Blog

Skąd agresja u alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów – najczęściej zaliczamy do nich trudności w związku, utratę pracy i pogorszenie sytuacji materialnej, a także problemy zdrowotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która towarzyszy alkoholikom – agresja. Dlaczego stanowi tak powszechny problem i z czego się bierze? Czy to właśnie alkohol ma największy wpływ na jej powstanie? Sprawdźmy!
Na zdjęciu widoczna jest siedząca na kanapie osoba, która w obronnym goście zakrywa twarz i głowę. Z prawej strony zdjęcia widoczny zarys sylwetki oraz podniesiona w geście uderzenia ręka. Kadr szeroki.

Jak alkohol wpływa na zachowanie?

Alkohol jest związkiem chemicznym, który szybko wchłania się z układu pokarmowego i zaczyna zmieniać metabolizm organizmu. W pierwszej kolejności oddziałuje on na wątrobę, w której jest rozkładany na mniej szkodliwe związki. Jeśli alkoholik spożywa trunki codziennie, wątroba ulega uszkodzeniu i nie jest w stanie rozłożyć całego przyjętego alkoholu. Jego resztki trafiają do krwiobiegu, a następnie do wszystkich narządów i komórek człowieka, w tym do mózgu. Powoduje to trudności w poruszaniu się, mówieniu, utrzymywaniu równowagi, ale nie tylko. Alkohol wpływa również na neuroprzekaźniki, upośledzając postrzeganie rzeczywistości. Zwolnione reakcje, luki w pamięci, poczucie zagrożenia wskazują, że praca części mózgu jest zaburzona. Wszystko to może doprowadzić do wystąpienia zachowań agresywnych.
Na zdjęciu widoczne dwie postacie. Na pierwszym planie stoi kobieta odwrócona tyłem, za ramię szarpie ją mężczyzna. Kadr bez pokazanych twarzy.

Dlaczego alkoholicy są agresywni?

Nie ulega wątpliwości, że problem z agresją u osób uzależnionych od alkoholu istnieje. I choć trudno o statystyki w tej tematyce, możemy jasno stwierdzić, że alkohol wzmaga agresywne zachowania – zwłaszcza u osób, które wykazują tendencje do agresji albo mierzą się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej.

Z czego jeszcze wynika agresywne zachowanie po alkoholu? Przede wszystkim z tego, że etanol zaburza percepcję i postrzeganie. Wpływa negatywnie na pracę mózgu, w wyniku czego człowiek często nie jest w stanie właściwie odczytać informacji albo dostrzega niebezpieczeństwo tam, gdzie tak naprawdę go nie ma. Problemem są też zachowania impulsywne, które najczęściej mają miejsce, gdy osoby pijane uznają, że zostały zaatakowane. Nie bez wpływu na agresywne zachowania mają hormony – częściej agresywne zachowania wykazują mężczyźni, którzy posiadają wysoki poziom testosteronu.

Czy to wszystko? Niestety, nie. Agresja u osób regularnie spożywających alkohol może również wynikać z:

  • braku zahamowań i zbyt dużej odwagi, która może prowokować do łamania reguł społecznych, a co za tym idzie – brania udziału w niepożądanych sytuacjach, gdzie agresja może okazać się w mniemaniu alkoholika jedynym sposobem na rozwiązanie konfliktu;
  • traumatycznych wspomnień, np. z dzieciństwa, które uwydatniają się podczas spożycia alkoholu i których konsekwencją są właśnie zachowania agresywne;
  • sytuacji życiowej, w jakiej znalazły się przez picie alkoholu w nadmiarze, jak np. utrata pracy, kryzys w związku czy problemy z prawem.

Co więcej, w przypadku zaawansowanego alkoholizmu problemy z agresją mogą występować również w wyniku uszkodzonego układu nerwowego.
Na zdjęciu widoczna młoda kobieta siedząca na podłodze z podkurczonymi nogami – zatyka uszy rękami i płacze. Kadr amerykański.

Jaką formę może przyjąć agresja?

