Blog

Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?

Choroba alkoholowa nie musi wiązać się z patologicznymi zachowaniami, problemami w domu i związku czy upadkiem kariery zawodowej. Istnieją bowiem alkoholicy wysokofunkcjonujący, którzy – pomimo uzależnienia od alkoholu – są w stanie spełniać się zawodowo czy rodzinnie. Niestety, w końcu dochodzi do momentu, w którym choroba dominuje i zaczyna powodować problemy, prowadząc nierzadko do upadku.

Alkoholik wysokofunkcjonujący, czyli choroba przeżywana w ukryciu

Alkoholizm może mieć różne oblicza – często kojarzy się nam z patologią w rodzinie i licznymi problemami – z prawem, w pracy czy domu. Niekiedy jednak mamy do czynienia z alkoholikami wysokofunkcjonującymi, którzy dobrze radzą sobie w codziennym życiu, nie mają jakichkolwiek kłopotów finansowych, a ich życie rodzinne przebiega bez większych trudności. Co więcej, często takie osoby są lubiane, obracają się w doborowym towarzystwie i nic nie wskazuje na to, że mają problem. Co prawda można łatwo zauważyć, że nie odmawiają oni zakrapianych spotkań, ale dostrzeżenie u nich uzależnienia jest bardzo trudne.

Wysokofunkcjonujący alkoholik jest uzależniony i najczęściej upija się w towarzystwie albo samotności – zwykle w ukryciu przed znajomymi czy rodziną. W efekcie trudno jest dostrzec sygnały ostrzegawcze i zrozumieć, że takiej osobie również potrzebna jest pomoc. Co więcej, bardzo często wysokofunkcjonujący alkoholicy zajmują wysokie stanowiska i są ludźmi majętnymi, co burzy obraz typowego alkoholika i o wiele trudniej takiej osobie zwrócić uwagę na uzależnienie.

Niestety, w końcu w życiu takiej osoby następuje przełomowy moment. Może on przyjść szybciej lub później, ale z pewnością będzie miał miejsce. Mowa tutaj o zaniedbaniu ważnego obowiązku, który będzie rzutował na przyszłą karierę, wypadku samochodowym spowodowanym pod wpływem alkoholu, żonie dowiadującej się o ciągłych imprezach męża itd. Taki moment przełomowy jest w stanie odmienić życie osoby uzależnionej o 180 stopni i doprowadzić do ogromnych problemów, z których bardzo trudno będzie wyjść.

Po czym rozpoznać alkoholika wysokofunkcjonującego?

Istnieją pewne objawy tego rodzaju alkoholizmu, które świadczą o uzależnieniu – może dostrzec je zarówno osoba pijąca i nieświadoma swojego problemu, jak też jej bliskie otoczenie. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • zaprzeczaniu – wysokofunkcjonujący alkoholik nie przyzna się do uzależnienia, ponieważ sam nie zdaje sobie z tego sprawy (w końcu nie reprezentuje on stereotypowego obrazu alkoholika) albo nie chce brać takiej ewentualności pod uwagę;
  • kamuflowaniu się ze swoim piciem – taki alkoholik potrafi doskonale ukryć swoje uzależnienie, np. pijąc w osamotnieniu albo wypijając kilka drinków więcej na imprezie, kiedy nikt nie widzi;
  • stawianiu pracy na pierwszym miejscu – wysokofunkcjonujący alkoholik upija się po pracy, a w ciągu dnia przyjmuje takie dawki alkoholu, by nikt nie był w stanie się zorientować, co tylko pogłębia problem;
  • stosowaniu przerw – alkoholik, w celu udowodnienia sobie albo otoczeniu, że nie ma problemu z piciem, jest w stanie odstawić alkohol na wiele tygodni, a nawet miesięcy, jednak zawsze po tym czasie wraca do starych zwyczajów.

Leczenie alkoholizmu wysokofunkcjonującego

Kiedy nadejdzie wspomniany wcześniej przełomowy moment i alkoholik wysokofunkcjonujący albo bliskie mu osoby dostrzegą skalę problemu, niezbędne jest leczenie. Najlepiej w odpowiednim ośrodku, gdzie osoba uzależniona zostanie otoczona całodobową opieką i będzie mogła poddać się skutecznej terapii. Jest to krok niezbędny, który da szansę na poradzenie sobie z problemem.