Blog

Jak uzależnia alkohol?

Alkohol to bardzo podstępny przeciwnik. Często jednak nie traktuje się go poważnie – w końcu dostępny jest niemal we wszystkich sklepach, a osoby dorosłe mogą nabywać go w dowolnych ilościach. Alkohol często staje się prezentem, podawany jest na imprezach rodzinnych, serwowany na grillach wśród znajomych, w każdym pubie czy restauracji. Tymczasem ten wszechobecny produkt potrafi bardzo mocno uzależnić i negatywnie wpłynąć na każdą sferę życia.

Alkohol uzależnia etapowo

Choroba alkoholowa nie ujawnia się nagle. Przez to, osoba z problemem alkoholowym może trwać w nim przez wiele lat (w niektórych przypadkach nie zdając sobie sprawy z uzależnienia, zwłaszcza na początkowym etapie). Od fazy wstępnej, znanej również pod nazwą fazy prealkoholowej, do alkoholizmu chronicznego często prowadzi długa droga. Należy podkreślić, że na każdym etapie uzależnienia leczenie jest możliwe. Oczywiście im wcześniej tym lepiej, jednak w większości przypadków osoby uzależnione decydują się na leczenie bardzo późno.

Należy pamiętać, że tempo w jakim uzależniony przechodzi do kolejnych, coraz głębszych faz uzależniania może być różne. Wiele zależy tutaj od każdego indywidualnego przypadku. Większość jednak doświadcza każdego z nich, a symptomy pojawiające się wtedy są bardzo zbliżone do siebie.

Uzależnienie zaczyna się od satysfakcji

Panuje powszechne przekonanie, że alkoholizm zaczyna się tam, gdzie konkretna osoba pije zbyt dużo i zbyt często. Tymczasem,  pierwsza faza choroby alkoholowej nie wzbudza większych podejrzeń. Przede wszystkim taka osoba wcale nie pije więcej od innych. Jednak, decydujące jest jej nastawienie do alkoholu. Jeżeli w piciu odczuwa przyjemność, sięga po alkohol po to, aby być odważniejszym, bardziej towarzyskim lub chce poprawić sobie humor, rozwija w sobie nawyk oraz zwiększa tolerancję na alkohol, co prowadzi do drugiej fazy – ostrzegawczej (wszystkie fazy alkoholizmu opisane zostały w artykule Specyfikacja poszczególnych faz rozwoju alkoholizmu).

Sygnały ostrzegawcze

Jeden z badaczy alkoholizmu, biostatystyk i fizjolog  –  Elvin Morton Jellinek zauważył, że w procesie uzależnienia, zawsze występują pewne sygnały ostrzegawcze. Jeżeli zostaną one zauważone, szansa na zahamowanie rozwoju alkoholizmu jest bardzo duża. Jakie to symptomy? Przede wszystkim zwiększenie częstotliwości i ilości picia. Organizm osoby uzależniającej się zwiększa swoją tolerancje na alkohol, co powoduje coraz większe zapotrzebowanie na ten środek. Dodatkowo, pojawiają się luki w pamięci, a także picie w ukryciu i w samotności, bez okazji i konkretnego powodu.

Jeśli pojawiają się już opisane wyżej sygnały ostrzegawcze, to najlepszy moment, aby podjąć działania prewencyjne. Tak jak już zostało wspomniane, wówczas mamy największe szanse na to, aby poradzić sobie z uzależnieniem. Kolejne poziomy alkoholizmu są już znacznie poważniejsze, a co za tym idzie – o wiele trudniej jest wrócić na „właściwą ścieżkę”.

Uzależnienie na najwyższych szczeblach

Na tym etapie uzależnienie jest już głębokie. Dochodzi do tego, że życie osoby pijącej kręci się wyłącznie wokół alkoholu, pojawia się utrata kontroli nad spożywaniem trunków alkoholowych. Inne sprawy schodzą na drugi plan. Dochodzi w końcu do chronicznego picia, które, w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmieci, w najlepszym do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, problemów rodzinnych i zawodowych.

W takiej sytuacji największym wsparciem dla alkoholika muszą być bliscy, którzy bardzo często podejmują pewne kroki, aby przekonać uzależnionego do podjęcia leczenia. Niestety nie ma tutaj jednego najlepszego rozwiązania, jak przekonać taką osobę do terapii. Zwykle bardzo pomocne są metody psychologiczne, natomiast tak samo, jak i w poprzednich przypadkach, każdą osobę należy traktować indywidualnie.

Uzależnienie – poważny problem

Szacuje się, że aż 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet na świecie jest uzależnionych od alkoholu. W Europie uzależnieni mężczyźni stanowią blisko 15% wszystkich uzależnionych, z kolei kobiety 3,5%. W Polsce alkohol nadużywa 2,5 mln Polaków, z czego ok. 900 tysięcy to osoby uzależnione1.

Choć wiele osób deprecjonuje ten problem globalnie i nie dostrzega zagrożenia, jakie niesie za sobą alkohol, skala alkoholizmu jest bardzo duża i na pewno należy tę chorobę traktować, jako poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Osoby, które trapi choroba alkoholowa odczuwają skutki swojego uzależnienia nie tylko w jego trakcie, ale też po wyleczeniu. Jest to stan, który naprawdę wiele zmienia i należy podejść do tego tematu z pełną powagą oraz odpowiedzialnością.

Alkohol uzależnia psychicznie i fizycznie

Alkohol poprawia nastrój, powoduje, że osoba uzależniona czuje się pewna siebie, bardziej zabawna – alkohol staje się przyjacielem, który pozornie rozwiązuje wszystkie problemy. Uzależnienie psychiczne powoduje, że bardzo trudno jest zrezygnować z przyjmowania środka, powodującego przyjemność w początkowych stadiach oraz zaburzenia psychiczne w kolejnych. Uzależnienie od alkoholu ma również bardzo silny wpływ na fizyczność: organizm domaga się coraz większych dawek alkoholu, a każdy okres abstynencji przynosi realny fizyczny ból. U osoby odstawiającej alkohol może pojawić się drżenie rąk, wysokie ciśnienie, bóle głowy, wymioty, ale także napady padaczkowe, zaburzenia świadomości, halucynacje, czy depresja.

To tylko część objawów, których można spodziewać się w przypadku tego uzależnienia. Wpływ zarówno na nasz stan fizyczny, jak i psychiczny jest bardzo dotkliwy. Co potwierdzają osoby, które musiały zmagać się z alkoholizmem.

Należy jednak pamiętać, że każde uzależnienie można pokonać. Obecnie osoby z chorobą alkoholową mogą korzystać z szeregu możliwości: począwszy od różnorodnych terapii, aż po farmakologię. Trzeba tylko (aż) chcieć sobie pomóc!

To ostatnie zdanie doskonale oddaje to, jakie nastawienie jest wskazane podczas walki z alkoholizmem. Niestety, aczkolwiek brak inicjatywy i chęci wyjścia z nałogu praktycznie przekreśla na to szanse, a wówczas nie można mieć zbyt dużych oczekiwań. Na szczęście istnienie szereg możliwości, które znacząco ułatwiają terapię i są w stanie wspomóc chorego w tym trudnym czasie.

Oferujemy usługi z wszyciem Esperalu.

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056