Blog

Czy zawsze będę alkoholikiem? Czy alkoholizm jest uleczalny?

Uzależnienie od alkoholu to z całym przekonaniem problem społeczny. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, kiedy ilość wypijanego w ciągu roku czystego alkoholu przez jednego mieszkańca kraju przekracza 12 litrów, śmiało można mówić, o degradacji społecznej. W Polsce wskaźnik ten niestety wzrasta, a co więcej – alkohol zabija nawet 12 tysięcy Polaków rocznie, gdzie każdy dodatkowy kieliszek może skracać życie nawet o kwadrans. Czy istnieje możliwość, aby zatrzymać ten proces, czy alkoholikiem zostaje się do końca życia?

Częściej spotkamy się ze stwierdzeniem „niepijący alkoholik” niż „wyleczony alkoholik” i dzieje się tak nie bez powodu. Uzależnienie od alkoholu, jak każdy inny nałóg uważany jest za nieuleczalną chorobę zaprzeczeń i emocji. Osoba chora często nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu. Analizuje i zaprzecza faktom, a ewentualne poczucie winy pojawiające się w trakcie trzeźwienia, często ponownie gasi nałogiem. Powstaje przez to błędne koło, które prowadzi do jeszcze częstszego i bardziej intensywnego nadużywania alkoholu. Dlatego nawet po leczeniu, osoba uzależniona powinna zachować wstrzemięźliwość do końca życia, ponieważ skłonności do nadużywania alkoholu pozostają na zawsze.
Na zdjęciu widoczne 3 kieliszki do wina z bursztynowym napojem w środku. Kieliszki trzymane przez 3 osoby, jedna osoba widoczna w tle, bez twarzy w planie amerykańskim. Kadr centralny.

W jaki sposób postępuje choroba alkoholowa?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że alkoholizm jest zaburzeniem bardzo specyficznym, a wszystko z uwagi na to, że żadna ze znanych i stosowanych do tej pory metod nie jest w stanie zupełnie z niego wyleczyć. Choroba alkoholowa nie jest uleczalna najprawdopodobniej ze względu na specyfikę jej rozwoju. Alkoholizm to przypadłość, która skupia się przede wszystkim na ludzkich emocjach. Dlatego jej przebieg nie jest jednakowy u wszystkich osób uzależnionych, stając się bardzo indywidualną kwestią. Każda osoba zmagająca się z alkoholizmem ma swoją historię, przeszłość i inne czynniki wywołujące. W takiej sytuacji najwyższą skuteczność powinna mieć terapia psychologiczna.
Na zdjęciu widoczna jedna osoba oraz ręka drugiej podczas psychoterapii. Kadr amerykański prezentujący sylwetki bez widocznych twarzy. Jedna z osób trzyma w swojej dłoni, dłoń drugiej osoby.

Nadal również można spotkać się z poglądem, że alkoholik to osoba nieradząca sobie w życiu, bez pracy, rodziny i perspektyw. Jest to jednak błędne skojarzenie, które może negatywnie wpływać na postrzeganie alkoholizmu jako postępującej choroby współczesnego społeczeństwa. „Wysokofunkcjonujący alkoholicy”, czyli osoby, które na pierwszy rzut oka wiodą szczęśliwe, normalne życie, często borykają się z chorobą alkoholową w samotności, bez wsparcia najbliższych, którzy nie zauważają realnego problemu. Wynika to ze społecznie przyjętych norm i poglądów dotyczących alkoholizmu. Jeśli pragniesz zobaczyć, jak wygląda rozwój choroby alkoholowej, polecamy wywiad: „Sekielski o nałogach: prawnik po przejściach, Artur Nowak”.

Czy istnieje szansa na wyleczenie się z alkoholizmu?

