Leczenie alkoholizmu jest długotrwałym procesem i wyzwaniem zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty. Najtrudniejsze są pierwsze miesiące – to wówczas chęć powrotu do spożywania alkoholu jest największa. Sposobem na zmniejszenie tego ryzyka może być zastosowanie terapii awersyjnej. Jej celem jest wzbudzenie u alkoholika wstrętu do alkoholu oraz poczucia strachu przed jego spożywaniem. Jej elementem jest wszywka z disulfiramem (popularny esperal) umieszczana pod skórą pacjenta. Po jej implementacji przyjęcie nawet najmniejszej dawki napoju wyskokowego wywołuje nieprzyjemne i zagrażające zdrowiu objawy, co efektywnie zniechęca do powrotu do nałogu.
Jak działa esperal?
Esperal, a właściwie disulfiram to substancja, której zadaniem jest blokowanie działania enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za rozkład alkoholu. Gdy wszywka jest obecna, przyjęcie trunku sprawia, że w organizmie zaczyna gromadzić się aldehyd octowy. Jego obecność w nadmiernej ilości wywołuje objawy zatrucia, takie jak: nudności, wymioty, silny ból głowy, duszności, tachykardia czy też niedociśnienie. Powodują one poważny dyskomfort i utrzymują się nawet do 10 godzin (w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jaka dawka alkoholu została przyjęta).
Taka reakcja organizmu na wypicie trunku jest skutecznym środkiem prewencyjnym, który zwiększa szanse na powodzenie terapii alkoholowej.
Wszywka esperalowa – zabieg
Zabieg, w trakcie którego wszywany jest esperal, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Trwa ok. 30 minut i jest bezbolesny dla Pacjenta. Wszywka jest umieszczana pod skórą na pośladku lub łopatce, a zastosowanie rozpuszczalnych szwów oznacza, że Pacjent nie musi się zgłaszać na ich wyjęcie.
Zabieg wszycia esperal na terenie Warszawy – również z dojazdem do domu Pacjenta – wykonuje doświadczony lekarz chirurg. Dyskrecja i profesjonalizm gwarantowane.