolejna fala zachorowań. Warto więc pozostawać ostrożnym i monitorować sytuację. W tym artykule zajmiemy się kwestią spożywania alkoholu – zarówno przed jak i po szczepieniu na COVID-19. Czy jest to dopuszczalne?

Zobacz więcej »

Wakacje bez alkoholu

Wakacje to okres wypoczynku i regeneracji. Niestety, dla wielu osób sezon urlopowy to czas imprez i alkoholu, który staje się niekiedy najważniejszą atrakcją wyjazdu. Problem ten dotyczy nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, które piją sporadycznie – brak hamulców nie tylko może doprowadzić do tego, że wypoczynek zamieni się w ciągłego kaca, ale też niesie ryzyko uzależnienia. Czy w takim razie można spędzać wakacje bez alkoholu i jak to robić?

Zobacz więcej »

Moi rodzice są uzależnieni od alkoholu. Jak to na mnie wpływa?

Uzależnienie od alkoholu rodziców może być prawdziwym koszmarem dla dzieci. Choroba wpływa zarówno na to, jak wygląda ich codzienność, jak też odciska swoje piętno na psychice – zarówno najmłodszych, jak i nastolatków. Wszystkie wyniesione z tego okresu doświadczenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na dorosłe życie, dlatego też każdy rodzic powinien mieć świadomość tego, że wyjście z alkoholizmu musi być podyktowane nie tylko dobrem własnym, ale również swoich dzieci.

Zobacz więcej »

Wpływ alkoholu na wątrobę

Wątroba jest jednym z największych, najbardziej złożonych i najważniejszych organów w ciele człowieka. Wspomaga pracę całego organizmu, rozkłada toksyny, magazynuje składniki odżywcze, a do tego produkuje białka i enzymy niezbędne dla naszego zdrowia. Metabolizuje ona również alkohol, więc jest wyjątkowo podatna uszkodzenia spowodowane właśnie przez alkohol. Nawet kilka drinków może mieć szkodliwy wpływ na wątrobę, szczególnie kiedy spożywa się go z lekami.

Zobacz więcej »

Choroba alkoholowa uwarunkowana genetycznie – czy to możliwe?

Często osoby, które w rodzinie miały do czynienia z bliskimi uzależnionymi od alkoholu, zastanawiają się nad tym, czy alkoholizm jest chorobą dziedziczną. Trudno jednoznacznie wskazać jedną przyczynę uzależnienia od alkoholu. Niewątpliwie ma na to wpływ środowisko, w którym jest się wychowanym, predyspozycje psychiczne, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Specjaliści jednak jako jedną z przyczyn wskazują uwarunkowanie zapisane w kodzie genowym organizmu.

Zobacz więcej »

Weekendowy alkoholizm – czy w ogóle coś takiego istnieje?

W polskiej kulturze alkohol jest nierozerwalnie związany ze świętowaniem i celebracją. Jednocześnie utworzył się pewien stereotypowy obraz alkoholika jako osoby zaniedbanej, niepracującej, pijącej codziennie bez umiaru i śpiącej w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Warto jednak pamiętać, że alkoholizm ma różne oblicza, fazy oraz formy. Nie każda osoba borykająca się z chorobą alkoholową wpisuje się w powyższy schemat. Często z problemem alkoholizmu borykają się w rzeczywistości, również osoby pijące z mniejszą częstotliwością i normalnie funkcjonujące w tygodniu. Czym jest weekendowy alkoholizm i jak rozpoznać ten problem?

Zobacz więcej »

Sposoby na utrzymanie abstynencji w czasie lockdownu

Wydawać by się mogło, że przymus izolacji spowodowany rozwijającą się pandemią Covid-19 może pomóc osobom uzależnionym od alkoholu opanować swój nałóg. Wynika to z przekonania, że alkoholik nie będzie miał tak łatwego dostępu do alkoholu oraz towarzystwa do picia. Jest to jednak błędne przekonanie. W czasie lockdownu znacząco pogarsza się samopoczucie psychiczne, a to może przyczynić się do wzmożonej potrzeby wypicia alkoholu, aby poczuć się lepiej oraz zniwelować swoje negatywne myśli.

Zobacz więcej »

Wpływ izolacji i ograniczeń w dobie COVID-19 na rozwój alkoholizmu w społeczeństwie

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na nasze codzienne życie. Zmieniły się nasze rytuały, część z nas musiała przejść na tryb pracy zdalnej, a niektórych dotknął ten największy z problemów – utrata zatrudnienia. Nie dziwią więc wypowiedzi specjalistów, którzy informują o wzroście liczby osób uzależnionych od alkoholu. W dobie kryzysu gospodarczego pijemy więcej, co prowadzi do zwiększenia ryzyka alkoholizmu. Lockdown krokiem ku uzależnieniu.

