Blog

Skąd agresja u alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów – najczęściej zaliczamy do nich trudności w związku, utratę pracy i pogorszenie sytuacji materialnej, a także problemy zdrowotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która towarzyszy alkoholikom – agresja. Dlaczego stanowi tak powszechny problem i z czego się bierze? Czy to właśnie alkohol ma największy wpływ na jej powstanie? Sprawdźmy!

Zobacz więcej »

Co to jest głód alkoholowy i czym się objawia?

Głód alkoholowy to bardzo silna potrzeba sięgnięcia po alkohol, występująca u osób uzależnionych. Jest ona najczęstszą przyczyną powrotu do nałogu, dlatego bardzo ważnym aspektem leczenia alkoholizmu jest poznanie sposobów na jej zwalczenie. Co należy wiedzieć o tym zjawisku?

Zobacz więcej »

Weekendowy alkoholizm – czy w ogóle coś takiego istnieje?

W polskiej kulturze alkohol jest nierozerwalnie związany ze świętowaniem i celebracją. Jednocześnie utworzył się pewien stereotypowy obraz alkoholika jako osoby zaniedbanej, niepracującej, pijącej codziennie bez umiaru i śpiącej w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Warto jednak pamiętać, że alkoholizm ma różne oblicza, fazy oraz formy. Nie każda osoba borykająca się z chorobą alkoholową wpisuje się w powyższy schemat. Często z problemem alkoholizmu borykają się w rzeczywistości, również osoby pijące z mniejszą częstotliwością i normalnie funkcjonujące w tygodniu. Czym jest weekendowy alkoholizm i jak rozpoznać ten problem?

Zobacz więcej »

Zespół Korsakowa a alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu to prosta droga do problemów w związku, życiu zawodowym, a także pogorszenia się stanu zdrowia. Pogorszenie się nastroju, agresywne zachowania i psychozy równie często występują w przypadku zaostrzonej postaci choroby alkoholowej. Alkoholicy często zmagają się z różnego rodzaju przypadłościami, do których zaliczamy między innymi zespół Korsakowa. Jest to choroba, która może znacząco wpłynąć na codzienne życie i w przypadku której niezwłoczna jest pomoc specjalistów. Czym się objawia i jakie niesie za sobą zagrożenia?

Zobacz więcej »

Czy zawsze będę alkoholikiem? Czy alkoholizm jest uleczalny?

Uzależnienie od alkoholu to z całym przekonaniem problem społeczny. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, kiedy ilość wypijanego w przeciągu roku czystego alkoholu przez jednego mieszkańca kraju przekracza 12 litrów, śmiało można mówić o degradacji społecznej.

Zobacz więcej »

Gdzie oraz do kogo udać się na wszycie Esperalu oraz czy NFZ to refunduje?

Leczenie uzależnienia od alkoholu to długotrwały proces terapii, który posiada działanie wielopłaszczyznowe – psychologiczne oraz farmakologiczne. Jedną z najczęściej stosowanych metod okazuje się wszycie Esperalu pod skórę osoby, która zmaga się z uzależnieniem.

Zobacz więcej »

Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?

Choroba alkoholowa nie musi wiązać się z patologicznymi zachowaniami, problemami w domu i związku czy upadkiem kariery zawodowej. Istnieją bowiem alkoholicy wysoko funkcjonujący, którzy – pomimo uzależnienia od alkoholu – są w stanie spełniać się zawodowo czy rodzinnie. Niestety, w końcu dochodzi do momentu, w którym choroba dominuje i zaczyna powodować problemy, prowadząc nierzadko do upadku.

Zobacz więcej »

Dlaczego coraz młodsi sięgają po alkohol?

Problem picia alkoholu przez dzieci i młodzież jest niestety dość powszechny, a z różnego rodzaju badań wynika, że coraz młodsi sięgają po napoje wyskokowe. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby alkoholowej i w czas przestrzec dziecko przed negatywnym wpływem alkoholu na jego organizm i życie, warto dowiedzieć się, z czego bierze się ten problem.

Zobacz więcej »

Dlaczego ludzie zaczynają pić?

Alkohol w naszej kulturze jest bardzo rozpowszechniony, a jego spożywanie uznawane jest przez wielu ludzi za coś normalnego. I oczywiście – w okazjonalnym spożyciu lampki wina czy drinka, np. podczas przyjęcia, nie ma niczego złego, jednak może doprowadzić do rozwoju uzależnienia, które zrujnowało już życie wielu osób. Dlaczego w ogóle młodzi ludzie zaczynają spożywać alkohol? Powodów jest kilka i warto przyjrzeć się każdemu z nich. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz problem i będziesz mógł – jako rodzic – skuteczniej sobie z nim poradzić.

