Blog

Gdzie oraz do kogo udać się na wszycie Esperalu oraz czy NFZ to refunduje?

28-04-2022 | Autor: Lukasz Janaszek

Najważniejsze tezy artykułu


  • Artykuł omawia wszycie Esperalu, popularną metodę wspomagającą leczenie alkoholizmu. Esperal, zawierający disulfiram, jest wszywany pod skórę i działa jako środek odstraszający od spożywania alkoholu poprzez wywoływanie nieprzyjemnych objawów po jego spożyciu, takich jak wymioty, ból głowy, bezdech, zawroty głowy, czy kołatanie serca. Artykuł podkreśla, że wszycie Esperalu nie jest lekarstwem na alkoholizm, ale może wspomagać proces leczenia, szczególnie w połączeniu z odpowiednią terapią i wsparciem psychologicznym.
  • Niestety, zabieg wszycia Esperalu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i pacjenci muszą pokryć koszty zabiegu samodzielnie. Mimo to, jest to stosunkowo niedroga metoda leczenia, a jej skuteczność sprawia, że cieszy się ona popularnością.
  • Aby przeprowadzić zabieg wszycia Esperalu, pacjent musi wyrazić na to świadomą zgodę. Zabieg jest krótki, trwa około pół godziny, jest niemal nieinwazyjny i nie wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Powinien być przeprowadzany przez profesjonalistów w sterylnych warunkach. Esperal utrzymuje swoje działanie do jednego roku, a po tym czasie można przeprowadzić kolejny zabieg, jeśli pacjent chce kontynuować terapię.
  • Artykuł zwraca uwagę na to, że wszycie Esperalu jest tylko jednym z elementów kompleksowego leczenia alkoholizmu i powinno być połączone z innymi formami terapii, aby osiągnąć długotrwałą trzeźwość i powrót do zdrowia.

Lukasz Janaszek


  • Lekarz Łukasz Janaszek uzyskał prawo wykonywania zawodu w 2005 roku.
  • Specjalizację z chirurgii ogólnej odbywał w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego SPSK CMKP im. Prof. W. Orłowskiego.
  • Egzamin specjalizacyjny zdał w 2012 roku. Jego osoba cechuje się zaangażowaniem w pracę, profesjonalnym podejściem.
  • Jest pełen empatii w stosunku do swoich pacjentów.
  • Obecnie jest nastawiony na rozwój swoich umiejętności i doświadczenia, stale poszerza swoją wiedzę – biorąc udział w licznych kongresach.

Leczenie uzależnienia od alkoholu to długotrwały proces terapii, który posiada działanie wielopłaszczyznowe – psychologiczne oraz farmakologiczne. Jedną z najczęściej stosowanych metod okazuje się wszycie Esperalu pod skórę osoby, która zmaga się z uzależnieniem.

 

Co to jest Esperal?

Esperal w formie tabletki wszywanej pod skórę, potocznie nazywany wszywką alkoholową, jest lekiem pomocniczym w leczeniu alkoholizmu. Trzeba jednak na wstępie zaznaczyć, że wszywka nie jest lekiem, który pozwoli wyleczyć się z alkoholizmu, przynajmniej jeśli bierzemy pod uwagę możliwości farmakologiczne. Żaden lek nie jest w stanie wyleczyć z nałogu lub zniwelować psychiczny głód alkoholowy. Zmiany podczas walki z chorobą alkoholową powinny przede wszystkim zajść w głowie osoby uzależnionej, aby zerwanie z nałogiem były długotrwałe i skuteczne.

Głównym składnikiem Esperalu jest disulfiram, czyli substancja, która blokuje rozkład alkoholu w organizmie. W przypadku, kiedy osoba posiadająca wszywkę, pomimo to napije się alkoholu, wpłynie to bardzo mocno na jej samopoczucie. Skutkiem będą:

  • wymioty;
  • intensywny ból głowy przypominający migrenę;
  • bezdech;
  • zawroty głowy;
  • kołatanie serca.

Objawy przypominające silne zatrucie organizmu mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin po spożyciu alkoholu. Jeśli osoba uzależniona nadal podejmuje próby picia, to silne i długotrwałe objawy zatrucia mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych w dłuższej perspektywie czasu. Już minimalna dawka alkoholu może spowodować złe samopoczucie, co dodatkowo jest uzależnione od ogólnej kondycji organizmu i poziomu uzależnienia.
Na zdjęciu przedstawione są dwie postacie. Jedna z nich trzyma w ręku kufel z piwem. Druga osoba trzyma w ręku szklankę z wodą, a druga ręka wyciągnięta jest w geście zaprzeczenia. Kadr amerykański bez widocznych twarzy.

Czy NFZ refunduje wszycie Esperalu?

