Blog

Czy możliwym jest leczenie alkoholizmu samemu w domu?

Nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych może z czasem zamienić się w uzależnienie, nad którym trudno będzie zapanować. Wpłynie ono na życie rodzinne, relacje z bliskimi osobami, a także sytuację zawodową. Nierzadko również doprowadzi do problemów z prawem, dlatego też niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu walki z uzależnieniem. Czy możliwe jest leczenie alkoholizmu w domu, bez pomocy specjalisty?

Leczenie alkoholizmu w domu – czy daje jakikolwiek efekt?

Choroba alkoholowa to bardzo poważny problem, który wymaga odpowiedniej reakcji. Pierwszym krokiem jest oczywiście dostrzeżenie uzależnienia – nie tylko przez otoczenie osoby pijącej, ale również przez nią samą. Wtedy naturalnym krokiem jest zgłoszenie się na specjalną terapię, dzięki której możliwe będzie skutecznie leczenie alkoholizmu.

Niestety, wiele osób, nawet po dostrzeżeniu problemu i jego zgubnych konsekwencji nie jest w stanie udać się do specjalisty. Wynika to ze strachu, nieufności albo przekonania o tym, że możliwe jest samodzielne poradzenie sobie z chorobą. W teorii jest to oczywiście możliwe, jednak w praktyce okazuje się niezwykle trudne.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że alkohol oddziałuje zarówno na fizjologię, jak i psychikę człowieka. Uzależnia się on fizycznie, co oznacza, że organizm domaga się dawki alkoholu oraz psychicznie, co wynika z rytuałów picia, a także przyjemnego stanu, jaki osiąga się po spożyciu. Dlatego też trwałe odstawienie alkoholu w domowych warunkach, bez pomocy specjalisty, jest niezwykle trudne. Wymaga nie tylko pełnej świadomości problemu i silnej woli osoby uzależnionej, ale również wsparcia najbliższego otoczenia.

Jak pomóc alkoholikowi w domowych warunkach?

Jeżeli bliska Ci osoba jest uzależniona od alkoholu, ale nie chce poddać się terapii, warto zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym możliwa będzie skuteczna pomoc. Przede wszystkim:

  • usuń z domu wszelki alkohol i nie dopuszczaj do sytuacji, by ponownie się on pojawił – nawet pomimo uroczystości rodzinnych czy ważnych wydarzeń;
  • wspieraj alkoholika, gdy nie pije, a jednocześnie nie chroń go przed konsekwencjami, gdy jednak sięgnie po alkohol;
  • nie wierz w obietnice i nie poddawaj się próbie zastraszenia – mów otwarcie o problemie i tym, co trzeba zrobić, aby sobie z nim poradzić;
  • unikaj wizyt osób, które mają skłonności do picia albo które wcześniej zachęcały alkoholika do sięgania po alkohol;
  • planuj wspólne spędzanie czasu, odciągając myśli alkoholika od sięgnięcia po napój wyskokowy;
  • skorzystaj ze wsparcia w postaci Esperalu, który może okazać się sposobem na to, by osoba uzależniona nie sięgała po alkohol.

Najważniejsze jest jednak to, by przekonać osobę uzależnioną do poddania się terapii. Istnieje bowiem ogromne prawdopodobieństwo, że nawet przy stosowaniu się do powyższych wskazówek i najszczerszych chęci z Twojej strony, osoba uzależniona tak czy inaczej będzie sięgała po alkohol.

Jak skutecznie wyleczyć alkoholizm?

Skuteczne wyleczenie alkoholizmu jest zwykle możliwe tylko dzięki pomocy specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się często zamknięcie osoby uzależnionej w ośrodku, gdzie będzie pod stałą opieką lekarzy i terapeutów. Warto wybrać miejsce atrakcyjne, zapewniające kontakt z naturą i posiadające dobre opinie. Zachęcenie osoby uzależnionej do poddania się terapii to bardzo duży krok na drodze do sukcesu.