Zobacz więcej »

Zespół Korsakowa a alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu to prosta droga do problemów w związku, życiu zawodowym, a także pogorszenia się stanu zdrowia. Pogorszenie się nastroju, agresywne zachowania i psychozy równie często występują w przypadku zaostrzonej postaci choroby alkoholowej. Alkoholicy często zmagają się z różnego rodzaju przypadłościami, do których zaliczamy między innymi zespół Korsakowa. Jest to choroba, która może znacząco wpłynąć na codzienne życie i w przypadku której niezwłoczna jest pomoc specjalistów. Czym się objawia i jakie niesie za sobą zagrożenia?

Zobacz więcej »

Agresywne zachowanie alkoholika – jak sobie z nim radzić?

Niestety często zdarza się, że agresja idzie w parze z uzależnieniem od alkoholu. Frustracja, nieumiejętność ocenienia sytuacji, nadinterpretowanie zachowań i niechęć do przyjmowania krytyki często są powodem agresywnych reakcji wobec najbliższych, ale również przypadkowych osób. Takie sytuacje doprowadzają do jeszcze bardziej napiętej sytuacji, a agresja może przybierać coraz bardziej uciążliwą formę.

Zobacz więcej »

Stop! Nie piję. – nauka odmowy picia alkoholu

Kultura spożywania alkoholu w Polsce jest dość specyficzna. Panuje społeczne przyzwolenie na picie, a nawet niemożność wyobrażenia sobie niektórych sytuacji bez alkoholu. Urodziny, święta, przyjęcia – to zawsze okazja, aby celebrować ten wyjątkowy dzień alkoholem. Wydawać by się mogło, że okazjonalnie alkohol spożywają niemal wszyscy od dziadków, przez wujostwo, na dzieciach skończywszy. Jak więc odnaleźć się w takiej sytuacji, kiedy jesteśmy abstynentem?

Zobacz więcej »

Jak się rozluźnić w trakcie pandemii COVID-19 innymi sposobami niż alkohol?

Rozwijająca się nieustannie pandemia Covid-19 i konieczność radzenia sobie w nowej rzeczywistości może wiązać się z pogorszeniem nastroju i poczuciem nieustającego napięcia. Brak dostępu do wcześniejszych udogodnień rekreacyjnych i kulturalnych, ograniczone możliwości kontaktu z innymi oraz poczucie zagrożenia powodują, że szukamy sposobu na rozluźnienie się i uspokojenie myśli. Jak odpoczywać i uzyskać wewnętrzny balans bez alkoholu? Sami zobaczcie.

Zobacz więcej »

Uzupełnianie elektrolitów po spożyciu alkoholu

Stężenie elektrolitów w ludzkim organizmie jest zmienne i zależy od wielu czynników. Wpływ na ich ilość mają czynniki zewnętrzne jak np. temperatura oraz wewnętrzne predyspozycje ludzkiego ciała, dlatego należy je regularnie uzupełniać. Zaburzenia i zmiany elektrolitowe są bezpośrednio związane z gospodarką wodną organizmu, a jak wiadomo, alkohol tę gospodarkę zaburza. Jednocześnie prawidłowe stężenie elektrolitów sprawia, że organizm funkcjonuje bez zarzutu. Jak więc poradzić sobie z niedoborem mikroelementów po spożyciu alkoholu?

Zobacz więcej »

Spożywanie alkoholu w ciąży – czym grozi?

Stan błogosławiony, jak często nazywa się ciążę, jest okresem wielkiego oczekiwania na pojawienie się największego skarbu dla rodziców. Wymaga więc respektowania wszelkich wytyczonych zasad, które pozwalają na zachowanie zdrowia zarówno matki, jak również rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Jednym z największych zagrożeń w okresie ciąży jest alkohol, który może wyrządzić wiele krzywd. Jego spożywanie jest w związku z tym absolutnie zakazane.

