Blog

Uzupełnianie elektrolitów po spożyciu alkoholu

27-01-2021 | Autor: Lukasz Janaszek

Najważniejsze tezy artykułu


Artykuł wyjaśnia, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów w organizmie, szczególnie po spożyciu alkoholu, który zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową. Elektrolity, takie jak sód, potas, wapń i magnez, są kluczowe dla funkcjonowania organizmu, a ich niedobór może prowadzić do nieprzyjemnych objawów kaca, takich jak ból głowy, mdłości, osłabienie, czy zaburzenia rytmu serca. Artykuł podkreśla, że po spożyciu alkoholu ważne jest odpowiednie nawodnienie oraz dostarczenie organizmowi niezbędnych minerałów poprzez spożycie wody mineralnej, soków, kefirów, maślanek, warzyw i owoców, a także napojów izotonicznych i suplementów. Zaleca również inne metody łagodzenia kaca, takie jak dotlenienie organizmu, chłodny prysznic, czy spożywanie lekkostrawnych posiłków.

Lukasz Janaszek


 • Lekarz Łukasz Janaszek uzyskał prawo wykonywania zawodu w 2005 roku.
 • Specjalizację z chirurgii ogólnej odbywał w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego SPSK CMKP im. Prof. W. Orłowskiego.
 • Egzamin specjalizacyjny zdał w 2012 roku. Jego osoba cechuje się zaangażowaniem w pracę, profesjonalnym podejściem.
 • Jest pełen empatii w stosunku do swoich pacjentów.
 • Obecnie jest nastawiony na rozwój swoich umiejętności i doświadczenia, stale poszerza swoją wiedzę – biorąc udział w licznych kongresach.

Stężenie elektrolitów w ludzkim organizmie jest zmienne i zależy od wielu czynników. Wpływ na ich ilość mają czynniki zewnętrzne jak np. temperatura oraz wewnętrzne predyspozycje ludzkiego ciała, dlatego należy je regularnie uzupełniać. Zaburzenia i zmiany elektrolitowe są bezpośrednio związane z gospodarką wodną organizmu, a jak wiadomo, alkohol tę gospodarkę zaburza. Jednocześnie prawidłowe stężenie elektrolitów sprawia, że organizm funkcjonuje bez zarzutu. Jak więc poradzić sobie z niedoborem mikroelementów po spożyciu alkoholu?
Na zdjęciu widoczna leżąca w łóżku kobieta ze zmęczonym wyrazem twarzy, która cierpi na kaca. W jednej ręce trzyma szklankę z wodą, a druga ręka podpiera jej głowę. Kadr amerykański.

Czym są elektrolity

Elektrolity to nic innego niż rozpuszczalne w wodzie jony, przede wszystkim sodu i potasu. Ich głównym zadaniem jest regulowanie czynności życiowych i pracy całego organizmu. Gdy posiadamy odpowiedni poziom elektrolitów, to nasz organizm jest dotleniony, utrzymuje się właściwe przekazywanie impulsów nerwowych, a także odpowiednio funkcjonują nasze mięśnie. Elektrolity jednak są codziennie wydalane z naszego organizmu w trakcie pocenia się, wydalania moczu, a nawet podczas oddychania. Jednak kac i jego powikłania takie jak biegunka czy wymioty doprowadzają do szybkiego wypłukiwania jonów, a ich niedobór jest niezwykle uciążliwy.

Spożycie alkoholu a elektrolity

Kac, czyli stan dotykający każdej osoby, która spożyła alkohol w dużych ilościach, wiążę się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, pojawiającymi się zwykle następnego dnia po wypiciu trunku. Do najczęściej występujących symptomów zaliczamy bóle głowy, nudności, osłabienie organizmu, brak apetytu, a nawet rozchwianie emocjonalne i stany lękowe. Jest to wynik wytworzenia się aldehydu octowego CH3CHO – powstaje on poprzez pracę wątroby i procesy przemiany alkoholu. Co więcej, wpływ na złe samopoczucie ma również fakt, że organizm podczas spożywania alkoholu traci wodę, z którą uciekają również cenne elektrolity. Są to niezbędne do prawidłowego działania organizmu jony soli – sodu, potasu, wapnia i magnezu, który dostarczane są wraz ze spożyciem różnego rodzaju płynów i pożywienia. Przyciągają one cząsteczki wody i rozprowadzają ją po całym organizmie, a do tego sprzyjają pracy mózgu, układu nerwowego i mięśni.

