Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?
Długotrwałe spożywanie alkoholu i nagłe przerwanie ciągu alkoholowego mogą wiązać się z licznymi, bardzo negatywnymi reakcjami organizmu. Tą zdecydowanie najgroźniejszą jest delirium alkoholowe, nazywane również białą gorączką alkoholową. Czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak powinno wyglądać leczenie chorego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy!
Czym jest delirium alkoholowe?
Delirium alkoholowe to najgroźniejszy stan związany z odstawieniem alkoholu. Nazywany jest również majaczeniem alkoholowym, majaczeniem drżennym albo białą gorączką alkoholową. W przeszłości termin ten używany był najczęściej w odniesieniu do zaburzeń psychicznych, którym towarzyszyła gorączka. Warto przy tym podkreślić, że delirium nie jest chorobą psychiczną, ale zespołem określonych objawów. Obecnie terminem tym określany jest stan mający miejsce w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu oraz jego nagłego odstawienia. Według naukowców delirium jest stanem klinicznym, który charakteryzuje się nagłymi i impulsywnymi zaburzeniami o charakterze neurologicznym i umysłowym. Ograniczają one możliwość prawidłowego postrzegania otoczenia oraz upośledzają możliwość koncentracji i postrzegania.
Ryzyko pojawienia się gorączki alkoholowej wzrasta wraz z większą ilością spożywanego alkoholu, a o wiele bardziej narażone na nie, są osoby starsze, cierpiące na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe oraz mające inne problemy, które wynikają z nadmiernego spożycia alkoholu, jak np. nabyte defekty morfologiczne mózgowia.
Lekarze medycyny wyróżniają 3 rodzaje delirium
- majaczenie hiperaktywne – najczęściej łączy się z ekstremalnie zmiennymi nastrojami, agresją fizyczną i słowną, która jest tak nasilona, że trudno uspokoić pacjenta;
- majaczenie hipoaktywne – pacjent w tym przypadku jest bardzo spokojny oraz wycofany wręcz otępiały, jego reakcje na bodźce są spowolnione, zmniejszona jest aktywność psychoruchowa;
- majaczenie mieszane – najczęściej objawia się zaburzeniami świadomości i postrzegania, bez znaczących zmian w aktywności ruchowej.
Objawy delirium
Delirium tremens wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, które pojawiają się zwykle w ciągu 72 godzin od odstawienia alkoholu i trwają około 2-3 dni. Do tych najczęściej spotykanych zaliczamy:
- znaczne pobudzenie, połączone z bardzo dużymi wahaniami nastroju;
- urojenia i omamy – zazwyczaj słuchowe oraz wzrokowe;
- odwrócony rytm snu (najsilniejsze pobudzenie pojawia się często w nocy);
- stan silnego, niczym nieuzasadnionego niepokoju;
- wysoką gorączkę połączoną z nadmierną potliwością i drgawkami;
- nudności i wymioty;
- drżenie mięśniowe;
- zwiększone ciśnienie tętnicze.
Z medycznego punktu widzenia obraz kliniczny majaczenia alkoholowego można podzielić na 4 grupy objawów, które mogą przybierać indywidualną postać. To jak silne będzie delirium, zależy od ogólnego stanu organizmu, wieku i ilości spożywanego alkoholu. Cechami klinicznymi delirium są:
- pojawiające się silne zaburzenia świadomości, chrakteryzujące się zagubieniem, dezorientacją zarówno w czasie, jak i przestrzeni oraz zaburzonymi zdolnościami koncentracji;
- zaburzenie czynności poznawczych, w tym przypadku najczęściej występują kłopoty z pamięcią, mową i wzrokiem, czyli tak zwane omamy;
- dynamiczny rozwój objawów oraz szybko postępujący proces ich nasilenia;
- bezpośrednie występowanie w przypadku zatrucia lub odstawienia substancji uzależniającej.
Dlaczego dochodzi do delirium? Przyczyna jest bardzo prosta – regularne spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach powoduje, że organizm mówiąc kolokwialnie „przyzwyczaja się” do obecności substancji. Pojawiają się zmiany w układzie nerwowym (zwłaszcza w receptorach i neuroprzekaźnikach), co w momencie zaprzestania spożywania alkoholu wiąże się z reakcją organizmu. Jest nią właśnie biała gorączka, która przebiega często w gwałtowny sposób i wiąże się z dużym cierpieniem. Jej bagatelizowanie jest absolutnie niewskazane, ponieważ zagraża życiu, w związku z czym pacjent wymaga specjalistycznej pomocy.
Leczenie delirium alkoholowego
Delirium alkoholowe jest przez lekarzy traktowane jako stan zagrożenia życia, ponieważ może doprowadzić między innymi do zapaści krążeniowo-oddechowej. Może również dojść do zatrzymania akcji serca, a nawet wylewu krwi do mózgu. Tak ekstremalne zaburzenia pracy organizmu mogą spowodować nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Z tego też względu powinno być leczone w warunkach szpitalnych, pod stałą opieką specjalistów.
Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu benzodiazepinów, dużych ilości witaminy B oraz innych leków, których celem jest złagodzenie symptomów (np. w przypadku drgawek podaje się leki przeciwdrgawkowe). Odpowiednie podejście lekarzy i szybka reakcja pozwolą ochronić zdrowie i życie pacjenta. Niestety, nieleczona biała gorączka może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego też w przypadku przerwania ciągu alkoholowego i zauważenia pierwszych negatywnych objawów, warto natychmiast zgłosić się do szpitala.
Masz problem z alkoholem? Podejmij natychmiastowe działanie!
Pamiętaj, że uzależnienie od alkoholu jest problemem, który może doprowadzić nie tylko do gorączki alkoholowej, ale również wielu innych poważnych problemów. Nadmiar spożywanych trunków niszczy narządy wewnętrzne, wpływa negatywnie na układ nerwowy i nie tylko. Destabilizuje również życie rodzinne, a jego konsekwencją są bardzo często problemy finansowe.
Dlatego też niezbędne jest zawsze podjęcie stosownych kroków – przede wszystkim zapisania się na terapię oraz skorzystanie z pobocznych rozwiązań, które pozwolą pokonać nałóg, jak Esperal. Nie czekaj więc, aż nałóg jeszcze bardziej nad Tobą zapanuje i zmień swoje życie – nigdy nie jest za późno, by dać sobie kolejną szansę. I wrócić do normalności, której tak bardzo potrzebujesz.