Można nauczyć się panować nad uczuciami oraz odczuwaniem emocji, jednak nigdy nie znikną wszelkie elementy, które wywołały owe uczucia i sprawiły, że pojawiło się nadużywanie alkoholu. Kluczowe okazuje się być to, aby skutecznie wyeliminować powód spożywania alkoholu, aby mogło dojść do jakiejkolwiek poprawy. Na początkowych fazach rozwoju, alkoholizm jest chorobą, którą naprawdę trudno rozpoznać, a wynika to z faktu, że wszystko rozpoczyna się od naprawdę okazjonalnego spożywania alkoholu. Ten stan może trwać naprawę długo, aczkolwiek kończy się on po prostu zwiększeniem zapotrzebowań alkoholowych. Mogą się one wymknąć spod kontroli, w sposób niedostrzegalny i trudny do rozpoznania w kategoriach choroby. Iluzja szczerości i szczęścia u alkoholika zaburza postrzeganie rzeczywistości.

Już na dalszych fazach choroby, jaką jest alkoholizm, bardzo często zaczynają występować tzw. luki pamięciowe, ale też zupełna utrata kontroli nad piciem, a w pewnym momencie dochodzi do krytycznej sytuacji, gdy są to już prawdziwe ciągi alkoholowe. Choroba alkoholowa może rozwijać się w różnym i nieregularnym tempie, dlatego tak naprawdę nie da się określić tego, w którym momencie picie zaczyna być faktycznym problemem, a także, kiedy to przerwać. Czynniki te są na tyle indywidualne, że ciężko jest przed podjęciem leczenia, wywnioskować, czy będzie ono skuteczne w długiej perspektywie czasu.
Zdjęcie przedstawiające ręce, w każdej dłoni widoczny jest kieliszek do wódki, zawierający alkohol oraz plaster limonki na brzegu kieliszka. Kadr centralny.

Co może pomóc alkoholikowi? Jakie są możliwości?

Tak jak i przy wszystkich innych chorobach, tak i przy alkoholizmie widnieje określona metodyka działania, natomiast i tak nigdy nie wiadomo, w jaki sposób organizm zareaguje na podjęte środki, a także ile leczenie będzie dokładnie trwać. Należy tutaj zaznaczyć, że bardzo dużo zależy od tego, na jak zaawansowanym etapie jest choroba, a także jak prezentują się chęci człowieka do zapanowania nad swoim uzależnieniem od alkoholu. Często i nie bez powodu podkreśla się fakt, że leczenie okaże się skuteczne wtedy i tylko wtedy, kiedy pacjent zaangażuje się w nie w stu procentach.
Zdjęcie przedstawiające 2 osoby. Jedna z nich to mężczyzna, który stoi tyłem trzymając za plecami butelkę z piwem. Druga osoba to stojąca przodem kobieta, z twarzą osłoniętą włosami, której mężczyzna wręcza kwiatki. Kadr amerykański.

Aktualnie, najczęściej wykorzystywane są trzy najpopularniejsze metody, które pozwalają na to, aby osoby uzależnione od alkoholu mogły powrócić do swojego dawnego życia prywatnego oraz zawodowego. W większości przypadków leczenie rozpoczyna się od odtrucia alkoholowego, którego celem jest oczyszczenie organizmu, a także zlikwidowanie wszelkich skutków, które pojawiły się w wyniku spożywania alkoholu.

Kolejno wszywany jest Esperal, czyli tzw. wszywka alkoholowa. Esperal jest lekiem stosowanym jako środek pomocniczy w leczeniu alkoholizmu. Wszywka może być jednak stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza i na jego wyraźne polecenie, w postaci recepty. Działanie wszywki alkoholowej polega na długofalowym wydzielaniu substancji, które zaburzają metabolizm alkoholu. Skutkiem są przykre dolegliwości fizyczne po ewentualnym spożyciu napojów alkoholowych. Rozwiązanie to wprowadza trzeźwość, a także pomaga zapanować nad chęcią picia alkoholu. Osoba uzależniona zdaje sobie sprawę, że kiedy sięgnie po alkohol, będą czekać go bardzo nieprzyjemne skutki, które odczuje fizycznie.

Finalny etap to terapia, dzięki której możliwe jest pełne zrozumienie alkoholizmu, powodów jego występowania, a także nauki kontroli. Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, każdy z tych sposobów i etapów okaże się skuteczny, jednak alkoholik musi tego chcieć i powinien być zaangażowany w każdy proces.

 

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056