Blog

Gdzie oraz do kogo udać się na wszycie Esperalu oraz czy NFZ to refunduje?

Leczenie uzależnienia od alkoholu to długotrwały proces terapii, który posiada działanie wielopłaszczyznowe – psychologiczne oraz farmakologiczne. Jedną z najczęściej stosowanych metod okazuje się wszycie Esperalu pod skórę osoby, która zmaga się z uzależnieniem.

Czy NFZ refunduje wszycie Esperalu?

Z ust pacjentów, którzy ubezpieczeni są w Narodowym Funduszu Zdrowia często pada pytanie, czy istnieje możliwość wykonania zabiegu na NFZ. Należy zaznaczyć na samym początku, że niestety nie jest to możliwe, a wszystko to z uwagi, iż widnieje to jako refundowany środek. Oznacza to tylko tyle, iż jesteśmy zobowiązani do samodzielnego opłacenia takiej formy leczenia alkoholizmu, natomiast musi zająć się tym lekarz. Chociaż jak już wspomnieliśmy, nie ma możliwości, aby Esperal został zrefundowany przez NFZ, nie jest to bardzo kosztowna metoda walki z alkoholizmem. W większości przypadków, koszt zamyka się w cenie kilkuset złotych.

Wszywka sama w sobie nie powinna być traktowana, jako lekarstwo, a wszystko to z uwagi na to, że nie leczy ona uzależnienia od alkoholu. Jest ona swego rodzaju odstraszaczem, który powoduje, że pacjent sam zaczyna unikać napojów z zawartością alkoholu. Mimo braku refundacji, Esperal jako jedna z popularniejszych metod cieszy się sporym uznaniem, a to z uwagi na swą skuteczność. Jeśli forma ta jest połączoną np. z psychoterapią, może bardzo efektywnie leczyć uzależnienie.

Do kogo udać się na wszycie Esperalu?

Po pierwsze, pacjent musi podpisać zgodę na wykorzystanie alkoholowej wszywki. Wszycie Esperalu jest niemal zupełnie nieinwazyjną metodą, a przy tym nie jest też skomplikowanym zabiegiem. W każdym razie jest to jakby nie spojrzeć ingerencją chirurgiczną, dlatego należy udać się do sprawdzonej kliniki lub gabinetu, jak chociażby chirurg-24.pl.

Wszycie przeprowadzane jest przez chirurga, który stosuje uprzednio miejscowe znieczulenie. Sam zabieg jest krótki, ponieważ trwa około pół godziny. Jest też bezbolesny, a przy tym nie ma żadnego wpływu na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Oznacza to, że od razu po zabiegu możliwy jest powrót do wykonywania swoich obowiązków. Medyczny personel podaje wszelkie istotne informacje, takie jak wskazówki oraz zalecenia po implementacji. Esperal utrzymuje swoje właściwości do jednego roku od chwili wszycia. Kiedy pacjent jest zdeterminowany, aby kontynuować tę formę terapii, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przeprowadzić kolejny zabieg.

W jaki sposób działa wszywka z Esperalem?

Esperal to rozwiązanie, które dostępne jest tylko w momencie, kiedy przepisze je lekarz, a zatem to środek dostępny wyłącznie na receptę. Sam mechanizm działania polega tu na hamowaniu metabolizmu alkoholu. Innymi słowy – osoba, która zdecyduje się na wszywkę z Esperalem po każdym spożyciu nawet najmniejszej ilości napoju zawierającego alkohol zacznie doświadczać wyjątkowo nieprzyjemnych skutków, które można porównać do tych, które objawiają się po zatruciu alkoholem.

Dehydrogenaza aldehydowa, czyli enzym, który uwalnia się ze wszywki powoduje spowolnienie rozkładu aldehydu octowego do kwasu octowego. Uproszczając, dochodzi do dłuższego oddziaływania tego związku na organizm pacjenta. Powoduje to pewne objawy, jak np. wymioty, zawroty oraz bóle głowy, silne nudności, a także zaczerwienienie na twarzy. Wzmożona ekspozycja aldehydu octowego, może doprowadzić nawet do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a także do występowania zaburzeń natury psychicznej.

Samo wszycie Esperalu nie powoduje jakichkolwiek niekorzystnych objawów, aż do czasu, kiedy osoba, która ma go pod skórą nie sięgnie po alkohol. Sam strach przed wystąpieniem owych symptomów, a także dojścia do niebezpiecznych dla zdrowia następstw powoduje, że uzależniony powstrzymuje się przed spożyciem alkoholu. Sprawia to, że wszywka skutecznie nakłania do zachowania abstynencji, a to nie tylko od napojów alkoholowych, ale też innych produktów, które zawierają w swoim składzie choćby śladowe ilości alkoholu.