Zobacz więcej »

Leczenie alkoholizmu w czasach ograniczonego dostępu do psychoterapii

Pandemia koronawirusa znacząco ograniczyła możliwości wielu z nas – i nie mówimy tutaj wyłącznie o kwestiach zarobkowych, ale również o dostępie do szpitali czy ośrodków leczniczych. Problem jest wielopłaszczyznowy i dotyka różnych osób – zarówno tych, które chcą korzystać z pomocy specjalistów NFZ, jak również prywatnych ośrodków. W grupie tej znajdują się osoby uzależnione od alkoholu, które – w wyniku rządowych obostrzeń – często muszą zrezygnować z udziału w spotkaniach z psychoterapeutą. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zobacz więcej »

Co alkoholik musi zrobić, aby przestać pić?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z którą trudno sobie poradzić. Alkoholik czuje bowiem regularną chęć sięgnięcia po kieliszek i często wiąże się to z nawykami, jakie utrwalał na przestrzeni wielu lat. A z tymi niesamowicie trudno jest zerwać. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia i istnieją sposoby, dzięki którym powstrzymanie chęci sięgnięcia po alkohol będzie jak najbardziej możliwe. Sprawdźmy, co powinien zrobić alkoholik, aby przestać pić.

Zobacz więcej »

Koronawirus a alkohol. Alkoholik w szczególności narażony na COVID-19

Już w kwietniu 2020 roku, kiedy tak naprawdę dopiero rozpoczynaliśmy walkę z koronawirusem, WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalny komunikat. Specjaliści odradzali w nim sięganie po alkohol, gdyż może on znacząco osłabić organizm, a co za tym idzie – narazić na większe szkody w przypadku zakażenia.

Zobacz więcej »

Współuzależnienie od alkoholu

Bardzo wiele mówi się o osobach uzależnionych, piekle, jakie przechodzą i potrzebie pomocy im w trudnych chwilach. Jednak zapomina się w tym wszystkim o problemach i potrzebach ich najbliższych, których życie również wywraca się do góry nogami, a każdy dzień przynosi nowe troski. Największą pułapką, w jaką mogą wpaść takie osoby, jest współuzależnienie, które nie pozwala prowadzić normalnego trybu życiu. Czym jest współuzależnienie, jakie są jego objawy i jak z nim walczyć?

Zobacz więcej »

Skutek COVID-19: brak dostępu do anticolu, jedynym rozwiązaniem zaszycie

Czas pandemii nie jest łatwy dla nikogo z nas. Niestety, jeszcze bardziej doskwiera osobom, które mierzą się z różnymi chorobami i mają utrudniony dostęp do lekarza czy leków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Tak właśnie jest w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, które swój proces leczenia opierają np. na Anticolu – środku zawierającym disulifram, który stanowi ogromne wsparcie dla osób pragnących uwolnić się od nałogu. Niestety, obecnie dostęp do Anticolu może być znacznie ograniczony, dlatego też alternatywą w tym trudnym czasie okazuje się Esperal.

Zobacz więcej »

Rola osób najbliższych w leczeniu alkoholizmu

Życie pod jednym z alkoholikiem nie jest łatwe. Można wręcz powiedzieć, że to droga przez mękę – szczególnie wtedy, gdy uzależnienie jest na zaawansowanym poziomie i najbliższym towarzyszy ciągłe napięcie emocjonalne, uczucie niepewności i najzwyklejszego strachu, dotyczącego możliwych konsekwencji przyszłych zachowań alkoholika. Do napięcia dochodzą jeszcze inne problemy – natury finansowej, które wynikają z „przepijania” wypłat czy oszczędności, trudności w porozumieniu się z osobą permanentnie pijaną czy przemoc, która często idzie w parze z chorobą alkoholową. Mimo tak ogromnych trudności, rola najbliższych w leczeniu alkoholizmu jest absolutnie nie do przecenienia.

Zobacz więcej »

Kwarantanna wywołana przez COVID-19 z alkoholikiem pod dachem

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która ma wpływ nie tylko na alkoholika, ale również jego najbliższe otoczenia. Niewłaściwe nawyki, zaniedbywanie obowiązków i wynikające ze spożycia alkoholu kłótnie, mogą poważnie zaszkodzić relacjom w gronie przyjaciół lub rodziny. Szczególnie trudne czasy dla osób uzależnionych oraz ich rodzin nastały w wyniku kwarantanny, wywołanej przez COVID-19. Jak radzić sobie z alkoholikiem pod dachem i czy taka sytuacja może sprzyjać leczeniu choroby, czy wręcz przeciwnie – prowadzić do jej pogłębienia?

Zobacz więcej »

Kwarantanna a powrót do porzuconego alkoholizmu

W dobie pandemii koronawirusa mieliśmy do czynienia z koniecznością zmierzenia się z nową rzeczywistością i całkowitą zmianą zachowań. Szczególnie odczuły ją osoby, które przez dłuższy czas musiały wiele dni spędzać w domu – dla wielu z nich izolacja stała się problemem, który zrodził masę innych trudności.

