Blog

Nawrót alkoholizmu – wszystko co trzeba wiedzieć

Leczenie uzależnienia od alkoholu to długa i trudna droga, wymagająca od osoby chorej ciągłej pracy i sporego samozaparcia. Nawet przy stałym korzystaniu z profesjonalnego wsparcia można być narażonym na nawrót alkoholizmu – dlaczego tak się dzieje i jak tego uniknąć?

Nawrót alkoholizmu – kiedy może się wydarzyć?

Nawrót alkoholizmu nie oznacza wcale momentu sięgnięcia po alkohol mimo prób utrzymania abstynencji – mówimy o nim bowiem już wtedy, kiedy w umyśle alkoholika zaczynają zachodzić nieodpowiednie procesy, kierujące go ku ponownemu wciągnięciu się w nałóg. Na nawrót narażona jest każda osoba, która zmaga się z tą chorobą, nawet, jeśli korzysta z terapii i dokłada starań, aby zachować trzeźwość. Najczęściej przydarza się uzależnionym, którzy są przekonani, że dzięki podjętej pracy nad problemem nie grozi im powrót choroby – przez co tracą czujność i nie są w stanie wychwycić drobnych zmian w myśleniu, prowadzących do niezdrowych przekonań i stopniowego powrotu do złych schematów. Osoba walcząca z alkoholizmem powinna być przygotowana na ewentualne problemy w trakcie leczenia, dzięki czemu będzie umiała odpowiednio wcześnie zareagować i sięgnąć po właściwą pomoc.

Jak rozpoznać nawrót alkoholizmu?

Nawrót alkoholizmu charakteryzuje się dziesięcioma podstawowymi etapami. Początkowe z nich to drobne, często trudne do wychwycenia zmiany w myśleniu, dlatego mogą być niezauważalne dla osób z zewnątrz. Z tego względu osoba uzależniona powinna być wyczulona na to, co dzieje się w jej głowie, aby możliwie jak najszybciej rozpoznać objawy nawrotu.

Etap I – zaprzeczenie

Pierwszym sygnałem są wątpliwości, czy leczenie się uda – oraz całkowite zaprzeczanie, że się pojawiły. W tym czasie alkoholik może odczuwać duży niepokój i znaczne pogorszenie samopoczucia.

Etap II – zachowania obronne i izolacja

W drugim etapie osoba uzależniona zaczyna unikać myślenia o swoim problemie, nie chce o nim rozmawiać i często szuka odosobnienia. Cechuje ją wyraźna postawa defensywna przy tematach związanych z alkoholizmem.

Etap III – stopniowe narastanie kryzysu

W tym czasie chory doświadcza widzenia tunelowego, czyli sytuacji, w której jest w stanie widzieć tylko niewielki fragment swojego życia. Nastrój jest bardzo niski, często występuje ucieczka w sen. Zaburzone jest także konstruktywne planowanie – chory przestaje planować dalsze czynności, ma wrażenie, że nie ma to sensu.

Etap IV – utrata zdolności do działania

Osoba chora zaczyna mieć nadzieję, że wszystko ułoży się samo, bez jej wkładu w swój los. Nie jest w stanie działać, nie radzi sobie nawet z niewielkimi problemami. Zmaga się ze stałym rozdrażnieniem, przez co często wchodzi w konflikty z otoczeniem.

Etap V – dezorientacja

Uzależniony ma problemy z koncentracją i pamięcią, często może czuć się zagubiony.

Etap VI – depresja

Następuje wyraźne, długotrwałe obniżenie nastroju. Chory może mieć problemy ze snem, odżywianiem, wychodzeniem z domu. Często rezygnuje ze spotkań w grupie wsparcia, trudno mu podjąć jakiekolwiek działanie. Odczuwa dużą samotność.

Etap VII – utrata kontroli

Chory opuszcza zajęcia terapeutyczne, odrzuca pomoc. Szuka usprawiedliwień dla swojego zachowania, często okazuje postawę lekceważącą. Pojawiają się myśli o sięgnięciu po alkohol, usprawiedliwiane złym samopoczuciem.

Etap VIII – świadomość złego postępowania

Osoba uzależniona coraz częściej myśli o piciu jako remedium na swój zły stan. Uważa, że jest w stanie pić w kontrolowany sposób. Próbuje zwrócić na siebie uwagę otoczenia, mówiąc o swoim złym samopoczuciu. Pojawiają się kłamstwa przy świadomości, że jest to niepoprawne zachowanie. Następuje też utrata wiary w siebie.

Etap IX – poczucie znalezienia się w potrzasku

Chory ma wrażenie, że znalazł się w pułapce bez wyjścia. Nie widzi możliwości uzyskania pomocy; jedynym rozwiązaniem wydaje mu się ucieczka w nałóg. Za sytuację często obwinia swoje otoczenie, zrywa kontakty z bliskimi, grupą wsparcia czy terapeutą.

Etap X – sięgnięcie po alkohol

Następuje przerwanie trzeźwości i sięgnięcie po alkohol, często w bardzo dużych ilościach. Chory ma wrażenie, że może kontrolować sytuację, powracają nieprawidłowe schematy myślowe.

Jak sobie radzić przy nawrocie choroby?

Osoba uzależniona powinna umieć rozpoznać u siebie początki nawrotu alkoholizmu, aby w razie ich zaobserwowania móc działać jak najszybciej. Jest to bardzo ważne, ponieważ na początkowych etapach zmiany zachodzące w chorym mogą być trudne do dostrzeżenia przez otoczenie. Jeśli zareaguje się odpowiednio szybko, można uniknąć pełnego nawrotu choroby i wrócić na właściwe tory leczenia. Najlepiej przy podejrzeniach nawrotu zwrócić się po profesjonalną pomoc lub poprosić zaufaną osobę, żeby zrobiła to w imieniu chorego.

Warto także przemyśleć skorzystanie z Esperalu.