Blog

Dlaczego coraz młodsi sięgają po alkohol?

Problem picia alkoholu przez dzieci i młodzież jest niestety dość powszechny, a z różnego rodzaju badań wynika, że coraz młodsi sięgają po napoje wyskokowe. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby alkoholowej i w czas przestrzec dziecko przed negatywnym wpływem alkoholu na jego organizm i życie, warto dowiedzieć się, z czego bierze się ten problem.

Zobacz więcej »

Dlaczego ludzie zaczynają pić?

Alkohol w naszej kulturze jest bardzo rozpowszechniony, a jego spożywanie uznawane jest przez wielu ludzi za coś normalnego. I oczywiście – w okazjonalnym spożyciu lampki wina czy drinka, np. podczas przyjęcia, nie ma niczego złego, jednak może doprowadzić do rozwoju uzależnienia, które zrujnowało już życie wielu osób. Dlaczego w ogóle młodzi ludzie zaczynają spożywać alkohol? Powodów jest kilka i warto przyjrzeć się każdemu z nich. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz problem i będziesz mógł – jako rodzic – skuteczniej sobie z nim poradzić.

Zobacz więcej »

Spustoszenie w organizmie spowodowane przez alkohol

Alkohol w wielu kulturach uznawany jest za coś absolutnie normalnego. Przy jego udziale wznoszone są toasty i często stanowi sposób na napędzenie dobrej zabawy. Niestety, jego nadmierne spożycie może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, dlatego też warto ograniczyć go w swoim życiu. Sprawdź, jakie spustoszenie sieje w Twoim organizmie i w jaki sposób może wpływać na Twoją psychikę!

Zobacz więcej »

Cechy osoby współuzależnionej

Alkoholizm to problem nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej bliskich. Bardzo często prowadzi do współuzależnienia, które pojawia się zwłaszcza w przypadku osób, które czują silną więź z alkoholikiem. Czym jest i jakie cechy przejawia osoba współuzależniona? Okazuje się, że problem ten nietrudno zidentyfikować.

Zobacz więcej »

Skąd agresja u alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów – najczęściej zaliczamy do nich trudności w związku, utratę pracy i pogorszenie sytuacji materialnej, a także problemy zdrowotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która towarzyszy alkoholikom – agresja. Dlaczego stanowi tak powszechny problem i z czego się bierze? Czy to właśnie alkohol ma największy wpływ na jej powstanie? Sprawdźmy!

Zobacz więcej »

Alkoholizm wśród nieletnich

Wiele osób sądzi, że alkoholizm dotyczy wyłącznie osób dorosłych i tylko one powinny uważać na jego zgubne działanie. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol może stanowić ogromne problemy już w młodym wieku – u osób nieletnich. Część z nich już na tym etapie rozpoczyna picie, a niekiedy nawet zmagać się musi z uzależnieniem. Z czego to wynika, jakie są skutki alkoholizmu wśród nieletnich oraz jak z tym walczyć?

Zobacz więcej »

Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?

Długotrwałe spożywanie alkoholu i nagłe przerwanie ciągu alkoholowego może wiązać się z licznymi, bardzo negatywnymi reakcjami organizmu. Tą zdecydowanie najgroźniejszą jest delirium alkoholowe, nazywane również białą gorączką alkoholową. Czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak powinno wyglądać leczenie chorego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy!

Zobacz więcej »

Szczepienie na COVID-19 a spożywanie alkoholu

Pandemia koronawirusa wywróciła znany nam wszystkim świat do góry nogami. I choć obecnie, dzięki stosowaniu się do obostrzeń oraz szczepieniom, sytuacja nieco się unormowała, wcale nie jest powiedziane, że tuż za rogiem nie czeka na nas kolejna fala zachorowań. Warto więc pozostawać ostrożnym i monitorować sytuację. W tym artykule zajmiemy się kwestią spożywania alkoholu – zarówno przed, jak i po szczepieniu na COVID-19. Czy jest to dopuszczalne?

Zobacz więcej »