Blog

Agresywne zachowanie alkoholika – jak sobie z nim radzić?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów, które dotykają całą rodzinę. Niestety, jednym z tych najbardziej powszechnych jest agresja, która spotyka członków rodziny alkoholika. Poradzenie sobie z nią nie jest niestety proste i często wymaga reakcji specjalisty. Co robić w tych najtrudniejszych momentach i jak poradzić sobie z codzienną agresją osoby uzależnionej? Sprawdźmy.

Zobacz więcej »

Stop! Nie piję. – nauka odmowy picia alkoholu

Alkohol, spożywany sporadycznie i w niewielkich ilościach, nie musi powodować problemów z uzależnieniem. Niestety, stanowi dla wielu osób niewidoczną gołym okiem pułapkę, z której niezwykle trudno się wydostać. A na pewno trudniej, niż w nią wpaść – szczególnie w kulturze, gdzie wznoszenie różnego rodzaju toastów i namowy do wypicia małego piwa czy drinka są na porządku dziennym. Kluczem do własnego bezpieczeństwa jest zatem nauczenie się odmowy – nawet w sytuacjach, gdy alkohol proponują nam przyjaciele lub członkowie rodziny.

Zobacz więcej »

Jak się rozluźnić w trakcie pandemii COVID-19 innymi sposobami niż alkohol?

Pandemia koronawirusa, a także wynikające z niej problemy, czyli konieczność spędzania większej ilości czasu w domu czy trudności ze znalezieniem zatrudnienia, mogą prowadzić do nadmiernego spożycia alkoholu. Pozwala on odpędzić negatywne myśli i poczuć stan euforii, który dla wielu osób jest sposobem na te szare, jesienno-zimowe dni. Niestety, jego spożycie może doprowadzić do pojawienia się nieodpowiednich nawyków a w konsekwencji, nadużywania alkoholu również po okresie pandemii. Gdzie zatem warto szukać alternatyw, które także pomogą Ci się odstresować i przyjemnie spędzić czas?

Zobacz więcej »

Uzupełnianie elektrolitów po spożyciu alkoholu

Spożycie nadmiernych ilości alkoholu wiąże się ze złym samopoczuciem, które powszechnie nazywane jest kacem. Związany jest on z utratą cennych dla organizmu elektrolitów, które jednak można uzupełnić i tym samym powrócić do dobrej formy. Czym są elektrolity, jak działa na nie alkohol i jak skutecznie zwalczyć kaca poprzez ich przywrócenie? Sprawdźmy!

Zobacz więcej »

Spożywanie alkoholu w ciąży – czym grozi?

Stan błogosławiony, jak często nazywa się ciążę, jest okresem wielkiego oczekiwania na pojawienie się największego skarbu dla rodziców. Wymaga więc respektowania wszelkich wytyczonych zasad, które pozwalają na zachowanie zdrowia zarówno matki, jak również rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Jednym z największych zagrożeń w okresie ciąży jest alkohol, który może wyrządzić wiele krzywd. Jego spożywanie jest w związku z tym absolutnie zakazane.

Zobacz więcej »

Leczenie alkoholizmu w czasach ograniczonego dostępu do psychoterapii

Pandemia koronawirusa znacząco ograniczyła możliwości wielu z nas – i nie mówimy tutaj wyłącznie o kwestiach zarobkowych, ale również o dostępie do szpitali czy ośrodków leczniczych. Problem jest wielopłaszczyznowy i dotyka różnych osób – zarówno tych, które chcą korzystać z pomocy specjalistów NFZ, jak również prywatnych ośrodków. W grupie tej znajdują się osoby uzależnione od alkoholu, które – w wyniku rządowych obostrzeń - często muszą zrezygnować z udziału w spotkaniach z psychoterapeutą. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zobacz więcej »

Co alkoholik musi zrobić, aby przestać pić?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z którą trudno sobie poradzić. Alkoholik czuje bowiem regularną chęć sięgnięcia po kieliszek i często wiąże się to z nawykami, jakie utrwalał na przestrzeni wielu lat. A z tymi niesamowicie trudno jest zerwać. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia i istnieją sposoby, dzięki którym powstrzymanie chęci sięgnięcia po alkohol będzie jak najbardziej możliwe. Sprawdźmy, co powinien zrobić alkoholik, aby przestać pić.

Zobacz więcej »

Koronawirus a alkohol. Alkoholik w szczególności narażony na COVID-19

Już w kwietniu 2020 roku, kiedy tak naprawdę dopiero rozpoczynaliśmy walkę z koronawirusem, WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalny komunikat. Specjaliści odradzali w nim sięganie po alkohol, gdyż może on znacząco osłabić organizm, a co za tym idzie – narazić na większe szkody w przypadku zakażenia.

Zobacz więcej »