Zobacz więcej »

Urlop bez wspomagaczy – czy da się w ten sposób odpocząć?

Palące słońce, szum wody, rozgrzany piasek i w końcu wolność, brak żadnych zobowiązań. To warunki do wypoczynku i sposób na „reset”. Jednak to również doskonała okazja do tego, by sięgnąć po zimnego drinka z parasolką, który na urlopie smakuje jeszcze lepiej, niż zwykle, prawda? Otóż nie do końca. Bo choć wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji bez alkoholu, to zdecydowanie można z niego zrezygnować. I, wbrew pozorom, spędzić urlop swojego życia – do czego bardzo zachęcamy. Jak to zrobić i oprzeć się pokusie?

Zobacz więcej »

Leczenie alkoholizmu a urlop

Alkoholizm to choroba, która pozostaje z nami do końca życia. Czeka uśpiona, by powrócić ze zdwojoną siłą i to od nas zależy, czy ulegniemy pokusie i sięgniemy po kieliszek, a co za tym idzie – przywrócimy problem. A pokus jest bez wątpienia bardzo wiele i mogą pojawiać się na co dzień – jedną z nich są wyczekiwane od dawna wakacje, które często umilamy sobie alkoholem. Niestety, osoba chora musi zręcznie omijać wszelkie okazje do tego, by sięgnąć po drinka z parasolką. Jak to zrobić?

Zobacz więcej »

COVID – 19 sprzyja alkoholizmowi

Obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 sprawiły, że niemal wszyscy zostaliśmy poddani przymusowemu urlopowi. Kilka tygodni przebywania w domu i ograniczona liczba obowiązków spowodowała, że zwykła codzienność odeszła w niepamięć i konieczne było całkowite przekształcenie swojego życia. Niestety, nuda i brak alternatyw w postaci wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy pójścia do restauracji spowodowały, że wiele osób tę szarą codzienność uprzyjemniła sobie alkoholem.

Zobacz więcej »

Jak alkohol wpływa na higienę snu?

W społeczeństwie panuje mocno zakorzeniony mit, że alkohol ułatwia zasypianie i zapewnia długi, porządny wypoczynek. Wiele osób sięga z tego powodu przed snem po drinka czy piwo, utrzymując, że potem nie mają żadnego problemu z zaśnięciem. Dlaczego takie myślenie jest szkodliwe i jaki rzeczywisty wpływ ma alkohol na higienę snu?

Zobacz więcej »

Mity na temat alkoholizmu

Wokół alkoholizmu wyrosło wiele mitów – zazwyczaj są wynikiem nieznajomości problemu przez osoby postronne oraz stereotypów, krążących w społeczeństwie na temat osób uzależnionych. Wiele z nich jest krzywdzących lub bagatelizujących problem, przez co mają szkodliwy wpływ zarówno na postrzeganie osób nim dotkniętych, jak i prewencję popadania w uzależnienia, szczególnie przez osoby młode.

Zobacz więcej »

Czy uzależnienie to choroba mózgu?

Uzależnienie określa się jako stan zaburzenia psychicznego i fizycznego, w którym dotknięta nim osoba odczuwa przymus sięgnięcia po jakąś substancję lub wykonania określonej czynności. Czy można uznać je za chorobę mózgu?

Zobacz więcej »

Co to jest głód alkoholowy i czym się objawia?

Głód alkoholowy to bardzo silna potrzeba sięgnięcia po alkohol, występująca u osób uzależnionych. Jest ona najczęstszą przyczyną powrotu do nałogu, dlatego bardzo ważnym aspektem leczenia alkoholizmu jest poznanie sposobów na jej zwalczenie. Co należy wiedzieć o tym zjawisku?

Zobacz więcej »

Terapia grupowa a leczenie alkoholizmu

W przypadku leczenia uzależnień często stosuje się terapie grupowe. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką formę pomocy?

Zobacz więcej »

Uczucia i emocje alkoholika

Osoby z otoczenia alkoholika zazwyczaj mają wrażenie, że osoba uzależniona nic nie czuje. Wynika to z częstego odwoływania się przez nie do takich uczuć, jak miłość czy wstyd, które w ich mniemaniu powinny sprawić, że uzależniony ograniczy alkohol i wyrazi chęć wyleczenia się z problemu – co niestety nigdy nie przynosi spodziewanych rezultatów. Jak naprawdę wyglądają uczucia i emocje u alkoholika?

