Blog

Wakacje bez alkoholu

Wakacje to okres wypoczynku i regeneracji. Niestety, dla wielu osób sezon urlopowy to czas imprez i alkoholu, który staje się niekiedy najważniejszą atrakcją wyjazdu. Problem ten dotyczy nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, które piją sporadycznie – brak hamulców nie tylko może doprowadzić do tego, że wypoczynek zamieni się w ciągłego kaca, ale też niesie ryzyko uzależnienia. Czy w takim razie można spędzać wakacje bez alkoholu i jak to robić?

Wakacje bez alkoholu – czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście! Jednak wcale nie takie proste – zwłaszcza w sytuacji, gdy alkohol towarzyszy Ci stosunkowo często również w ciągu roku albo, tym bardziej, jeżeli jesteś osobą uzależnioną. Powstrzymanie się od sięgnięcia po kieliszek czy kufel jest o tyle trudniejsze, że zewsząd jesteśmy atakowani reklamami, a kultura picia w Polsce zdaje się być czymś całkowicie naturalnym, zakorzenionym w naszych genach. Potwierdzeniem tego są często wznoszone toasty czy celebrowanie ważnych wydarzeń imprezą zakrapianą alkoholem.

Musisz jednak wiedzieć, że to tylko pozory – wcale nie trzeba pić, aby się dobrze bawić albo by zaakceptowała Cię grupa osób. A nawet jeżeli nie zaakceptuje Cię, będzie to oznaczało, że tworzą ją ludzie, którzy nie są warci Twojej uwagi. Niezależnie od tego, gdzie wybierasz się na wakacje – możesz spędzić ten czas bez alkoholu. Tym bardziej, że jego działanie ma niekorzystny wpływ na ludzki organizm, a każda zakrapiana impreza zawsze kończy się zatruciem organizmu, czyli popularnym kacem. To z kolei może oznaczać nawet cały stracony dzień albo… dalsze spożywanie, które nie przyniesie niczego dobrego.

Picie alkoholu w trakcie wakacji wiąże się z jeszcze jednym problemem – tragediami, jakie mają miejsce po spożyciu jego nadmiernej ilości. Mowa tutaj przede wszystkim o kierowaniu pod wpływem, w wyniku którego dochodzi do wypadków, a także utonięciach, które zdarzają się najczęściej właśnie po spożyciu. Dlatego też warto bawić się rozważnie i nie przesadzać z ilością wypijanego alkoholu. A najlepiej – zrezygnować z niego na rzecz innych, ciekawszych i nieszkodliwych atrakcji.

Jak spędzić wakacje bez alkoholu?

Co w takim razie należy zrobić, aby wakacje bez alkoholu w ogóle mogły się odbyć? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoją szansę na sukces.

  • Nie kuś losu. Najlepiej na wakacjach omijać miejsca, gdzie alkohol będzie kusił Cię niemal zewsząd. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju pubach, barach oraz dyskotekach – jeżeli nie będziesz się do nich wybierał, zwiększysz szanse na to, że ominie Cię impreza syto zakrapiana alkoholem.
  • Nie bój się i powiedz „nie”. Niezależnie od tego z kim wybierasz się na wakacje albo kogo na nich spotkasz, naucz się odmawiać. Nawet wtedy, kiedy świętowana będzie jakaś uroczystość albo gdy Twoi towarzysze będą wznosili toast – mów nie. Asertywność w tym wypadku to absolutny klucz do trzeźwości w trakcie urlopu.
  • Wybieraj atrakcyjne miejsca. Im ładniejsze i bogatsze w atrakcje miejsce do spędzania wakacji wybierzesz, tym większe będzie prawdopodobieństwo tego, że pokusa napicia się będzie mniejsza. Zasada w tym wypadku jest prosta – kiedy jest co robić, mniej myślisz o piciu. Dlatego też zadbaj o to, aby Twój urlop był ciekawy i pełen różnego rodzaju aktywności – zwiedzaj, uprawiaj sport, ciesz się pięknem przyrody.
  • Korzystaj z różnych możliwości. Każde miejsce na świecie – od morza, przez jezioro, las czy góry, aż do zabytkowych miasteczek jest pełne ciekawostek i atrakcji. Dlatego też zawsze przed wyjazdem na wakacje dokładnie zapoznaj się z tym, co oferuje Ci dane miejsce i korzystaj z możliwości, jakie posiadasz. Być może dzięki temu nie będziesz myśleć o alkoholu.
  • Spędzaj czas z rodziną. Urlop to ten wyjątkowy czas, kiedy nie masz obowiązków i możesz odpocząć. A przy tym poświęcić czas swoim najbliższym. Korzystaj z tego, bo to niezwykłe chwile, których bardzo często nie doceniamy. A kiedy nie można się nimi cieszyć, żałujemy straconego czasu.
  • Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Przewiduj skutki swoich działań. Pod wpływem alkoholu często dochodzi do ryzykownych działań np. skakanie do wody na główkę czy też kierowanie po pijanemu. Jeśli jedziesz z dziećmi na wakacje, tym bardziej powinieneś zachować trzeźwość. Zabierając dzieci nad wodę powinieneś mieć nie spuszczać ich z oczu, natomiast alkohol to bardzo utrudnia. Wskutek czego słyszymy o utonięciu dziecka…

Bądź wytrwały w swoim postanowieniu i przekonaj się, że spędzenie wakacji bez alkoholu jest jak najbardziej możliwe!