Wszywka esperalowa jest jedną z metod walki z alkoholizmem. Może się stać częścią terapii u uzależnionych, którzy mają problem z pozostaniem w trzeźwości i chcą zwiększyć swoje szanse na pokonanie nałogu. Esperal – a właściwie – disulfiram – jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że zapobiega rozpadowi alkoholu w organizmie i prowadzi do zwiększenia natężenia aldehydu octowego. Rezultatem tego jest zatrucie, którego objawy są bardzo nieprzyjemne dla osoby uzależnionej i mogą stanowić zagrożenie dla jego życia. Najważniejszymi są:
- intensywne bóle głowy,
- wymioty oraz nudności,
- duszności,
- tachykardia,
- problemy z ciśnieniem (niedociśnienie),
- pocenie się,
- pokrzywka.
Dolegliwości te są na tyle dokuczliwe, że mogą skutecznie zniechęcić alkoholika do ponownego sięgnięcia po kieliszek. Wywołują zatem pożądaną reakcję psychologiczną – a więc odrazę wobec trunków oraz strach przed ich spożywaniem.
Wszywka – jak wygląda procedura jej implementacji?
Implementacja esperalu jest stosunkowo prostym zabiegiem medycznym, który wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Nasz chirurg może go przeprowadzić również w domu Pacjenta – tak, aby osoba uzależniona czuła się bardziej komfortowo i miała pewność, że leczenie przebiegnie z zachowaniem pełnej dyskrecji.
Zabieg:
- przebiega w znieczuleniu miejscowym, przez co jest bezbolesny,
- jest przeprowadzany poprzez nacięcie skóry i wprowadzenie pod nią wszywki esperalowej – miejscem wykonania procedury jest najczęściej pośladek lub okolice łopatki,
- trwa około pół godziny i wymaga jedynie tego, aby Pacjent był przed jego wykonaniem trzeźwy przez co najmniej 24 godziny (wcześniej warto wykonać detoks alkoholowy).
Efekty działania wszywki utrzymują się mniej więcej przez 8 miesięcy, co jest optymalnym okresem czasu na przeprowadzenie kompleksowej terapii uzależnienia.
Pacjenci zainteresowani skorzystaniem z zabiegu na terenie Warszawy i okolic mogą kontaktować się drogą telefoniczną.