Blog

Rola osób najbliższych w leczeniu alkoholizmu

Życie pod jednym z alkoholikiem nie jest łatwe. Można wręcz powiedzieć, że to droga przez mękę – szczególnie wtedy, gdy uzależnienie jest na zaawansowanym poziomie i najbliższym towarzyszy ciągłe napięcie emocjonalne, uczucie niepewności i najzwyklejszego strachu, dotyczącego możliwych konsekwencji przyszłych zachowań alkoholika. Do napięcia dochodzą jeszcze inne problemy – natury finansowej, które wynikają z „przepijania” wypłat czy oszczędności, trudności w porozumieniu się z osobą permanentnie pijaną czy przemoc, która często idzie w parze z chorobą alkoholową. Mimo tak ogromnych trudności, rola najbliższych w leczeniu alkoholizmu jest absolutnie nie do przecenienia.

Żyjesz z alkoholikiem? Prawdopodobnie jesteś osobą współuzależnioną

Ciągłe problemy z osobą uzależnioną od alkoholu powodują, że bliscy żyją jej życiem, zamiast skupiać się na swoich celach, marzeniach i potrzebach. Taka obsesja pojawia się z czasem i często zdajemy sobie z niej dopiero po dłuższym czasie, gdy wszystkie myśli koncentrują się wokół tego, czy bliski nam alkoholik napije się dzisiaj, wróci do domu, przyniesie wypłatę czy może zrobi awanturę innym domownikom.

Osoby współuzależnione mogą bardzo łatwo zidentyfikować swoją obsesję – zaliczamy do nich wszystkich tych bliskich osoby uzależnionej, którzy:

  • uporczywie, nadmiernie często koncentrują swoje myśli wokół bliskiego alkoholika i tego, jak picie wpływa na jego oraz wspólne życie;
  • bardzo dużo czasu, energii i pieniędzy angażują w ratowanie życia alkoholika, a także całej rodziny;
  • skrzętnie ukrywają to, co ma miejsce w domu, ponieważ wstydzą się alkoholizmu bliskiej sercu osoby;
  • użalają się nad sobą, mają często obniżony nastrój, a nawet stany depresyjne;
  • ciągle czują napięcie i nie są w stanie odprężyć się nawet przy ulubionym zajęciu;
  • boją się rozstania z osobą uzależnioną.

Jest to oczywiście sytuacja niezwykle trudna, z której jednak można wyjść. Niestety, konieczne jest podjęcie stosownych, często bardzo niechcianych kroków, takich jak np. zaproponowanie osobie uzależnionej terapii albo nawet zamknięcia w zakładzie. Częstym rozwiązaniem, wybieranym przez rodziny osób uzależnionych jest też Esperal. Grunt to robić cokolwiek, co może zmienić realnie rzeczywistość alkoholika i jego rodziny – pozwalanie na picie albo stosowanie próśb bez bardziej zdecydowanych ruchów może okazać się nieskuteczne i coraz bardziej pogłębiać problem całej rodziny.

Dlaczego rola bliskich w leczeniu alkoholizmu jest tak istotna?

Rola bliskich w leczeniu alkoholizmu jest niezwykle ważna – przede wszystkim dlatego, że jest to choroba, w której uzależniony potrzebuje wsparcia. Musi czuć oparcie i miłość w swoich najbliższych, by wiedzieć, że to dla nich warto zmienić swoje życie. Musi też wiedzieć, że w razie problemu otrzyma od nich pomoc. Niestety, często alkoholicy, szczególnie ci niechętni do zmian, wykorzystują miłość swoich najbliższych – zwykle nie robią tego w pełni świadomie, ponieważ rządzi nimi choroba. W takich sytuacjach zwykle niezbędne jest uderzenie pięścią w stół i ultimatum – „leczenie albo rozstanie”. Nie jest to krok łatwy, jednak mogący przynieść tak bardzo oczekiwane zmiany.

Każda osoba współuzależniona powinna zgłębiać swoją wiedzę na temat alkoholizmu – podstawą jest świadomość o tym, że rzucenie alkoholu jest możliwe w każdym momencie, jednak zwykle na początku występuje bagatelizowanie problemu i zaprzeczanie, a dopiero z czasem można liczyć na refleksję. Jak szybko się ona pojawi? Na to pytanie niestety nie ma jedynej, słusznej odpowiedzi.

Warto pamiętać, że możliwe jest zapisanie się na wspólną terapię, w której specjalista będzie w stanie pomóc nie tylko alkoholikowi, ale również współuzależnionemu. Nie jest to z pewnością droga łatwa, która zwykle trwa długi czas, ale na pewno stanowiąca niekiedy jedyną słuszną alternatywę. Dlatego też musisz uzbroić się w cierpliwość – tylko wtedy uda się pokonać problem i przywrócić normalność!