Blog

Spożywanie alkoholu w ciąży – czym grozi?

Stan błogosławiony, jak często nazywa się ciążę, jest okresem wielkiego oczekiwania na pojawienie się największego skarbu dla rodziców. Wymaga więc respektowania wszelkich wytyczonych zasad, które pozwalają na zachowanie zdrowia zarówno matki, jak również rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Jednym z największych zagrożeń w okresie ciąży jest alkohol, który może wyrządzić wiele krzywd. Jego spożywanie jest w związku z tym absolutnie zakazane.

Ciąża a alkohol, czyli wielkie ryzyko.

Alkohol jest powszechnie uznawany za niezdrowy, degradując organizm i zakłócając wiele procesów, jakie w nim zachodzą. Tym bardziej groźny jest dla matki i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Wynika to z tego, że bez problemu przenika przez łożysko, docierając bezpośrednio do płodu i zaburzając jego rozwój w każdym z trzech trymestrów ciąży. Warto przyjrzeć się bliżej jego szkodliwym właściwościom na każdym etapie ciąży.

  • I trymestr. W początkowym okresie ciąży odpowiednia dieta, a także wyeliminowanie używek jest szczególnie istotne. Spożywanie alkoholu w tym czasie może skutecznie zaburzać powstawanie komórek, co prowadzi do wielu potencjalnych problemów. Największym z nich może być poronienie, ale nawet wtedy, gdy płód przeżyje, może dojść do różnych powikłań – przede wszystkim powstania wad rozwojowych, takich jak problemy z sercem, uszkodzenia wątroby czy dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego dziecka.
  • II trymestr. W tym okresie, poprzez spożycie alkoholu, wciąż istnieje zagrożenie poronienia. Również na tym etapie może dochodzić do dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego, a także niepożądanych zmian dysmorficznych.
  • III trymestr. W ostatnim etapie ciąży może dojść do przedwczesnego porodu, a także zaburzeń, związanych np. z rozwojem mózgu, wzroku czy słuchu. Co więcej, ze względu na spożywanie alkoholu uszkodzony może zostać hipokamp u dziecka, który odpowiada za przekazywanie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Jak widać, zagrożeń związanych z piciem alkoholu w ciąży jest bardzo wiele. Najbardziej tragicznym może być utrata dziecka, jednak w wyniku spożywania napojów wyskokowych może dojść również do nieprawidłowego rozwoju płodu, co będzie miało ogromne przełożenie na przyszłe życie dziecka jak i rodziców. Dlatego też odstawienie alkoholu jest absolutną podstawą – nawet okazjonalne spożywanie niewielkich jego ilości może mieć zgubny wpływ na rozwijającą się ciąże!

Alkohol w ciąży – pokusa, której trzeba się oprzeć

Choć świadomość przyszłych rodziców w zakresie spożywania alkoholu w ciąży rośnie i zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w oczekiwaniu na dziecko trzeba całkowicie go odstawić, są sytuacje, w których mimo wszystko się on pojawia. Mowa tutaj przede wszystkim o uroczystościach rodzinnych i tzw. toastach, w których kobieta w ciąży bywa mocno zachęcana do wypicia. Wiele osób tłumaczy to tym, że przecież lampka czerwonego wina czy kufelek piwa nie może zaszkodzić dziecku – niestety, jest to myślenie błędne, na którym ucierpiało już wiele kobiet.

Istnieją jeszcze dwa problemy. Pierwszym z nich jest brak świadomości, o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu w ciąży – nieświadoma przyszła matka może więc nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielkie stanowi zagrożenie dla jej dziecka spożywanie alkoholu.

Drugim problemem jest nieplanowana ciąża. Wiele kobiet, zwłaszcza tych młodych, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży. Prowadzi więc normalne życie, którego częścią są choćby zakrapiane imprezy – w takiej sytuacji nieświadomie można doprowadzić do tego, że dojdzie do uszkodzenia płodu albo poronienia. I często jest zbyt późno, aby cofnąć czas.

Jesteś w ciąży – nie pij alkoholu!

I pamiętaj o tym niezależnie od sytuacji czy próśb znajomych. Twoje dziecko to skarb, o który musisz zatroszczyć się tak, jak o nic innego w swoim życiu! Dlatego nie spożywaj alkoholu będąc w ciąży!
Sprawdź Esperal.