Blog

Leczenie alkoholizmu a urlop

30-07-2020 | Autor: Lukasz Janaszek

Najważniejsze tezy artykułu


Artykuł omawia wyzwania, z jakimi mogą się zmierzyć osoby leczące się z alkoholizmu podczas urlopu, kiedy pokusy i presja społeczna do picia są często większe. Podkreśla, że urlop może być szczególnie trudnym czasem dla osób w trakcie leczenia, ze względu na obecność alkoholu w wielu aspektach wypoczynku oraz presję otoczenia. Autor radzi, jak unikać pokusy picia, sugerując aktywny wypoczynek, unikanie towarzystwa, które zachęca do picia, oraz skupienie się na spędzaniu czasu z najbliższymi. Artykuł zachęca do planowania urlopu w sposób, który wspiera trzeźwość i pozwala na pełny odpoczynek bez alkoholu, podkreślając, że to możliwe i może przynieść dużo satysfakcji.

Lukasz Janaszek


  • Lekarz Łukasz Janaszek uzyskał prawo wykonywania zawodu w 2005 roku.
  • Specjalizację z chirurgii ogólnej odbywał w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego SPSK CMKP im. Prof. W. Orłowskiego.
  • Egzamin specjalizacyjny zdał w 2012 roku. Jego osoba cechuje się zaangażowaniem w pracę, profesjonalnym podejściem.
  • Jest pełen empatii w stosunku do swoich pacjentów.
  • Obecnie jest nastawiony na rozwój swoich umiejętności i doświadczenia, stale poszerza swoją wiedzę – biorąc udział w licznych kongresach.

Alkoholizm to choroba, która towarzyszy człowiekowi aż do śmierci. Nawet jeśli przez wiele lat pozostaje uśpiona, potrafi powrócić ze zdwojoną siłą i po raz kolejny wystawić nas na próbę. Za każdym razem, gdy w wyniku pokusy sięgniemy po kieliszek – przywrócimy problem choroby alkoholowej i obudzimy demony przeszłości. Niestety, w życiu alkoholika pokusy pojawiają się niezwykle często, a jedną z nich jest z pewnością czas urlopu, w którym wiele osób korzysta z alkoholu. Osoba, która walczy z chorobą alkoholową, często musi zmagać się nie tylko z obiektywnymi pokusami, ale również z presją otoczenia, które nie zawsze potrafi zaakceptować chorobę bliskiej osoby. Czy istnieje pewny sposób na to, aby zwalczyć pokusę skorzystania z alkoholu w czasie wakacji? Nigdy nie będziesz mieć 100% pewności, że po raz kolejny pokonasz nałóg, jednak są sposoby, dzięki którym znacznie poprawisz swoje szanse.

Czy czas urlopowego wypoczynku jest zagrożeniem dla alkoholika?

Urlop to często mocno wyczekiwany czas na to, by wreszcie odpocząć i zregenerować siły przed powrotem do pracy albo nauki. Dla wielu osób najlepszym sposobem na „reset” jest spożywanie dużych ilości alkoholu połączone z całonocną zabawą. Nie mamy na celu oceny, czy taka forma spędzania czasu wolnego jest odpowiednia, bo to kwestia indywidualna każdego człowieka. Jednak jedno jest pewne – taki tryb urlopu nie daje szansy na prawdziwy wypoczynek. Chociaż w trakcie spożywania alkoholu uwalniają się endorfiny, dzięki czemu zabawa bez wątpienia będzie udana, to wydalanie alkoholu przez nasz organizm będzie wyczerpujące i spowoduje jego przemęczenie. A w przypadku alkoholika oznaczać będzie również powrót do wyniszczającej choroby.

Podczas urlopu przed osobą zmagającą się z chorobą alkoholową stoi najczęściej dodatkowe wyzwanie. Wybierając się na urlop w większym gronie, możemy spodziewać się nakłaniania do picia, nawet pomimo jasnego sprzeciwu z naszej strony. Dzieje się tak dlatego, że osoby pijące po prostu nie lubią, gdy w ich grupie pojawiają się abstynenci. Nie czują się wtedy wystarczająco swobodnie i naturalnie. Brak komfortu w towarzystwie dotyczy również osób niepijących, które z biegiem czasu mają coraz trudniejszy kontakt z innymi. Niestety, bardzo często to osoba niepijąca czuje się winna temu, że psuje atmosferę zabawy i relaksu. Jeżeli dodatkowo abstynent nie pije z powodu uzależnienia od alkoholu, pokusa sięgnięcia po drinka może okazać się bardzo duża, a silna wola – niewystarczająca.

