Blog

Co alkoholik musi zrobić, aby przestać pić?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z którą trudno sobie poradzić. Alkoholik czuje bowiem regularną chęć sięgnięcia po kieliszek i często wiąże się to z nawykami, jakie utrwalał na przestrzeni wielu lat. A z tymi niesamowicie trudno jest zerwać. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia i istnieją sposoby, dzięki którym powstrzymanie chęci sięgnięcia po alkohol będzie jak najbardziej możliwe. Sprawdźmy, co powinien zrobić alkoholik, aby przestać pić.

Po pierwsze – skorzystanie ze wsparcia najbliższych

Nie ma wątpliwości, że samotna walka z uzależnieniem ma mniejsze szanse powodzenia niż wsparcie osób bliskich. To one stanowią ogromne oparcie w najtrudniejszych momentach i są w stanie pocieszyć, pomóc, a – kiedy to potrzebne – uderzyć pięścią w stół i uzmysłowić osobie chorej, jaka jest jej sytuacja. Bez rodziny czy przyjaciół o wiele trudniej znaleźć w sobie chęć zmiany i zdobyć się na tak ogromny wysiłek, jakim jest zrezygnowanie z alkoholu.

Jeżeli więc jesteś osobą uzależnioną, skieruj się do bliskich – podziel się swoim problemem, a z całą pewnością zostaniesz zrozumiany i otrzymasz wsparcie, którego tak potrzebujesz. A jeżeli masz w rodzinie lub wśród przyjaciół alkoholika – spróbuj wyciągnąć do niego pomocną dłoń. Być może w ten sposób uratujesz mu życie.

Po drugie – wszycie Esperalu

Wsparcie psychologiczne to nie wszystko – niekiedy trzeba posunąć się do nieco bardziej radykalnych kroków i znaleźć takie rozwiązanie, które zniechęci do picia alkoholu. Najlepszym sposobem wydaje się tutaj wszycie Esperalu – specjalnego środka, który zawiera disulfiram, czyli specjalną substancję, która w momencie wypicia alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemne objawy, w tym mdłości, bóle głowy, duszności, pokrzywkę, uczucie kołatania serca i wiele innych.

Tak nieprzyjemny stan powoduje, że wiele osób obawia się ponownie sięgnąć po alkohol – jest to więc sposób często bardzo skuteczny. Alternatywą dla zaszycia jest Anticol – tabletki, które również posiadają w swoim składzie disulfiram.

Po trzecie – terapia

Obecnie w naszym kraju funkcjonuje bardzo wiele ośrodków, które zajmują się leczeniem uzależnienia od alkoholu. Stanowią one grupy wsparcia dla tych osób, które przerósł problem i które wymagają zamknięcia oraz współpracy ze specjalistami. W większości przypadków terapie mają miejsce w bardzo atrakcyjnych częściach Polski i są oparte na różnych programach leczenia alkoholizmu – przyjemna atmosfera, wsparcie i wzajemna pomoc pozwalają wyjść z nałogu. Wystarczy tylko (i aż!) zdobyć się na odwagę i zapisać do wybranego ośrodka.

Po czwarte – znalezienie pasji

Nieco mniej radykalnym środkiem, który może pomóc, jest hobby. Człowiek z pasją myśli o płynącej z niej przyjemności i pozwala mu to zmniejszyć intensywność oraz częstotliwość rozmyślania o alkoholu. Sport, książki, gry, muzyka… Możliwości są niemal nieograniczone, dlatego też warto szukać i poświęcić się swojej pasji – z nią u boku o wiele łatwiej odpędzić demony i poradzić sobie z codziennymi problemami.

Po piąte – zmiana nawyków

No i na koniec coś bardzo istotnego – picie alkoholu wchodzi w nawyk. Piątkowy wieczór bez butelki? Niemożliwe! Leniwa sobota? Przecież nie zaszkodzi mały drink! Otóż takie nawyki, wyrabiane sobie na przestrzeni miesięcy czy lat mogą wejść w krew na tyle, że zerwanie z nimi okaże się ogromnym wyzwaniem. A bez tego prędzej czy później może dojść do pogłębienia się problemu i rozwoju uzależnienia.

Warto więc zastosować któreś z wymienionych metod (a najlepiej kilka na raz), by dać sobie szansę na nowy start. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno i zawsze jest dobry moment na zmianę. Z alkoholem da się zerwać – trzeba tylko tego chcieć!