Blog

Dlaczego ludzie zaczynają pić?

Alkohol w naszej kulturze jest bardzo rozpowszechniony, a jego spożywanie uznawane jest przez wielu ludzi za coś normalnego. I oczywiście – w okazjonalnym spożyciu lampki wina czy drinka, np. podczas przyjęcia, nie ma niczego złego, jednak może doprowadzić do rozwoju uzależnienia, które zrujnowało już życie wielu osób. Dlaczego w ogóle młodzi ludzie zaczynają spożywać alkohol? Powodów jest kilka i warto przyjrzeć się każdemu z nich. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz problem i będziesz mógł – jako rodzic – skuteczniej sobie z nim poradzić.

Dlaczego ludzie zaczynają spożywać alkohol?

Początki z alkoholem bywają różne i mogą wynikać z wielu sytuacji w życiu młodego człowieka. Sporo zależy od tego, jakie wzorce dziecko wyniesie z domu, w jakie towarzystwo wpadnie i w jaki sposób będzie przechodziło bunt w okresie dojrzewania. Czemu ludzie zaczynają pić? Oto najczęstsze powody.

 • Bunt. Młodzieńczy bunt, który ma miejsce zwykle w wieku 12-20 lat to często coś nieuniknionego, co wiąże się z dorastaniem młodego człowieka. W okresie pokwitania dochodzi do gwałtownych zmian zarówno w zakresie fizjologii, jak i psychologii, a dziecko, chcąc być dostrzeżone, może zachowywać się inaczej niż dotychczas. Np. sięgać po alkohol. Na szczęście bunt mija i grunt to podejść do niego w odpowiedni sposób. Jaki? O tym w ostatnim akapicie tego artykułu.
 • Chęć akceptacji w grupie. Młody człowiek chce być lubiany i akceptowany przez rówieśników. Niestety, często wybiera nie najlepszą drogę do osiągnięcia celu, np. poprzez zaimponowanie innym. Co więcej, czasami dziecko trafia w złe towarzystwo, np. starszych osób, u których picie alkoholu jest codziennością. W takiej sytuacji, by wciąż przynależeć do grupy, musi funkcjonować na narzuconych przez nią zasadach.
 • Czerpanie wzorców od rodziców. Dziecko, które widzi alkohol na co dzień może dojść do wniosku, że to nic złego. Albo sięgnie po niego, by poradzić sobie z trudami codziennego życia, np. w sytuacji, gdy jego rodzice są uzależnieni. To Twoja postawa ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie Twojego dziecka, dlatego też dawaj mu najlepsze wzorce – wtedy ograniczysz ryzyko sięgnięcia przez nie po alkohol do minimum.
 • Lepsza zabawa. No i na koniec najprostszy powód – chęć dobrej zabawy. Młodzi ludzie, zwłaszcza w wieku nastoletnim, zaczynają coraz częściej spotykać się na różnego rodzaju domówkach ze znajomymi. Alkohol ułatwia dobrą zabawę, adaptację i pozwala zwalczyć nieśmiałość, dlatego też coraz częściej sięgają po niego nawet najmłodsi.

Problem alkoholowy dotyczy również najmłodszych!

Jak wynika z różnego rodzaju badań, coraz więcej dzieci w wieku 12-13 lat smakuje alkoholu, co może mieć duży wpływ na ich przyszłe życie. W takiej sytuacji należy poznać przyczynę problemu, bo tylko to pomoże w jego zrozumieniu.

Jeżeli jesteś rodzicem i Twoje dziecko sięga po alkohol, powinieneś z nim szczerze porozmawiać i wyjaśnić mu zgubny wpływ alkoholu na zdrowie i życie. Pamiętaj jednak, by rozmowa była przyjacielska i by stosować się do kilku reguł – zwłaszcza, jeżeli Twoja latorośl przechodzi przez okres buntu. Mowa tu przede wszystkim o tym, by:

 • wysłuchiwać punktu widzenia dziecka,
 • być w stosunku do niego cierpliwym,
 • nie krzyczeć, ale spokojnie wyjaśnić problem,
 • uzasadniać swoje decyzje, również kary i nagrody,
 • traktować nastolatka na równi ze sobą, a nie stawiać się w roli kogoś, kto zawsze ma racje,
 • rozładowywać napięcie, jeżeli problem jest wyolbrzymiony,
 • interesować się sprawami dziecka, ale nie kontrolować go 24 godziny na dobę,
 • być stanowczym, ponieważ nastolatek może próbować Tobą manipulować,
 • wyjaśniać dziecku zawiłe dla niego kwestie, nie pozostawiać go z wątpliwościami.