Niedobór elektrolitów niesie negatywne konsekwencje i powoduje, że samopoczucie po wypiciu nadmiernych ilości alkoholu jest bardzo złe. Dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób możesz uzupełnić ich ilość w swoim organizmie.
Na zdjęciu widoczny mężczyzna z rękami opartymi na kolanach i głowa schowaną w dłonie. Mężczyzna cierpi na kaca. Kadr amerykański.

Objawy niedoboru elektrolitów

Niejednej osobie zdarzyło się, że po suto zakrapianej nocy, budzą się w stanie, który odbiega od normy. Pierwsze co przychodzi nam na myśl to pragnienie i konieczność spożywania dużej ilości płynów. Jest to jeden z najpowszechniej występujących objawów niedoboru elektrolitów, a pragnienie to wołanie organizmu o pomoc. Jednak objawów zaburzenia gospodarki elektrolitowej może być znacznie więcej, a do najczęściej występujących zalicza się:

 • ból głowy;
 • zawroty głowy;
 • mdłości;
 • brak apetytu;
 • uczucie osłabienia;
 • obrzęki kończyn;
 • obrzęk twarzy;
 • drżenie rąk;
 • arytmia i bóle serca;
 • uczucie niepokoju i rozchwianie emocjonalne.

W przypadku nadużywania alkoholu niedobór elektrolitów staje się schorzeniem chronicznym. Braki elektrolitów w długiej perspektywie czasu mogą przyczynić się do zaburzeń w pracy całego układu nerwowego oraz doprowadzić do znacznych problemów z ciśnieniem krwi. Nieleczony niedobór elektrolitów może doprowadzić do śmierci za sprawą zapaści, zawału lub udaru.
Na zdjęciu widoczny mężczyzna, który pije wodę z elektrolitami, aby pozbyć się kaca. Kadr portretowy.

Jak uzupełnić elektrolity po spożyciu alkoholu?

Sposoby na uzupełnienie elektrolitów nie są skomplikowane i wbrew pozorom, nie musisz korzystać z popularnych dzisiaj kroplówek, choć oczywiście stanowią one jedną z najszybszych i najbardziej skutecznych metod. Ty jednak, w trakcie trudnego i bolesnego poranka, powinieneś przede wszystkim zaopatrzyć się w duże ilości wody niegazowanej – najlepiej tej wysoko mineralizowanej. Podstawą regeneracji organizmu jest bowiem jego odpowiednie nawodnienie. Doskonały efekt uzyskasz również poprzez spożywanie soku pomidorowego – zwłaszcza wykonanego własnoręcznie w domu.

Kluczem do pokonania kaca jest również dostarczenie organizmowi niezbędnych minerałów, które pozwolą na przywrócenie wszystkich jego funkcji. Mowa tutaj przede wszystkim o potasie, magnezie i wapniu, które znajdują się w kefirach, maślankach, serze białym, warzywach i owocach, awokado, ciemnym pieczywie czy płatkach owsianych. Doskonałym sposobem na uzupełnienie wypłukanych przez alkohol minerałów są również wysokiej jakości napoje izotoniczne (bogate w elektrolity) oraz kompleksy witamin i magnez w tabletkach.
Na zdjęciu widoczny zdrowy posiłek składający się z warzyw oraz owoców morza. Jest to posiłek doskonały podczas walki z kacem. Ujęcie od góry.

Inne sposoby na kaca

Warto pamiętać, by po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, oprócz uzupełniania elektrolitów, stosować również inne metody. Chcąc skutecznie zwalczyć kaca, powinieneś przede wszystkim:

 • dotlenić organizm – wyjście nawet na krótki spacer jest o wiele lepsze niż spędzenie całego dnia w łóżku, ponieważ pozwoli dostarczyć Twoim komórkom tlen, a co za tym idzie, pomóc w bólu głowy i poprawie samopoczucia;
 • wziąć chłodny, orzeźwiający prysznic, który również poprawi Twoje samopoczucie i będzie doskonałym sposobem na uczucie zmęczenia oraz zbolałe mięśnie;
 • spożywać lekkostrawne dania – warto np. ugotować jajko na miękko albo zjeść mało tłusty rosół, który stanowi receptę na kaca naszych mam i babć.

Pamiętaj! Choć w niektórych kręgach bardzo popularne jest stwierdzenie „lecz się tym, czym się strułeś”, nie powinieneś zwalczać kaca alkoholem. Doprowadzi to do wytworzenia się jeszcze większej ilości szkodliwych dla organizmu substancji i jeszcze gorszego samopoczucia następnego dnia!


Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056