Agresja u alkoholika może przyjąć rozmaite formy. Nie mówimy wyłącznie o przemocy fizycznej. Wiele zależy od uwarunkowań ekonomicznych, przystosowania psychospołecznego czy indywidualnej reakcji na alkohol. Psychologowie wskazują kilka rodzajów agresji, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na osoby bliskie. Do najczęściej występujących form agresji zaliczamy:

  • agresja fizyczna – najczęściej u alkoholika przejawia się demolowaniem przestrzeni, jednak może przyjąć formę celowego uszkodzenia zdrowia danej osoby;
  • agresja słowna – to kierowanie w stronę ofiary wyzwisk, kpin, gróźb, poniżeń. Osoba zaatakowana może w tym przypadku odczuwać ciągłe zagrożenie i doprowadzić do zachowań autodestrukcyjnych;
  • agresja pasywna – jest najbardziej zawoalowaną formą agresji, polega ona na nieustającym umniejszaniu dokonań, czynności innej osoby. Może również przyjąć formę utrudniania funkcjonowania w pracy czy rodzinie przez ciągłą chęć atencji i zniechęcanie do jakiejkolwiek aktywności drugiej osoby;
  • agresja wyobrażeniowa – jest zupełnie innym rodzajem agresji niż powyższe. Polega ona na tworzeniu scenariuszu, wymyślaniu i fantazjowaniu o przemocy fizycznej i poniżaniu psychicznym.

Jak reagować na agresję alkoholika i co zrobić, by pozbyć się problemu?

Jeżeli wiesz, że osoba w Twoim najbliższym towarzystwie ma problem z alkoholem i kontrolowaniem agresji w stanie spożycia, za wszelką cenę odradzaj mu picie. Niestety, bardzo często okaże się to bezowocne – w takiej sytuacji nie należy prowokować uzależnionego ani kreować jakichkolwiek sytuacji, które mogłyby doprowadzić do wybuchu agresji.

Jak zwalczyć tego typu zachowania? Niestety, nie jest to proste, a jedynym sposobem będzie terapia. Leczenie alkoholizmu jest czasochłonne, wymaga ogromnego zaangażowania i wsparcia osoby uzależnionej. Pierwszym krokiem powinno być przekonanie alkoholika do uczestnictwa w terapii. Kiedy już się to uda, należy być u jego boku bez względu na przeciwności – jeżeli jesteś osobą bliską, warto zapewnić mu stosowne wsparcie. Zależy od niego naprawdę dużo!
Na zdjęciu widoczna postać siedząca na kanapie ze zwieszonymi rękami. Na kostkach jednej z dłoni widoczne są otarcia, jak po uderzeniu. Kadr wąski, bez widocznej twarzy.

Jesteś niepijącym alkoholikiem? Powstrzymaj się od picia!

Jeżeli należysz do osób uzależnionych od alkoholu i wykazujących agresję pod wpływem spożycia, powinieneś zrobić wszystko, aby pozostawać w abstynencji. Polecamy przede wszystkim kontaktowanie się w trudniejszych chwilach z osobami Ci bliskimi lub terapeutą. Ciekawą metodą pomocniczą może być też Esperal, który pozwoli Ci lepiej kontrolować swoje picie i przez dłuższy czas zachować abstynencję. Sprawdź, czym jest, jakie ma zalety i dlaczego warto stosować go w trakcie swojej walki z alkoholizmem. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej.


Chirurg-24.pl - Łukasz Janaszek


Lekarz Łukasz Janaszek uzyskał prawo wykonywania zawodu w 2005 roku. Specjalizację z chirurgii ogólnej odbywał w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego SPSK CMKP im. Prof. W. Orłowskiego. Egzamin specjalizacyjny zdał w 2012 roku. Jego osoba cechuje się zaangażowaniem w pracę, profesjonalnym podejściem. Jest pełen empatii w stosunku do swoich pacjentów. Obecnie jest nastawiony na rozwój swoich umiejętności i doświadczenia, stale poszerza swoją wiedzę – biorąc udział w licznych kongresach.

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056