Dla osoby zmagającej się z chorobą alkoholową, dodatkowym powodem do sięgnięcia po napoje procentowe może stać się nadmiar czasu wolnego i wynikająca z niego nuda, brak zajęć oraz codziennych obowiązków. Z dużą dozą prawdopodobieństwa w takiej sytuacji pomysł sięgnięcia po alkohol może pojawić się nawet bez specjalnych namów otoczenia. Niezależnie od miejsca na świecie i sposobu, w jaki spędzamy urlop.

Czy można ochronić się przed alkoholem w czasie urlopu?

Zarówno w czasie urlopu, jak i na co dzień, niezbędna jest samokontrola i walka z demonami (nie tylko przeszłości), które przypominają nam o sprawach, których nie chcielibyśmy pamiętać. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by – niezależnie od miejsca spędzania urlopu – uwolnić się od złych myśli i oddalić pokusę spożywania alkoholu. Polecamy kilka sprawdzonych metod.

  • Dla osoby cierpiącej na chorobę alkoholową najbardziej kuszące w czasie urlopu są wieczory, podczas których wysoka, często upalna temperatura i zachód słońca niemal proszą o wypicie kolorowego drinka z parasolką. Inaczej wyglądają wieczory w codziennym życiu, gdy jesteśmy zmęczeni i marzymy tylko o tym, aby odpocząć po ciężkim dniu. Warto więc pamiętać o aktywnym planie dnia, który nas zmęczy, na przykład z samego rana wyruszyć na wyprawę w góry albo podziwiać zabytki, przyrodę i inne atrakcje miejsca urlopowego pobytu.
  • Dobrym sposobem na zmęczenie oraz pobudzenie produkcji endorfin jest wysiłek fizyczny, z którego podczas urlopu nie powinieneś rezygnować. Nie musisz realizować tego samego rodzaju aktywności, który uprawiasz na co dzień. Popływaj w morzu lub jeziorze, udaj się na wyprawę rowerową, surfuj, nurkuj albo odwiedź ściankę wspinaczkową. Możesz też spróbować nowych aktywności, charakterystycznych dla miejsca., w którym spędzasz urlop. Sport i zmęczenie dostarczą Ci dużej ilości hormonu szczęścia, dzięki czemu alkohol nie tylko nie będzie Ci potrzebny, ale także nie będziesz miał dla niego czasu.
  • Ciesz się obecnością bliskich, a wolny czas wykorzystaj na wspólne spędzanie czasu: rozmowy, spacery, gry i zabawy, a także na poznawanie ciekawostek na temat miejsca, w którym spędzasz urlop. Im bardziej skupisz się na przeżywaniu wspólnego czasu, tym mniej będzie nęcić Cię pokusa sięgnięcia po alkohol i poświęcenia mu swojego czasu.
  • Nastaw się na odpoczywanie (również aktywne). Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo Twój organizm jest przemęczony codziennymi obowiązkami i niedoborem snu. Potrzebujesz odcięcia się od rutynowej rzeczywistości i dużo spokojnego „nic nierobienia” – bez dodatku zbędnego alkoholu. Weź pod uwagę, że urlop jest także po to, aby pomóc Ci po powrocie z wypoczynku pracować z jeszcze większą efektywnością, bez uciążliwego uczucia zmęczenia. A taki odpoczynek uda się tylko wtedy, gdy w czasie urlopu nie sięgniesz po alkohol.

Dobra wiadomość jest taka, że urlop bez alkoholu jest jak najbardziej możliwy. Szczególnie, jeżeli spędzasz go w wyjątkowo pięknych, atrakcyjnych turystycznie miejscach, które zwykle wybieramy na wakacje. Pamiętaj, że każdy dzień wypoczynku warto zorganizować sobie w taki sposób, aby był on pełen wrażeń, równocześnie dając stuprocentową satysfakcję, nawet wobec całkowitej abstynencji.

Życzymy Ci, aby nadchodzący urlop (tak jak i wszystkie kolejne) był spokojnym wypoczynkiem, którego nie będzie zakłócał alkohol ani inne używki. Pamiętaj, że dobre wspomnienia z wakacji to najpiękniejszy prezent, jaki możesz podarować swoim najbliższym.

Rozważ także możliwość wszycia Esperalu.


Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056