Blog

Urlop bez wspomagaczy – czy da się w ten sposób odpocząć?

Palące słońce, szum wody, rozgrzany piasek i w końcu wolność, brak żadnych zobowiązań. To warunki do wypoczynku i sposób na „reset”. Jednak to również doskonała okazja do tego, by sięgnąć po zimnego drinka z parasolką, który na urlopie smakuje jeszcze lepiej, niż zwykle, prawda? Otóż nie do końca. Bo choć wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji bez alkoholu, to zdecydowanie można z niego zrezygnować. I, wbrew pozorom, spędzić urlop swojego życia – do czego bardzo zachęcamy. Jak to zrobić i oprzeć się pokusie?

Urlop bez alkoholu – fikcja czy realna perspektywa?

Wakacje i brak jakichkolwiek obowiązków zawodowych, a do tego wizyta innym mieście czy kraju, gdzie aż czuć urlopowy klimat, to pokusa po sięgnięcie po kufel czy kieliszek, która czai się praktycznie na każdym kroku. Niezależnie od miejsca, czasu i pory, zewsząd atakowani jesteśmy perspektywą napicia się. I, szczególnie w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, jest ona nie do odparcia. Dodatkowe zachęty znajomych, z którymi wybieramy się na wakacje („ten raz ci nie zaszkodzi” czy nieśmiertelne „ze mną się nie napijesz?”) nie pomagają. A wystarczy mała iskra, by w tym wypadku wzniecić pożar, którego potem nie będzie już można opanować.

Trend picia na wakacjach jest obecny zarówno wśród osób młodych, jak i starszych – często podróżują one z dziećmi, które uczą się nawyków, w związku z czym pojawia się ryzyko, że będą podobnie zachowywać się w przyszłości.

Pierwszy urlop bez alkoholu

Oczywiście nie jest naszą intencją mówienie nikomu jak ma spędzać urlopowy czas i z jakich atrakcji korzystać. Dla wielu ludzi umilenie sobie wieczoru małym drinkiem nie będzie problemem, jednak dla osób uzależnionych, które swoje pierwsze wakacje muszą spędzić bez alkoholu, może to stanowić ogromną trudność. I to przede wszystkim do nich kierujemy te słowa – na wakacjach da się skutecznie wypocząć bez alkoholu! Co więcej, jeżeli przetrwasz trudne chwile, już w trakcie kolejnego urlopu będzie o wiele łatwiej. Przekonasz się bowiem, że zarówno plażowanie, zwiedzanie, jak i poznawanie nowych miejsc mogą odbywać się bez wódki, wina lub piwa.

Wystarczy tylko zastosować się do kilku wskazówek, które znajdziesz poniżej – z nimi o wiele łatwiej będzie Ci nie tylko przetrwać trudne chwile, ale również skutecznie wypocząć i naładować akumulatory na powrót do codzienności.

Jak wypoczywać bez wspomagaczy?

Jeżeli Ty albo partner/partnerka zmagacie się z uzależnieniem od alkoholu, na pierwszy urlop bez procentów wybierzcie się sami. Zabierzcie tylko dzieci, całkowicie rezygnując z pijących znajomych. Oni poczekają, a Ty będziesz mieć możliwość uniknięcia wszelkich zachęt do wznoszenia toastów, a i o wiele łatwiej będzie Ci oswoić się z nową sytuacją. Wielu specjalistów radzi również wybór bardzo komfortowego hotelu czy pensjonatu – droższego, ale o wysokim standardzie i doskonałej lokalizacji, gdzie za sąsiadów będziesz mieć o wiele mniej osób, które przyjechały na wakacje głównie po to, żeby zresetować się kieliszkiem.

Warto wybrać również miejsce, które Cię w odpowiedni sposób zaktywizuje. Najlepiej takie, gdzie połączysz różne formy wypoczynku – zarówno opalanie się na plaży, jak również zwiedzanie wspaniałych zabytków, poznawanie innej kultury, wizytę w muzeum czy wielkim lunaparku itd. Im więcej atrakcji zaoferuje miejsce Twojego wypoczynku, tym bardziej nacieszysz się swoim urlopem i tym rzadziej będziesz się nudzić. A nuda, jak wiadomo, sprzyja sięgnięciu po alkohol.

W czasie urlopu bez drinka możesz napawać się pięknem miejsca, w którym się znajdujesz, odkrywać jego tajemnice, czerpać z rozmaitych rozrywek, a nawet cieszyć się tak małymi rzeczami jak wizyta na obiedzie w cenionej restauracji czy wieczorna gra planszowa z ukochanym/ukochaną.

W końcu masz możliwość prawdziwego odpoczynku!

Wyobraź to sobie – poranek bez kaca, przed Tobą cały dzień wspaniałych atrakcji i odpoczynek. Błogi, pozbawiony niepożądanych myśli. Polecamy! Jest to jak najbardziej do zrealizowania!