Zobacz więcej »

Cechy osoby współuzależnionej

Alkoholizm nie jest chorobą, która dotyka i negatywnie wpływa wyłącznie na osobę uzależnioną. Podczas gdy życie alkoholika toczy się wyłącznie wokół alkoholu i wszystkiego, co się z nim łączy, to obok funkcjonują osoby, które w całości pochłonięte są opieką nad osobą uzależnioną. Taka sytuacja najczęściej doprowadza do współuzależnienia, czyli sytuacji, w której bliscy zapominają o swoich potrzebach, kierując się wyłącznie chęcią utrzymania równowagi w rodzinie i dobrego imienia osoby cierpiącej na chorobę alkoholową.

Zobacz więcej »

Alkoholizm wśród nieletnich

Wiele osób sądzi, że alkoholizm dotyczy wyłącznie osób dorosłych i tylko one powinny uważać na jego zgubne działanie. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol może stanowić ogromne problemy już w młodym wieku – nawet u osób nieletnich. Część z nich już na tym etapie rozpoczyna picie, a niekiedy nawet zmagać się musi z uzależnieniem. Z czego to wynika, jakie są skutki alkoholizmu wśród nieletnich oraz jak z tym walczyć?

Zobacz więcej »

Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?

Długotrwałe spożywanie alkoholu i nagłe przerwanie ciągu alkoholowego mogą wiązać się z licznymi, bardzo negatywnymi reakcjami organizmu. Tą zdecydowanie najgroźniejszą jest delirium alkoholowe, nazywane również białą gorączką alkoholową. Czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak powinno wyglądać leczenie chorego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy!

Zobacz więcej »

Szczepienie na COVID-19 a spożywanie alkoholu

Pandemia koronawirusa wywróciła znany nam wszystkim świat do góry nogami. I choć obecnie, dzięki stosowaniu się do obostrzeń oraz szczepieniom, sytuacja nieco się unormowała, wcale nie jest powiedziane, że tuż za rogiem nie czeka na nas kolejna fala zachorowań. Warto więc pozostawać ostrożnym i monitorować sytuację. W tym artykule zajmiemy się kwestią spożywania alkoholu – zarówno przed jak i po szczepieniu na COVID-19. Czy jest to dopuszczalne?

Zobacz więcej »

Wakacje bez alkoholu

Wakacje to okres wypoczynku i regeneracji. Niestety, dla wielu osób sezon urlopowy to czas imprez i alkoholu, który staje się niekiedy najważniejszą atrakcją wyjazdu. Problem ten dotyczy nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, które piją sporadycznie – brak hamulców nie tylko może doprowadzić do tego, że wypoczynek zamieni się w ciągłego kaca, ale też niesie ryzyko uzależnienia. Czy w takim razie można spędzać wakacje bez alkoholu i jak to robić?

Zobacz więcej »

Wpływ alkoholu na wątrobę

Wątroba jest jednym z największych, najbardziej złożonych i najważniejszych organów w ciele człowieka. Wspomaga pracę całego organizmu, rozkłada toksyny, magazynuje składniki odżywcze, a do tego produkuje białka i enzymy niezbędne dla naszego zdrowia. Metabolizuje ona również alkohol, więc jest wyjątkowo podatna uszkodzenia spowodowane właśnie przez alkohol. Nawet kilka drinków może mieć szkodliwy wpływ na wątrobę, szczególnie kiedy spożywa się go z lekami.

Zobacz więcej »

Choroba alkoholowa uwarunkowana genetycznie – czy to możliwe?

Często osoby, które w rodzinie miały do czynienia z bliskimi uzależnionymi od alkoholu, zastanawiają się nad tym, czy alkoholizm jest chorobą dziedziczną. Trudno jednoznacznie wskazać jedną przyczynę uzależnienia od alkoholu. Niewątpliwie ma na to wpływ środowisko, w którym jest się wychowanym, predyspozycje psychiczne, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Specjaliści jednak jako jedną z przyczyn wskazują uwarunkowanie zapisane w kodzie genowym organizmu.

Zobacz więcej »

Agresywne zachowanie alkoholika – jak sobie z nim radzić?

Niestety często zdarza się, że agresja idzie w parze z uzależnieniem od alkoholu. Frustracja, nieumiejętność ocenienia sytuacji, nadinterpretowanie zachowań i niechęć do przyjmowania krytyki często są powodem agresywnych reakcji wobec najbliższych, ale również przypadkowych osób. Takie sytuacje doprowadzają do jeszcze bardziej napiętej sytuacji, a agresja może przybierać coraz bardziej uciążliwą formę.

