Blog

Skąd agresja u alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu powoduje wiele problemów – najczęściej zaliczamy do nich trudności w związku, utratę pracy i pogorszenie sytuacji materialnej, a także problemy zdrowotne. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która towarzyszy alkoholikom – agresja. Dlaczego stanowi tak powszechny problem i z czego się bierze? Czy to właśnie alkohol ma największy wpływ na jej powstanie? Sprawdźmy!

Dlaczego alkoholicy są agresywni?

Nie ulega wątpliwości, że problem z agresją u osób uzależnionych od alkoholu istnieje. I choć trudno o statystyki w tej tematyce, możemy jasno stwierdzić, że alkohol wzmaga agresywne zachowania – zwłaszcza u osób, które wykazują tendencje do agresji albo mierzą się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej.

Z czego jeszcze wynika agresywne zachowanie po alkoholu? Przede wszystkim z tego, że etanol zaburza percepcję i postrzeganie. Wpływa negatywnie na pracę mózgu, w wyniku czego człowiek często nie jest w stanie właściwie odczytać informacji albo dostrzega niebezpieczeństwo tam, gdzie tak naprawdę go nie ma. Problemem są też zachowania impulsywne, które najczęściej mają miejsce, gdy osoby pijane uznają, że zostały zaatakowane. Nie bez wpływu na agresywne zachowania mają hormony – częściej agresywne zachowania wykazują mężczyźni, którzy posiadają wysoki poziom testosteronu.

Czy to wszystko? Niestety, nie. Agresja u osób regularnie spożywających alkohol może również wynikać z:

  • braku zahamowań i zbyt dużej odwagi, która może prowokować do łamania reguł społecznych, a co za tym idzie – brania udziału w niepożądanych sytuacjach, gdzie agresja może okazać się w mniemaniu alkoholika jedynym sposobem na rozwiązanie konfliktu;
  • traumatycznych wspomnień, np. z dzieciństwa, które uwydatniają się podczas spożycia alkoholu i których konsekwencją są właśnie zachowania agresywne;
  • sytuacji życiowej, w jakiej znalazły się przez picie alkoholu w nadmiarze, jak np. utrata pracy, kryzys w związku czy problemy z prawem.

Co więcej, w przypadku zaawansowanego alkoholizmu problemy z agresją mogą występować również w wyniku uszkodzonego układu nerwowego.

Jak reagować na agresję alkoholika i co zrobić, by pozbyć się problemu?

Jeżeli wiesz, że osoba w Twoim najbliższym towarzystwie ma problem z alkoholem i kontrolowaniem agresji w stanie spożycia, za wszelką cenę odradzaj mu picie. Niestety, bardzo często okaże się to bezowocne – w takiej sytuacji nie należy prowokować uzależnionego ani kreować jakichkolwiek sytuacji, które mogłyby doprowadzić do wybuchu agresji.

Jak zwalczyć tego typu zachowania? Niestety, nie jest to proste, a jedynym sposobem będzie terapia. Leczenie alkoholizmu jest czasochłonne, wymaga ogromnego zaangażowania i wsparcia osoby uzależnionej. Pierwszym krokiem powinno być przekonanie alkoholika do uczestnictwa w terapii. Kiedy już się to uda, należy być u jego boku bez względu na przeciwności – jeżeli jesteś osobą bliską, warto zapewnić mu stosowne wsparcie. Zależy od niego naprawdę dużo!

Jesteś niepijącym alkoholikiem? Powstrzymaj się od picia!

Jeżeli należy do osób uzależnionych od alkoholu i wykazujących agresję pod wpływem spożycia, powinieneś zrobić wszystko, aby pozostawać w abstynencji. Polecamy przede wszystkim kontaktowanie się w trudniejszych chwilach z osobami Ci bliskimi lub terapeutą. Ciekawą metodą pomocniczą może być też Esperal, który pozwoli Ci lepiej kontrolować swoje picie i przez dłuższy czas zachować abstynencję. Sprawdź, czym jest, jakie ma zalety i dlaczego warto stosować go w trakcie swojej walki z alkoholizmem. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej.