Czy możliwym jest leczenie alkoholizmu samemu w domu?
Nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych może z czasem zamienić się w uzależnienie, nad którym trudno będzie zapanować. Wpłynie ono na życie rodzinne, relacje z bliskimi osobami, a także sytuację zawodową. Nierzadko również doprowadzi do problemów z prawem, dlatego też niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu walki z uzależnieniem. Czy możliwe jest leczenie alkoholizmu w domu, bez pomocy specjalisty?
Leczenie alkoholizmu w domu – czy daje jakikolwiek efekt?
Choroba alkoholowa to bardzo poważny problem, który wymaga odpowiedniej reakcji. Pierwszym krokiem jest oczywiście dostrzeżenie uzależnienia – nie tylko przez otoczenie osoby pijącej, ale również przez nią samą. Wtedy naturalnym krokiem jest zgłoszenie się na specjalną terapię, dzięki której możliwe będzie skutecznie leczenie alkoholizmu.
Niestety, wiele osób, nawet po dostrzeżeniu problemu i jego zgubnych konsekwencji nie jest w stanie udać się do specjalisty. Wynika to ze strachu, nieufności albo przekonania o tym, że możliwe jest samodzielne poradzenie sobie z chorobą. W teorii jest to oczywiście możliwe, jednak w praktyce okazuje się niezwykle trudne.
Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że alkohol oddziałuje zarówno na fizjologię, jak i psychikę człowieka. Uzależnia on fizycznie, co oznacza, że organizm domaga się dawki alkoholu oraz psychicznie, co wynika z rytuałów picia, a także przyjemnego stanu, jaki osiąga się po spożyciu. Dlatego też trwałe odstawienie alkoholu w domowych warunkach, bez pomocy specjalisty, jest niezwykle trudne. Wymaga nie tylko pełnej świadomości problemu i silnej woli osoby uzależnionej, ale również wsparcia najbliższego otoczenia.
Pierwsze kroki w leczeniu alkoholizmu
Przede wszystkim pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest świadomość osoby uzależnionej, że ma problem, który wymaga rozwiązania. Nie jest to jednak jednoznaczne z zaprzestaniem picia. Abstynencja wymaga wielu wyrzeczeń, siły psychicznej, poradzenia sobie z dolegliwościami zespołu abstynencyjnego. Dlatego raczej zawsze samo postanowienie „nie piję” nie wystarcza. Konieczne jest podjęcie kolejnych kroków, które przyczynią się do utrzymania życia w trzeźwości.
Osoby bliskie nie powinny być również zaskoczone, kiedy osoba zmagająca się z chorobą alkoholową, polegnie i wróci na pewien czas do nałogu. We wszystkich uzależnieniach pojawiają się okresy braku wiary w sens abstynencji i czasowego powrotu do alkoholu. Należy wtedy podejmować kolejne próby nakłonienia osoby chorej do podjęcia kolejnej próby porzucenia nałogu. O tym, jak wygląda proces zdrowienia w chorobie alkoholowej, opowiada Leszek Polkowski, właściciel kliniki leczenia uzależnień, w wywiadzie dla Onet Rano.
Jak pomóc alkoholikowi w domowych warunkach?
Jeżeli bliska Ci osoba jest uzależniona od alkoholu, ale nie chce poddać się terapii, warto zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym możliwa będzie skuteczna pomoc. Dotyczy to również osób, które zdają sobie sprawę ze swojego uzależnienia, próbują podejmować kroki w kierunku leczenia, jednak nie są na tyle silne, aby wytrwać w abstynencji. Przede wszystkim chcąc pomóc osobie uzależnionej, podejmij następujące kroki:
- Usuń z domu wszelki alkohol i nie dopuszczaj do sytuacji, by ponownie się on pojawił – nawet pomimo uroczystości rodzinnych czy ważnych wydarzeń. Poinformuj przyjaciół i najbliższych o tym, że w Twoim domu nie spożywa się alkoholu i poproś o uszanowanie tej decyzji.
- Wspieraj alkoholika, gdy nie pije, a jednocześnie nie chroń go przed konsekwencjami, gdy jednak sięgnie po alkohol. Nie tłumacz go i nie staraj się zrozumieć mechanizmu sięgnięcia po alkohol, staraj się wspierać, ale nie unikaj problematycznego tematu oraz konsekwencji, które ze sobą niesie.
- Nie wierz w obietnice i nie poddawaj się próbie zastraszenia – kolejne wymówki, próby zatuszowania spożywania alkoholu oraz niekończące się przeprosiny i obietnice to typowy element mechanizmu wyparcia.
- Unikaj wizyt osób, które mają skłonności do picia albo które wcześniej zachęcały alkoholika do sięgania po alkohol. Jeśli nie chcesz zrezygnować z życia towarzyskiego, poproś gości o nieprzynoszenie i niespożywanie alkoholu.
- Planuj wspólne spędzanie czasu, odciągając myśli alkoholika od sięgnięcia po napój wyskokowy. Postaraj się rozbudzić inne pasje u osoby uzależnionej i kieruj jego zainteresowanie w tym kierunku, nie traćcie czasu na rozmyślanie o uzależnieniu.
- Skorzystaj ze wsparcia w postaci Esperalu, który może okazać się sposobem na to, by osoba uzależniona nie sięgała po alkohol. Wszywka alkoholowa pozwala na dłuższe wytrwanie bez alkoholu.
Najważniejsze jest jednak to, by przekonać osobę uzależnioną do poddania się terapii. Istnieje bowiem ogromne prawdopodobieństwo, że nawet przy stosowaniu się do powyższych wskazówek i najszczerszych chęci z Twojej strony, osoba uzależniona, tak czy inaczej będzie sięgała po alkohol.
Jak skutecznie wyleczyć alkoholizm?
Przede wszystkim alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Skuteczne zaprzestanie picia jest zwykle możliwe tylko dzięki pomocy specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się często zamknięcie osoby uzależnionej w ośrodku, gdzie będzie pod stałą opieką lekarzy i terapeutów. Dodatkowo spotka tam ludzi, którzy borykają się z podobnym problemem i zauważy, że nie jest w tej walce sam. Warto wybrać miejsce atrakcyjne, zapewniające kontakt z naturą i posiadające dobre opinie. Zachęcenie osoby uzależnionej do poddania się terapii to bardzo duży krok na drodze do sukcesu.