Zobacz więcej »

Nawrót alkoholizmu – wszystko co trzeba wiedzieć

Leczenie uzależnienia od alkoholu to długa i trudna droga, wymagająca od osoby chorej ciągłej pracy i sporego samozaparcia. Nawet przy stałym korzystaniu z profesjonalnego wsparcia można być narażonym na nawrót alkoholizmu – dlaczego tak się dzieje i jak tego uniknąć?

Zobacz więcej »

Piwo bezalkoholowe dla osoby uzależnionej – czy to dobry pomysł?

Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że piwo bezalkoholowe to dobry zamiennik dla osób uzależnionych. Niestety, jest to bardzo szkodliwe myślenie, które może łatwo doprowadzić do powrotu do nałogu. Dlaczego piwo bezalkoholowe to zły pomysł?

Zobacz więcej »

Metody leczenia uzależnienia alkoholowego

Podstawową metodą leczenia uzależnienia alkoholowego jest psychoterapia. Leczenie najczęściej ma charakter ambulatoryjny, ewentualnie przebiega w placówkach zamkniętych. Osoby uzależnione od alkoholu mogą również wspomagać swoją terapię leczeniem farmakologicznym. Istnieją również ruchy, kluby oraz stowarzyszenia anonimowych alkoholików. Wszystkie sposoby i metody leczenia szczegółowo opisujemy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Zobacz więcej »

Jak namówić osobę bliską do rozpoczęcia leczenia uzależnienia?

Wspólne życie z osobą uzależnioną nie jest łatwe dla domowników. Problem uzależnienia od alkoholu nie dotyczy bowiem wyłącznie osoby uzależnionej, ale również jej rodziny: rodziców, partnerów, dzieci, a nawet najbliższych przyjaciół i współpracowników. Jednym z najtrudniejszych zadań osób najbliższych alkoholikowi jest przekonanie go, że powinien się leczyć. Jak skutecznie namówić uzależnionego do rozpoczęcia leczenia i czy to w ogóle możliwe?

Zobacz więcej »

Czy jestem uzależniony? Czas na akceptację problemu

Akceptacja problemu alkoholowego nie przychodzi od razu. Najczęściej jest to proces długotrwały, który wymaga znacznego wysiłku zarówno ze strony osoby uzależnionej jak i terapeuty. Osoba posiadająca problem z alkoholem, przez długi czas będzie wypierała i negowała swoją chorobę.

Zobacz więcej »

Jak uzależnia alkohol?

Alkohol to bardzo podstępny przeciwnik. Często jednak nie traktuje się go poważnie – w końcu dostępny jest niemal we wszystkich sklepach, a osoby dorosłe mogą nabywać go w dowolnych ilościach. Alkohol często staje się prezentem, podawany jest na imprezach rodzinnych, serwowany na grillach wśród znajomych, w każdym pubie czy restauracji. Tymczasem ten wszechobecny produkt potrafi bardzo mocno uzależnić i negatywnie wpłynąć na każdą sferę życia.

Zobacz więcej »

Specyfikacja poszczególnych faz rozwoju alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu nie ujawnia się w sposób nagły. Jest to proces, który może trwać nawet latami. Często nie tylko osoby najbliższe czy przyjaciele nie zdają sobie sprawy o problemie, ale nawet osoba dotknięta alkoholizmem. Wyróżnia się cztery fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu: wstępną, nazywaną także prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną oraz chroniczną.

Zobacz więcej »

Po czym rozpoznać alkoholika?

Mówiąc „alkoholik” najczęściej wyobrażamy sobie zaniedbanego, często bezdomnego człowieka, który prosi przechodniów na ulicy o kilka złotych na alkohol. Alkoholik kojarzony jest z patologicznym środowiskiem, biedą i przemocą. Oczywiście obrazy te są prawdziwe, jednak trzeba pamiętać o tym, że jednocześnie są skrajne. Alkoholizm zaczyna się znacznie wcześniej i warto wiedzieć, jak rozpoznać ten problem zarówno u siebie, jak i u innych.

Zobacz więcej »

Alkoholizm – najważniejsze informacje

Alkohol jest ogólnie dostępnym produktem. Możemy kupić go w niemal wszystkich sklepach, na stacjach benzynowych, w restauracjach i barach. Jednak nie oznacza to, że jest on bezpieczny. Alkohol to substancja psychoaktywna, która działa uzależniająco. Szacuje się, że w Polsce liczba osób uzależnionych od alkoholu wynosi aż 800 tys., a osób pijących szkodliwie jest ponad 2 mln!1 Na całym świecie każdego roku z powodu alkoholu życie traci 3 miliony ludzi.

Zobacz więcej »
Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056