Blog

Jakie manipulacje stosuje osoba uzależniona nie tylko od alkoholu?

Nadmierne spożywanie alkoholu przez wiele osób może nie być dostrzegane jako problem. Mowa tu zarówno o samym uzależnionym, jak też jego bliskim otoczeniu. Z czasem jednak, kiedy picie wymyka się spod kontroli, rodzina i przyjaciele zauważają, że coś jest nie tak. Wtedy to alkoholik może stosować różne chwyty manipulacyjne, które mają zmylić, a z czasem jego zachowania zaczynają działać degradacyjnie – zarówno na niego samego, jak i najbliższych. Sprawdźmy, które z chwytów manipulacyjnych uzależnieni od alkoholu stosują najczęściej.

Podstawowe próby manipulacji – „nie piłem” i „wypiłem, ale mało”

Kiedy bliskie alkoholikowi otoczenie zaczyna dostrzegać jego problem z piciem, zmuszony jest on ukrywać się ze swoim uzależnieniem, by zyskać spokój albo nie niepokoić rodziny czy przyjaciół. I może mu to przez bardzo długi czas wychodzić.

Oczywiście podstawowym zachowaniem uzależnionego jest wypieranie się. „Przecież nie piłem!” to naturalna reakcja obronna, która ma zmylić bliskich, jednak zwykle nie jest to możliwe. Wszelkie oznaki, takie jak zachowanie alkoholika czy woń alkoholu powodują, że tego rodzaju próby manipulacji zwykle się nie sprawdzają. Ale uzależniony wierzy, że dzięki temu ukryje swój nałóg.

Kiedy metoda na „niepicie” przestaje działać, osoba może uciekać się do innych zagrywek manipulacyjnych – przede wszystkim zaniżania ilości spożytego alkoholu. „To tylko jedno piwo” albo „wypiłem kieliszek wina dla towarzystwa” to absolutna podstawa. Co więcej, osoba uzależniona może racjonalizować swoje picie – np. odwołując się do jakiejś ważnej okazji albo konieczności zwalczenia stresu. Takie usprawiedliwianie się to również coś częstego, co jednak stanowi jedynie iluzję rzeczywistości i próbuje przesłonić problem, który niestety istnieje.

Przerzucanie odpowiedzialności na innych

Z czasem osoby uzależnione bardzo często stosują inną metodę manipulacji – przerzucania winy i zrzucania z siebie odpowiedzialności. Piją, bo „ojciec pił”, bo „w pracy są problemy” albo „dlatego, że żona nie rozumie moich potrzeb”. Często alkoholik obwinia najbliższych, ponownie próbując usprawiedliwiać sobie i innym swoje picie. To niestety często ma bardzo destrukcyjny wpływ na całą rodzinę i może doprowadzić do bardzo nieszczęśliwych zdarzeń.

Innym rodzajem manipulacji jest wynagradzanie najbliższego otoczenia za picie. Ojciec, który wytrzeźwiał, może np. przynieść dziecku zabawki, a żonie kwiaty. Małżonka może ugotować pyszny obiad dla całej rodziny, udając, że nic się nie stało. Niestety, z czasem złe nawyki wracają i zatacza się błędne koło, które nie prowadzi do niczego dobrego.

Zauważasz oznaki manipulacji? Nie czekaj!

Stosowanie przez osobę nadużywającą alkohol tego rodzaju manipulacji jest bardzo jasnym sygnałem ostrzegawczym. W takiej sytuacji nie możesz pobłażać alkoholikowi i musisz zareagować w sposób, który niekoniecznie mu się spodoba, a więc kategorycznie zabronić mu pić. Może to jednak okazać się nieskuteczne – w takiej sytuacji niezbędne będzie nakłonienie uzależnionego do udziału w terapii.

Im dłużej problem trwa, tym bardziej się pogłębia – pamiętaj o tym i walcz o bliską Ci osobie, a przede wszystkim swoją rodzinę.