Blog

Czy możliwym jest leczenie alkoholizmu samemu w domu?

Nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych może z czasem zamienić się w uzależnienie, nad którym trudno będzie zapanować.

Zobacz więcej »

Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?

Choroba alkoholowa nie musi wiązać się z patologicznymi zachowaniami, problemami w domu i związku czy upadkiem kariery zawodowej. Istnieją bowiem alkoholicy wysokofunkcjonujący, którzy – pomimo uzależnienia od alkoholu – są w stanie spełniać się zawodowo czy rodzinnie. Niestety, w końcu dochodzi do momentu, w którym choroba dominuje i zaczyna powodować problemy, prowadząc nierzadko do upadku.

Zobacz więcej »

Dlaczego coraz młodsi sięgają po alkohol?

Problem picia alkoholu przez dzieci i młodzież jest niestety dość powszechny, a z różnego rodzaju badań wynika, że coraz młodsi sięgają po napoje wyskokowe. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby alkoholowej i w czas przestrzec dziecko przed negatywnym wpływem alkoholu na jego organizm i życie, warto dowiedzieć się, z czego bierze się ten problem.

Zobacz więcej »

Dlaczego ludzie zaczynają pić?

Alkohol w naszej kulturze jest bardzo rozpowszechniony, a jego spożywanie uznawane jest przez wielu ludzi za coś normalnego. I oczywiście – w okazjonalnym spożyciu lampki wina czy drinka, np. podczas przyjęcia, nie ma niczego złego, jednak może doprowadzić do rozwoju uzależnienia, które zrujnowało już życie wielu osób. Dlaczego w ogóle młodzi ludzie zaczynają spożywać alkohol? Powodów jest kilka i warto przyjrzeć się każdemu z nich. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz problem i będziesz mógł – jako rodzic – skuteczniej sobie z nim poradzić.

Zobacz więcej »

Spustoszenie w organizmie spowodowane przez alkohol

Alkohol w wielu kulturach uznawany jest za coś absolutnie normalnego. Przy jego udziale wznoszone są toasty i często stanowi sposób na napędzenie dobrej zabawy. Niestety, jego nadmierne spożycie może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, dlatego też warto ograniczyć go w swoim życiu. Sprawdź, jakie spustoszenie sieje w Twoim organizmie i w jaki sposób może wpływać na Twoją psychikę!

Zobacz więcej »

Cechy osoby współuzależnionej

Alkoholizm to problem nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej bliskich. Bardzo często prowadzi do współuzależnienia, które pojawia się zwłaszcza w przypadku osób, które czują silną więź z alkoholikiem. Czym jest i jakie cechy przejawia osoba współuzależniona? Okazuje się, że problem ten nietrudno zidentyfikować.

Zobacz więcej »

Skąd agresja u alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów – najczęściej zaliczamy do nich trudności w związku, utratę pracy i pogorszenie sytuacji materialnej, a także problemy zdrowotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która towarzyszy alkoholikom – agresja. Dlaczego stanowi tak powszechny problem i z czego się bierze? Czy to właśnie alkohol ma największy wpływ na jej powstanie? Sprawdźmy!

Zobacz więcej »

Alkoholizm wśród nieletnich

Wiele osób sądzi, że alkoholizm dotyczy wyłącznie osób dorosłych i tylko one powinny uważać na jego zgubne działanie. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol może stanowić ogromne problemy już w młodym wieku – u osób nieletnich. Część z nich już na tym etapie rozpoczyna picie, a niekiedy nawet zmagać się musi z uzależnieniem. Z czego to wynika, jakie są skutki alkoholizmu wśród nieletnich oraz jak z tym walczyć?

Zobacz więcej »