Z ust pacjentów, którzy ubezpieczeni są w Narodowym Funduszu Zdrowia, często pada pytanie, czy istnieje możliwość wykonania zabiegu na NFZ. Należy zaznaczyć na samym początku, że niestety nie jest to możliwe, a wszystko to z uwagi, iż lek ten w ewidencji leków widnieje, jako środek nierefundowany. Oznacza to tylko tyle, że jesteśmy zobowiązani do samodzielnego opłacenia takiej formy, wspomagającej leczenie alkoholizmu, natomiast musi zająć się tym lekarz. Chociaż jak już wspomnieliśmy, nie ma możliwości, aby Esperal został zrefundowany przez NFZ, jednak nie jest to bardzo kosztowna metoda walki z alkoholizmem. W większości przypadków, koszt zamyka się w cenie kilkuset złotych.

Wszywka sama w sobie nie powinna być traktowana, jako lekarstwo, a wszystko to z uwagi na to, że nie leczy ona uzależnienia od alkoholu. Jest ona swego rodzaju odstraszaczem, który powoduje, że pacjent sam zaczyna unikać napojów z zawartością alkoholu. Intensywne, negatywne dolegliwości chorobowe po spożyciu nawet małej ilości alkoholu mają wpłynąć na zaprzestanie jego spożywania. Mimo braku refundacji Esperal jako jedna z popularniejszych metod cieszy się sporym uznaniem, a to z uwagi na swą skuteczność. Należy jednak pamiętać, że Esperal nie jest cudownym lekiem, po którego użyciu jest się wyleczonym z choroby alkoholowej. Ma on wspomagać proces zdrowienia i konieczne jest połączenie wszywki z odpowiednio dopasowaną terapią, wsparciem psychologa oraz jeśli są takie wskazania z innymi działaniami farmakologicznymi.
Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę z pochylona głową schowana w dłoniach. Zdjęcie emanuje smutnymi emocjami. Kadr portretowy.

Do kogo udać się na wszycie Esperalu?

Po pierwsze, pacjent musi podjąć indywidualną, świadomą decyzję i podpisać zgodę na wykorzystanie alkoholowej wszywki. Wszycie Esperalu jest niemal zupełnie nieinwazyjną metodą, a przy tym nie jest też skomplikowanym zabiegiem. W każdym razie jest to jakby nie patrzeć ingerencja chirurgiczna. Powinna być przeprowadzona przez profesjonalistów w sterylnych warunkach, dlatego należy udać się do sprawdzonej kliniki lub gabinetu, jak chociażby chirurg-24.pl.

Wszycie przeprowadzane jest przez chirurga, który stosuje uprzednio miejscowe znieczulenie. Sam zabieg jest krótki, ponieważ trwa około pół godziny. Jest też bezbolesny, a przy tym nie ma żadnego wpływu na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Oznacza to, że od razu po zabiegu możliwy jest powrót do wykonywania swoich obowiązków. Medyczny personel podaje wszelkie istotne informacje, takie jak wskazówki oraz zalecenia po implementacji. Esperal utrzymuje swoje właściwości do jednego roku od chwili wszycia. Kiedy pacjent jest zdeterminowany do dalszej abstynencji i trwania w trzeźwości, a do tego chce kontynuować tę formę terapii, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przeprowadzić kolejny zabieg po upływie czasu działania wszywki alkoholowej.
Zdjęcie przedstawia kieliszek z trunkiem stojący na stole. Na drugim planie sylwetka człowieka, ze skrzyżowanymi w znak odmowy rękami. Kadr portretowy.

W jaki sposób działa wszywka z Esperalem?

Esperal to rozwiązanie, które dostępne jest tylko w momencie, kiedy przepisze je lekarz, a zatem to środek dostępny wyłącznie na receptę. Sam mechanizm działania polega tu na hamowaniu metabolizmu alkoholu. Innymi słowy – osoba, która zdecyduje się na wszywkę z Esperalem, po każdym spożyciu nawet najmniejszej ilości napoju zawierającego alkohol, zacznie doświadczać wyjątkowo nieprzyjemnych skutków, które można porównać do bardzo silnego zatrucia organizmu. Objawy są na tyle nieprzyjemne i niebezpieczne, że mają zniechęcić osobę uzależnioną do dalszego spożywania alkoholu.

Dehydrogenaza aldehydowa, czyli enzym, który uwalnia się ze wszywki, powoduje spowolnienie rozkładu aldehydu octowego do kwasu octowego. Uproszczając, dochodzi do dłuższego oddziaływania tego związku na organizm pacjenta. Powoduje to pewne objawy jak np. wymioty, zawroty oraz bóle głowy, silne nudności, a także zaczerwienienie na twarzy. Wzmożona ekspozycja aldehydu octowego może doprowadzić nawet do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a także do występowania zaburzeń natury psychicznej.

Samo wszycie Esperalu nie powoduje jakichkolwiek niekorzystnych objawów, aż do czasu, kiedy osoba, która ma go pod skórą, nie sięgnie po alkohol. Sam strach przed wystąpieniem owych symptomów, a także dojścia do niebezpiecznych dla zdrowia następstw powoduje, że uzależniony powstrzymuje się przed spożyciem alkoholu. Sprawia to, że wszywka skutecznie nakłania do zachowania abstynencji, a to nie tylko od napojów alkoholowych, ale też innych produktów, które zawierają w swoim składzie choćby śladowe ilości alkoholu.


Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056