Blog

Uzupełnianie elektrolitów po spożyciu alkoholu

Stężenie elektrolitów w ludzkim organizmie jest zmienne i zależy od wielu czynników. Wpływ na ich ilość mają czynniki zewnętrzne jak np. temperatura oraz wewnętrzne predyspozycje ludzkiego ciała, dlatego należy je regularnie uzupełniać. Zaburzenia i zmiany elektrolitowe są bezpośrednio związane z gospodarką wodną organizmu, a jak wiadomo, alkohol tę gospodarkę zaburza. Jednocześnie prawidłowe stężenie elektrolitów sprawia, że organizm funkcjonuje bez zarzutu. Jak więc poradzić sobie z niedoborem mikroelementów po spożyciu alkoholu?
Na zdjęciu widoczna leżąca w łóżku kobieta ze zmęczonym wyrazem twarzy, która cierpi na kaca. W jednej ręce trzyma szklankę z wodą, a druga ręka podpiera jej głowę. Kadr amerykański.

Czym są elektrolity

Elektrolity to nic innego niż rozpuszczalne w wodzie jony, przede wszystkim sodu i potasu. Ich głównym zadaniem jest regulowanie czynności życiowych i pracy całego organizmu. Gdy posiadamy odpowiedni poziom elektrolitów, to nasz organizm jest dotleniony, utrzymuje się właściwe przekazywanie impulsów nerwowych, a także odpowiednio funkcjonują nasze mięśnie. Elektrolity jednak są codziennie wydalane z naszego organizmu w trakcie pocenia się, wydalania moczu, a nawet podczas oddychania. Jednak kac i jego powikłania takie jak biegunka czy wymioty doprowadzają do szybkiego wypłukiwania jonów, a ich niedobór jest niezwykle uciążliwy.

Spożycie alkoholu a elektrolity

Kac, czyli stan dotykający każdej osoby, która spożyła alkohol w dużych ilościach, wiążę się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, pojawiającymi się zwykle następnego dnia po wypiciu trunku. Do najczęściej występujących symptomów zaliczamy bóle głowy, nudności, osłabienie organizmu, brak apetytu, a nawet rozchwianie emocjonalne i stany lękowe. Jest to wynik wytworzenia się aldehydu octowego CH3CHO – powstaje on poprzez pracę wątroby i procesy przemiany alkoholu. Co więcej, wpływ na złe samopoczucie ma również fakt, że organizm podczas spożywania alkoholu traci wodę, z którą uciekają również cenne elektrolity. Są to niezbędne do prawidłowego działania organizmu jony soli – sodu, potasu, wapnia i magnezu, który dostarczane są wraz ze spożyciem różnego rodzaju płynów i pożywienia. Przyciągają one cząsteczki wody i rozprowadzają ją po całym organizmie, a do tego sprzyjają pracy mózgu, układu nerwowego i mięśni.

Niedobór elektrolitów niesie negatywne konsekwencje i powoduje, że samopoczucie po wypiciu nadmiernych ilości alkoholu jest bardzo złe. Dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób możesz uzupełnić ich ilość w swoim organizmie.
Na zdjęciu widoczny mężczyzna z rękami opartymi na kolanach i głowa schowaną w dłonie. Mężczyzna cierpi na kaca. Kadr amerykański.

Objawy niedoboru elektrolitów

Niejednej osobie zdarzyło się, że po suto zakrapianej nocy, budzą się w stanie, który odbiega od normy. Pierwsze co przychodzi nam na myśl to pragnienie i konieczność spożywania dużej ilości płynów. Jest to jeden z najpowszechniej występujących objawów niedoboru elektrolitów, a pragnienie to wołanie organizmu o pomoc. Jednak objawów zaburzenia gospodarki elektrolitowej może być znacznie więcej, a do najczęściej występujących zalicza się:

  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • mdłości;
  • brak apetytu;
  • uczucie osłabienia;
  • obrzęki kończyn;
  • obrzęk twarzy;
  • drżenie rąk;
  • arytmia i bóle serca;
  • uczucie niepokoju i rozchwianie emocjonalne.

W przypadku nadużywania alkoholu niedobór elektrolitów staje się schorzeniem chronicznym. Braki elektrolitów w długiej perspektywie czasu mogą przyczynić się do zaburzeń w pracy całego układu nerwowego oraz doprowadzić do znacznych problemów z ciśnieniem krwi. Nieleczony niedobór elektrolitów może doprowadzić do śmierci za sprawą zapaści, zawału lub udaru.
Na zdjęciu widoczny mężczyzna, który pije wodę z elektrolitami, aby pozbyć się kaca. Kadr portretowy.

Jak uzupełnić elektrolity po spożyciu alkoholu?

Sposoby na uzupełnienie elektrolitów nie są skomplikowane i wbrew pozorom, nie musisz korzystać z popularnych dzisiaj kroplówek, choć oczywiście stanowią one jedną z najszybszych i najbardziej skutecznych metod. Ty jednak, w trakcie trudnego i bolesnego poranka, powinieneś przede wszystkim zaopatrzyć się w duże ilości wody niegazowanej – najlepiej tej wysoko mineralizowanej. Podstawą regeneracji organizmu jest bowiem jego odpowiednie nawodnienie. Doskonały efekt uzyskasz również poprzez spożywanie soku pomidorowego – zwłaszcza wykonanego własnoręcznie w domu.

Kluczem do pokonania kaca jest również dostarczenie organizmowi niezbędnych minerałów, które pozwolą na przywrócenie wszystkich jego funkcji. Mowa tutaj przede wszystkim o potasie, magnezie i wapniu, które znajdują się w kefirach, maślankach, serze białym, warzywach i owocach, awokado, ciemnym pieczywie czy płatkach owsianych. Doskonałym sposobem na uzupełnienie wypłukanych przez alkohol minerałów są również wysokiej jakości napoje izotoniczne (bogate w elektrolity) oraz kompleksy witamin i magnez w tabletkach.
Na zdjęciu widoczny zdrowy posiłek składający się z warzyw oraz owoców morza. Jest to posiłek doskonały podczas walki z kacem. Ujęcie od góry.

Inne sposoby na kaca

Warto pamiętać, by po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, oprócz uzupełniania elektrolitów, stosować również inne metody. Chcąc skutecznie zwalczyć kaca, powinieneś przede wszystkim:

  • dotlenić organizm – wyjście nawet na krótki spacer jest o wiele lepsze niż spędzenie całego dnia w łóżku, ponieważ pozwoli dostarczyć Twoim komórkom tlen, a co za tym idzie, pomóc w bólu głowy i poprawie samopoczucia;
  • wziąć chłodny, orzeźwiający prysznic, który również poprawi Twoje samopoczucie i będzie doskonałym sposobem na uczucie zmęczenia oraz zbolałe mięśnie;
  • spożywać lekkostrawne dania – warto np. ugotować jajko na miękko albo zjeść mało tłusty rosół, który stanowi receptę na kaca naszych mam i babć.

Pamiętaj! Choć w niektórych kręgach bardzo popularne jest stwierdzenie „lecz się tym, czym się strułeś”, nie powinieneś zwalczać kaca alkoholem. Doprowadzi to do wytworzenia się jeszcze większej ilości szkodliwych dla organizmu substancji i jeszcze gorszego samopoczucia następnego dnia!

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056