Nerwica a alkohol
Niekiedy alkohol jest traktowany jako sposób na ukojenie nerwów czy stresu. Spożywa się go po to, by nie myśleć o problemach, a w niektórych przypadkach, nawet aby zniwelować objawy różnego rodzaju schorzeń. Po butelkę nierzadko sięgają np. osoby z nerwicą – alkohol może dać chwilowe ukojenie, jednak na dłuższą metę będzie niósł wiele negatywnych konsekwencji. Jakich? Sprawdźmy!
Alkoholizm jest chorobą, która ma nierozerwalny związek z emocjami, dlatego bardzo często osoby mające problemy natury psychicznej dodatkowo popadają w uzależnienie. Chęć zagłuszenia niechcianych uczuć jest na tyle duża, że sięgnięcie po kolejną porcję alkoholu staje się jedynym „racjonalnym” rozwiązaniem. Szczególnie dotyczy to osób, ze skłonnością do zaburzeń lękowych, napadów paniki, depresji, czy właśnie nerwicy.
Czym jest nerwica i jak się objawia?
Nerwica to schorzenie natury psychologicznej, które powoduje, że chory odczuwa lęk i cierpienie. Jej podłożami są najczęściej przeżyte traumy albo brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie. Często objawia się silnymi reakcjami stresowymi niczym nieuzasadnionym lękiem, atakami paniki oraz fobiami. Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w wielu przypadkach uniemożliwia skuteczne budowanie trwałych relacji z innymi ludźmi. Poza objawami emocjonalnymi nerwicy mogą towarzyszyć również dolegliwości fizyczne. Często osoby cierpiące na tę chorobę borykają się dodatkowo z bólami brzucha, drgawkami, dusznościami, bólami głowy. W zaostrzonych postaciach mogą nawet występować przewlekłe wymioty i biegunki, a nawet omdlenia podczas ataków paniki.
Nerwica może być tak uciążliwa i trudna do wyleczenia środkami farmakologicznymi, że osoby cierpiące na nią próbują szukać różnych sposobów na poradzenie sobie z falami negatywnych emocji. Często osoby z nerwicą sięgają po alkohol, który dodaje odwagi, tłumi lęk i sprawia, że możliwe jest, choć chwilowe spojrzenie na świat przez różowe okulary. Niestety, spożywany regularnie może wpływać na człowieka bardzo negatywnie i z pewnością nie stanowi rozwiązania. Dodatkowo regularne spożywanie alkoholu przez osobę chorującą na nerwicę może pogłębić dolegliwości i doprowadzić do zaostrzenia jednostki chorobowej lub jej powolnego ewoluowania w inne zaburzenie natury psychicznej.
Jak alkohol wpływa na osoby zmagające się z nerwicami?
Alkohol jest szkodliwy dla każdego – również osób, które nie zmagają się z jakimikolwiek schorzeniami. Prowadzi do silnego zatrucia organizmu, które objawia się tak zwanym kacem, wyniszcza narządy wewnętrzne i może powodować liczne choroby. Picie go w nadmiernych ilościach i zbyt często nie jest wskazane – zwłaszcza wśród osób, które cierpią na zaburzenia nerwicowe. Co najważniejsze, uzależnienie od alkoholu prowadzi to zniszczeń włókien nerwowych, co powoduje zaburzenia w pracy neuronów. Może to doprowadzić do pogłębiania się zaburzeń psychicznych i wpłynąć no pojawienie się dodatkowych problemów neurologicznych.
W dłuższej perspektywie alkohol wzmacnia objawy lękowe, pogłębia strach i wywołuje frustracje. Osoby z nerwicami, które pragną spokojnego i szczęśliwego życia, pijąc zbyt wiele, ryzykują pogłębianie się problemu, co może doprowadzić do kolejnych trudności w życiu osobistym i zawodowym. Dlatego warto przemyśleć, czy sięgnięcie po kolejny kieliszek jest dobrym pomysłem. Im więcej alkoholu będziesz spożywać i im częściej będzie on gościł w Twoim domu, tym większe będzie ryzyko uzależnienia. A to choroba, która w parze z nerwicą, może nieść tragiczne skutki. Pogłębiające się stany lękowe i napady paniki doprowadzić mogą również do depresji – choroby, która jest niebezpieczna dla życia.
Warto również zwrócić uwagę, że alkoholu nie można łączyć z lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń psychicznych. Jeżeli więc jesteś na etapie walki z nerwicą i korzystasz ze wsparcia farmakologicznego, nie powinieneś sięgać po napoje wyskokowe! Połączenie leków z alkoholem może doprowadzić do skojarzonej niepożądanej reakcji organizmu – od drgawek, poprzez zaburzenia rytmu serca, napady agresji, kończąc nawet na ryzyku śmierci.
Dlaczego osoby z nerwicą nie powinny sięgać po alkohol?
Osoby z nerwicą nie powinny sięgać po alkohol, co najmniej z kilku powodów. Jeżeli cierpisz na to zaburzenie i sięgasz po alkohol:
- pogłębiasz stany lękowe i zamiast odnaleźć równowagę, wpadasz w jeszcze gorszy nastrój, a przy tym wzmaga się w Tobie frustracja, panika i strach.
- narażasz się na kaca – również tego moralnego, który wraz z lękiem, strachem i złym samopoczuciem fizycznym może być dla Ciebie wyjątkowo trudny do zniesienia;
- narażasz się na uzależnienie od alkoholu, co nie tylko może uniemożliwić Ci wyleczenie się z tego zaburzenia, ale jeszcze bardziej je pogłębić. Ryzykujesz również zapadnięcie na kolejną chorobę, czyli alkoholizm. Wyleczenie z nerwicy oraz alkoholizmu jednocześnie, może być niezwykle trudne;
- degradujesz swoje narządy wewnętrzne, w tym wątrobę – zwłaszcza jeżeli łączysz alkohol z lekami na nerwicę. Do tego alkohol wpływa na Twoją percepcję i postrzeganie otoczenia, co może pogłębić stany nerwicowo-depresyjne. W skrajnych przypadkach takie połączenie może prowadzić nawet do śmierci!
Jeżeli więc chorujesz na nerwicę, definitywnie zrezygnuj z picia nawet niewielkich ilości alkoholu i skup się na poprawie swojego zdrowia psychicznego. Napoje wyskokowe stwarzają jedynie iluzję szczęścia i dają chwilową ulgę – z czasem mogą stać się Twoim przekleństwem.