Zobacz więcej »

Stop! Nie piję. – nauka odmowy picia alkoholu

Kultura spożywania alkoholu w Polsce jest dość specyficzna. Panuje społeczne przyzwolenie na picie, a nawet niemożność wyobrażenia sobie niektórych sytuacji bez alkoholu. Urodziny, święta, przyjęcia – to zawsze okazja, aby celebrować ten wyjątkowy dzień alkoholem. Wydawać by się mogło, że okazjonalnie alkohol spożywają niemal wszyscy od dziadków, przez wujostwo, na dzieciach skończywszy. Jak więc odnaleźć się w takiej sytuacji, kiedy jesteśmy abstynentem?

Zobacz więcej »

Uzupełnianie elektrolitów po spożyciu alkoholu

Stężenie elektrolitów w ludzkim organizmie jest zmienne i zależy od wielu czynników. Wpływ na ich ilość mają czynniki zewnętrzne jak np. temperatura oraz wewnętrzne predyspozycje ludzkiego ciała, dlatego należy je regularnie uzupełniać. Zaburzenia i zmiany elektrolitowe są bezpośrednio związane z gospodarką wodną organizmu, a jak wiadomo, alkohol tę gospodarkę zaburza. Jednocześnie prawidłowe stężenie elektrolitów sprawia, że organizm funkcjonuje bez zarzutu. Jak więc poradzić sobie z niedoborem mikroelementów po spożyciu alkoholu?

Zobacz więcej »

Spożywanie alkoholu w ciąży – czym grozi?

Stan błogosławiony, jak często nazywa się ciążę, jest okresem wielkiego oczekiwania na pojawienie się największego skarbu dla rodziców. Wymaga więc respektowania wszelkich wytyczonych zasad, które pozwalają na zachowanie zdrowia zarówno matki, jak i również rozwijającego się w jej łonie dziecka. Jednym z największych zagrożeń w okresie ciąży jest alkohol, który może wyrządzić wiele krzywd. Jego spożywanie jest w związku z tym absolutnie zakazane.

Zobacz więcej »

Co alkoholik musi zrobić, aby przestać pić?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z którą trudno sobie poradzić. Alkoholik czuje bowiem regularną chęć sięgnięcia po kieliszek i często wiąże się to z nawykami, jakie utrwalał na przestrzeni wielu lat. A z tymi niesamowicie trudno jest zerwać. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia i istnieją sposoby, dzięki którym powstrzymanie chęci sięgnięcia po alkohol będzie jak najbardziej możliwe. Sprawdźmy, co powinien zrobić alkoholik, aby przestać pić.

Zobacz więcej »

Współuzależnienie od alkoholu

Bardzo wiele mówi się o osobach uzależnionych, piekle, jakie przechodzą i potrzebie pomocy im w trudnych chwilach. Jednak zapomina się w tym wszystkim o problemach i potrzebach ich najbliższych, których życie również wywraca się do góry nogami, a każdy dzień przynosi nowe troski. Największą pułapką, w jaką mogą wpaść takie osoby, jest współuzależnienie, które nie pozwala prowadzić normalnego trybu życiu. Czym jest współuzależnienie, jakie są jego objawy i jak z nim walczyć?

Zobacz więcej »

Skutek COVID-19: brak dostępu do anticolu, jedynym rozwiązaniem zaszycie

Czas pandemii nie jest łatwy dla nikogo z nas. Niestety, jeszcze bardziej doskwiera osobom, które mierzą się z różnymi chorobami i mają utrudniony dostęp do lekarza czy leków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Tak właśnie jest w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, które swój proces leczenia opierają np. na Anticolu – środku zawierającym disulifram, który stanowi ogromne wsparcie dla osób pragnących uwolnić się od nałogu. Niestety, obecnie dostęp do Anticolu może być znacznie ograniczony, dlatego też alternatywą w tym trudnym czasie okazuje się Esperal.

Zobacz więcej »

Rola osób najbliższych w leczeniu alkoholizmu

Życie pod jednym z alkoholikiem nie jest łatwe. Można wręcz powiedzieć, że to droga przez mękę – szczególnie wtedy, gdy uzależnienie jest na zaawansowanym poziomie i najbliższym towarzyszy ciągłe napięcie emocjonalne, uczucie niepewności i najzwyklejszego strachu, dotyczącego możliwych konsekwencji przyszłych zachowań alkoholika. Do napięcia dochodzą jeszcze inne problemy – natury finansowej, które wynikają z „przepijania” wypłat czy oszczędności, trudności w porozumieniu się z osobą permanentnie pijaną czy przemoc, która często idzie w parze z chorobą alkoholową. Mimo tak ogromnych trudności, rola najbliższych w leczeniu alkoholizmu jest absolutnie nie do przecenienia.

