Blog

Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?

Długotrwałe spożywanie alkoholu i nagłe przerwanie ciągu alkoholowego może wiązać się z licznymi, bardzo negatywnymi reakcjami organizmu. Tą zdecydowanie najgroźniejszą jest delirium alkoholowe, nazywane również białą gorączką alkoholową. Czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak powinno wyglądać leczenie chorego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy!

Czym jest delirium alkoholowe? Przyczyny i objawy

Delirium alkoholowe to najgroźniejszy stan związany z odstawieniem alkoholu. Nazywany również delirium tremens albo białą gorączką alkoholową, ma miejsce w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu oraz jego nagłego odstawienia. Ryzyko pojawienia się tej dolegliwości wzrasta wraz z większą ilością spożywanego alkoholu, a o wiele bardziej narażone na nie są osoby starsze, cierpiące na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe oraz mające inne problemy, które wynikają z nadmiernego spożycia alkoholu, jak np. nabyte defekty morfologiczne mózgowia.

Delirium tremens wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, które pojawiają się zwykle w ciągu 72 godzin od odstawienia alkoholu i trwają około 2-3 dni. Do tych najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • znaczne pobudzenie, połączone z bardzo dużymi wahaniami nastroju;
  • urojenia i omamy – zazwyczaj słuchowe oraz wzrokowe;
  • odwrócony rytm snu (najsilniejsze pobudzenie pojawia się często w nocy);
  • stan silnego, niczym nieuzasadnionego niepokoju;
  • wysoką gorączkę połączoną z nadmierną potliwością i drgawkami;
  • nudności i wymioty;
  • drżenie mięśniowe;
  • zwiększone ciśnienie tętnicze.

Dlaczego dochodzi do delirium? Przyczyna jest bardzo prosta – regularne spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach powoduje, że organizm mówiąc kolokwialnie „przyzwyczaja się” do obecności substancji. Pojawiają się zmiany w układzie nerwowym (zwłaszcza w receptorach i neuroprzekaźnikach), co w momencie zaprzestania spożywania alkoholu wiąże się z reakcją organizmu. Jest nią właśnie biała gorączka, która przebiega często w gwałtowny sposób i wiąże się z dużym cierpieniem. Jej bagatelizowanie jest absolutnie niewskazane, ponieważ zagraża życiu, w związku z czym pacjent wymaga specjalistycznej pomocy.

Leczenie delirium alkoholowego

Delirium alkoholowe jest przez lekarzy traktowane jako stan zagrożenia życia, ponieważ może doprowadzić między innymi do zapaści krążeniowo-oddechowej. Z tego też względu powinno być leczone w warunkach szpitalnych, pod stałą opieką specjalistów.

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu benzodiazepinów, dużych ilości witaminy B oraz innych leków, których celem jest złagodzenie symptomów (np. w przypadku drgawek podaje się leki przeciwdrgawkowe). Odpowiednie podejście lekarzy i szybka reakcja pozwolą ochronić zdrowie i życie pacjenta. Niestety, nieleczona biała gorączka może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego też w przypadku przerwania ciągu alkoholowego i zauważenia pierwszych negatywnych objawów, warto natychmiast zgłosić się do szpitala.

Masz problem z alkoholem? Podejmij natychmiastowe działanie!

Pamiętaj, że uzależnienie od alkoholu jest problemem, który może doprowadzić nie tylko do gorączki alkoholowej, ale również wielu innych poważnych problemów. Nadmiar spożywanych trunków niszczy narządy wewnętrzne, wpływa negatywnie na układ nerwowy i nie tylko. Destabilizuje również życie rodzinne, a jego konsekwencją są bardzo często problemy finansowe.

Dlatego też niezbędne jest zawsze podjęcia stosownych kroków – przede wszystkim zapisania się na terapię oraz skorzystanie z pobocznych rozwiązań, które pozwolą pokonać nałóg, jak Esperal. Nie czekaj więc, aż nałóg jeszcze bardziej nad Tobą zapanuje i zmień swoje życie – nigdy nie jest za późno, by dać sobie kolejną szansę. I wrócić do normalności, której tak bardzo potrzebujesz.