Zespół Korsakowa a alkohol
Nadmierne spożywanie alkoholu to prosta droga do problemów w związku, życiu zawodowym, a także pogorszenia się stanu zdrowia. Alkoholicy często zmagają się z różnego rodzaju przypadłościami, do których zaliczamy między innymi zespół Korsakowa. Jest to choroba, która może znacząco wpłynąć na codzienne życie i w przypadku której niezwłoczna jest pomoc specjalistów. Czym się objawia i jakie niesie za sobą zagrożenia?
Czym jest zespół Korsakowa?
Zespół Korsakowa, nazywany również zespołem amnestycznym, to choroba, która związana jest najczęściej ze zmianami neurologicznymi o typie encefalopatii Wernickego. Może jednak występować również bez tła zespołu Wernickiego. Opisał ją dokładnie rosyjski psychiatra – Sergiej Korsakow, od którego pochodzi nazwa choroby.
Mówiąc dokładniej, zespół ten to zaburzenie psychiatryczne, które najczęściej występuje w wyniku niedoborów witaminy B1, czyli tiaminy. Zdecydowana większość osób nie ma z tym problemu, ponieważ jest to witamina bardzo powszechnie występująca w produktach spożywczych – zarówno tych pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Niestety, w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu może dochodzić do uszkodzenia ścianek jelita cienkiego, co prowadzi do zaburzeń związanych z wchłanianiem tiaminy. Dlatego też na zespół Korsakowa tak często cierpią alkoholicy – występuje ona nawet u 3% alkoholików. Rzadziej jego pojawienie się ma miejsce w wyniku udaru lub guza mózgu.
Objawy zespołu Korsakowa
Jak wspomnieliśmy na samym początku, zespół Korsakowa może znacząco wpłynąć na codzienne życie, zdecydowanie obniżając jego jakość. Wynika to z symptomów, jakie towarzyszą chorobie – mogą mieć one zarówno podłoże neurologiczne, jak i psychiatryczne. Do najczęstszych objawów zaliczamy:
- zaburzenia wzroku – osoba chora często cierpi na oczopląs, a nawet podwójne widzenie;
- brak możliwość utrzymania prawidłowej pozycji ciała;
- zaburzenia ruchowe, w tym problemy z poruszaniem się, skurcze mięśni czy parestezje kończyn;
- zaburzenia snu – przede wszystkim mowa tutaj o nadmiernym pobudzeniu w godzinach nocnych;
- problemy z określeniem daty i pamięcią (chory może np. zapominać, jak się nazywa).
Ogromnym problemem osób, które cierpią na zespół Korsakowa są zaburzenia pamięci świeżej. O ile osoba taka może prowadzić normalną rozmowę i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, o tyle może mieć ogromne problemy z zapamiętywaniem nowych informacji. Może dochodzić do sytuacji, w której chory nie pamięta np. fragmentu konkretnej sytuacji i dopowiada sobie pewne rzeczy, co nie nic wspólnego z faktycznym jej przebiegiem. Co więcej, dochodzi również do trudności związanych z myśleniem abstrakcyjnym czy zaburzenia czasu i przestrzeni.
Jak wyleczyć zespół Korsakowa?
Oczywiście najważniejszą kwestią jest zdiagnozowanie choroby – często u osób uzależnionych, które cierpią na tę dolegliwość, nie występują objawy neurologiczne, dlatego też podstawą wykrycia choroby jest zbadanie poziomu witaminy B w organizmie. Często towarzyszą temu tomografia głowy czy rezonans magnetyczny, które pozwalają wyeliminować ryzyko innych chorób.
Podstawową metodą leczenia jest oczywiście wyeliminowanie przyczyny problemu, a więc niedoboru witaminy B. Chory zwykle podlega hospitalizacji i podaje mu się tiaminę domięśniowo – w ilościach od 50 do 100 mg na dobę. Uzupełnianie witaminy B ma również miejsce po opuszczeniu szpitala – wtedy dawka jest mniejsza i wynosi od 25 do 50 mg. Aby leczenie zespołu Korsakowa przebiegało prawidłowo, niezbędne jest również ograniczenie spożycia węglowodanów i całkowite zaprzestanie picia alkoholu. W przeciwnym razie objawy mogą nie tylko nie ustąpić, ale nawet pogłębiać się wraz z upływem czasu.
Jeżeli więc zauważyłeś u siebie niektóre z wymienionych wyżej objawów, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe będą szansę na wyeliminowanie tej dolegliwości.