Blog

Szczepienie na COVID-19 a spożywanie alkoholu

Pandemia koronawirusa wywróciła znany nam wszystkim świat do góry nogami. I choć obecnie, dzięki stosowaniu się do obostrzeń oraz szczepieniom, sytuacja nieco się unormowała, wcale nie jest powiedziane, że tuż za rogiem nie czeka na nas kolejna fala zachorowań. Warto więc pozostawać ostrożnym i monitorować sytuację. W tym artykule zajmiemy się kwestią spożywania alkoholu – zarówno przed, jak i po szczepieniu na COVID-19. Czy jest to dopuszczalne?

Alkohol a szczepienie na COVID-19

Odpowiedź na pytanie: „czy wolno spożywać alkohol przed lub po szczepieniu na COVID-19” wbrew pozorom nie jest taka łatwa. Wynika to z prostej przyczyny – nie zostały jak dotąd przeprowadzone wiarygodne badania dotyczące tego zagadnienia, w związku z czym nie dysponujemy obecnie wiedzą, która pozwoliłaby nam stwierdzić, jak zaszczepiony organizm w rzeczywistości zachowuje się pod wpływem alkoholu i jakie będą reakcje poszczególnych układów czy narządów.

Nie oznacza to jednak, że pozostawimy Cię bez odpowiedzi. W końcu mamy wiedzę na temat innych szczepień i wynika z niej jasno, że w ich przypadku (COVID-19 nie jest tu wyjątkiem) powinno się zrezygnować ze spożywania alkoholu – zarówno przed, jak i po szczepieniu. Z czego to wynika? Przede wszystkim z trzech czynników:

  • spożycie alkoholu może wywoływać gorszą odpowiedź poszczepienną – mówiąc prościej, po zaszczepieniu się i spożyciu alkoholu większe będzie prawdopodobieństwo tego, że Twoje samopoczucie będzie znacznie gorsze, niż bez alkoholu;
  • alkohol obniża naturalną odporność organizmu – biorąc pod uwagę fakt, że szczepienie na COVID-19 ma ochronić Cię przed chorobą, należy wyeliminować wszystkie czynniki zewnętrzne, które mogłyby zmniejszać barierę obronną;
  • spożycia alkoholu prowadzi do negatywnych objawów, które mogą nałożyć się z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP) – to może jeszcze bardziej wzmagać złe samopoczucie; dodatkowo spożywając alkohol, nie wolno stosować paracetamolu, który mógłby pomóc w przypadku reakcji poszczepiennej.

Oczywiście nie należy pojawiać się na szczepieniu po spożyciu alkoholu – istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że lekarz odmówi zaszczepienia, co może wiązać się z problemami związanymi np. z przyszłym terminem.

Kiedy można pić alkohol po szczepieniu na COVID-19?

Również w tym przypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pojawiają się bowiem głosy, że niewielka ilość alkoholu nie ma większego wpływu na reakcję poszczepienną, która pojawia się i utrzymuje zwykle przez 2-3 dni po szczepieniu. Objawy są często podobne do grypy, a alkohol mógłby je zintensyfikować, dlatego też warto odczekać ten okres i dopiero potem sięgnąć po lampkę wina.

Pamiętaj, że w dobie pandemii warto zachować szczególną ostrożność. Dzięki temu będziesz bezpieczniejszy i nie narazisz swojego organizmu na różnego rodzaju problemy.

Pandemia a nadużywanie alkoholu

Warto na koniec nawiązać do problemu alkoholizmu w dobie pandemii. Jak wynika z prowadzonych badań (np. Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat), co dziewiąty Polak pije w tym okresie więcej. Co więcej, są osoby, które spożywają alkohol codziennie albo kilka razy w tygodniu (wśród mężczyzn jest to niemal 22%!). Pokazuje to, że praca zdalna czy kwarantanna mają bardzo negatywny wpływ na nawyki i mogą doprowadzić do rozwoju uzależnienia.

Dlatego też zalecamy bardzo ostrożne podejście do alkoholu – nie tylko przed czy po szczepieniu, ale również na co dzień. Nawet, jeżeli czeka nas kolejna fala zachorowań i ponowne zamknięcie w domach, warto racjonalnie podchodzić do kwestii picia. W przeciwnym razie skutki mogą być bardzo złe – zarówno dla Ciebie, jak i Twoich najbliższych.

Jeżeli masz problemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu, zachęcamy do zgłoszenia się na terapię albo skorzystanie z Esperalu, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zerwanie z tym niebezpiecznym nałogiem. W razie jakichkolwiek pytań albo wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.