Zobacz więcej »

Urlop bez wspomagaczy – czy da się w ten sposób odpocząć?

Palące słońce, szum wody, rozgrzany piasek i w końcu wolność, brak żadnych zobowiązań. To warunki do wypoczynku i sposób na „reset”. Jednak to również doskonała okazja do tego, by sięgnąć po zimnego drinka z parasolką, który na urlopie smakuje jeszcze lepiej, niż zwykle, prawda? Otóż nie do końca. Bo choć wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji bez alkoholu, to zdecydowanie można z niego zrezygnować. I, wbrew pozorom, spędzić urlop swojego życia – do czego bardzo zachęcamy. Jak to zrobić i oprzeć się pokusie?

Zobacz więcej »

Leczenie alkoholizmu a urlop

Alkoholizm to choroba, która pozostaje z nami do końca życia. Czeka uśpiona, by powrócić ze zdwojoną siłą i to od nas zależy, czy ulegniemy pokusie i sięgniemy po kieliszek, a co za tym idzie – przywrócimy problem. A pokus jest bez wątpienia bardzo wiele i mogą pojawiać się na co dzień – jedną z nich są wyczekiwane od dawna wakacje, które często umilamy sobie alkoholem. Niestety, osoba chora musi zręcznie omijać wszelkie okazje do tego, by sięgnąć po drinka z parasolką. Jak to zrobić?

Zobacz więcej »

Jak alkohol wpływa na higienę snu?

W społeczeństwie panuje mocno zakorzeniony mit, że alkohol ułatwia zasypianie i zapewnia długi, porządny wypoczynek. Wiele osób sięga z tego powodu przed snem po drinka czy piwo, utrzymując, że potem nie mają żadnego problemu z zaśnięciem. Dlaczego takie myślenie jest szkodliwe i jaki rzeczywisty wpływ ma alkohol na higienę snu?

Zobacz więcej »

Czy uzależnienie to choroba mózgu?

Uzależnienie określa się jako stan zaburzenia psychicznego i fizycznego, w którym dotknięta nim osoba odczuwa przymus sięgnięcia po jakąś substancję lub wykonania określonej czynności. Czy można uznać je za chorobę mózgu?

Zobacz więcej »

Uczucia i emocje alkoholika

Osoby z otoczenia alkoholika zazwyczaj mają wrażenie, że osoba uzależniona nic nie czuje. Wynika to z częstego odwoływania się przez nie do takich uczuć, jak miłość czy wstyd, które w ich mniemaniu powinny sprawić, że uzależniony ograniczy alkohol i wyrazi chęć wyleczenia się z problemu – co niestety nigdy nie przynosi spodziewanych rezultatów. Jak naprawdę wyglądają uczucia i emocje u alkoholika?

Zobacz więcej »

Piwo bezalkoholowe dla osoby uzależnionej – czy to dobry pomysł?

Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że piwo bezalkoholowe to dobry zamiennik dla osób uzależnionych. Niestety, jest to bardzo szkodliwe myślenie, które może łatwo doprowadzić do powrotu do nałogu. Dlaczego piwo bezalkoholowe to zły pomysł?

Zobacz więcej »

Jak namówić osobę bliską do rozpoczęcia leczenia uzależnienia?

Wspólne życie z osobą uzależnioną nie jest łatwe dla domowników. Problem uzależnienia od alkoholu nie dotyczy bowiem wyłącznie osoby uzależnionej, ale również jej rodziny: rodziców, partnerów, dzieci, a nawet najbliższych przyjaciół i współpracowników. Jednym z najtrudniejszych zadań osób najbliższych alkoholikowi jest przekonanie go, że powinien się leczyć. Jak skutecznie namówić uzależnionego do rozpoczęcia leczenia i czy to w ogóle możliwe?

Zobacz więcej »

Czy jestem uzależniony? Czas na akceptację problemu

Akceptacja problemu alkoholowego nie przychodzi od razu. Najczęściej jest to proces długotrwały, który wymaga znacznego wysiłku zarówno ze strony osoby uzależnionej jak i terapeuty. Osoba posiadająca problem z alkoholem, przez długi czas będzie wypierała i negowała swoją chorobę.

Zobacz więcej »
Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056