Blog

Nerwica a alkohol

Niekiedy alkohol jest traktowany jako sposób na ukojenie nerwów czy stresu. Spożywa się go po to, by nie myśleć o problemach, a w niektórych przypadkach nawet aby zniwelować objawy różnego rodzaju schorzeń. Po butelkę nierzadko sięgają np. osoby z nerwicą – alkohol może dać chwilowe ukojenie, jednak na dłuższą metę będzie niósł wiele negatywnych konsekwencji. Jakich? Sprawdźmy!

Czym jest nerwica i jak się objawia?

Nerwica to schorzenie natury psychologicznej, które powoduje, że chory odczuwa lęk i cierpienie. Jej podłożami są najczęściej przeżyte traumy albo brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie. Często objawia się silnymi reakcjami na stres, niczym nieuzasadnionym lękiem, atakami paniki oraz fobiami. Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w wielu przypadkach uniemożliwia skuteczne budowanie trwałych relacji z innymi ludźmi.

Często osoby z nerwicą sięgają po alkohol, który dodaje odwagi, tłumi lęk i sprawia, że możliwe jest choć chwilowe spojrzenie na świat przez różowe okulary. Niestety, spożywany regularnie może wpływać na człowieka bardzo negatywnie i z pewnością nie stanowi rozwiązania.

Jak alkohol wpływa na osoby zmagające się z nerwicami?

Alkohol jest szkodliwy dla każdego – również osób, które nie zmagają się z jakimikolwiek schorzeniami. Prowadzi do zatruwania organizmu (objawiającego się popularnym „kacem”), wyniszcza narządy wewnętrzne i może powodować liczne choroby. Picie go w nadmiernych ilościach i zbyt często nie jest wskazane – zwłaszcza wśród osób, które cierpią na zaburzenia nerwicowe.

W dłuższej perspektywie alkohol wzmacnia objawy lękowe, pogłębia strach i wywołuje frustracje. Osoby z nerwicami, które pragną spokojnego i szczęśliwego życia, pijąc zbyt wiele, ryzykują pogłębianie się problemu i jeszcze większymi trudnościami w życiu osobistym oraz zawodowym. Dlatego warto przemyśleć, czy sięgnięcie po kolejny kieliszek jest dobrym pomysłem – im więcej alkoholu będziesz spożywać i im częściej będzie on gościł w Twoim domu, tym większe będzie ryzyko uzależnienia. A to choroba, która w parze z nerwicą, może nieść tragiczne skutki.

Warto również zwrócić uwagę, że alkoholu nie można łączyć z lekami. Jeżeli więc jesteś na etapie walki z nerwicą i korzystasz ze wsparcia farmakologicznego, nie powinieneś sięgać po napoje wyskokowe!

Dlaczego osoby z nerwicą nie powinny sięgać po alkohol?

Z co najmniej kilku powodów. Jeżeli cierpisz na to zaburzenie i sięgasz po alkohol:

  • pogłębiasz stany lękowe i zamiast odnaleźć równowagę, wpadasz w jeszcze gorszy nastrój, a przy tym wzmaga się w Tobie frustracja;
  • narażasz się na kaca – również tego moralnego, który wraz z lękiem, strachem i złym samopoczuciem fizycznym może być dla Ciebie wyjątkowo trudny do zniesienia;
  • narażasz się na uzależnienie od alkoholu, co nie tylko może uniemożliwić Ci wyleczenie się z tego zaburzenia, ale jeszcze bardziej je pogłębić;
  • degradujesz swoje narządy wewnętrzne, w tym wątrobę – zwłaszcza, jeżeli łączysz alkohol z lekami na nerwicę (w skrajnych przypadkach takie połączenie może prowadzić nawet do śmierci!).

Jeżeli więc chorujesz na nerwicę, definitywnie zrezygnuj z picia nawet niewielkich ilości alkoholu i skup się na poprawie swojego zdrowia psychicznego. Napoje wyskokowe stwarzają jedynie iluzję szczęścia i dają chwilową ulgę – z czasem mogą stać się Twoim przekleństwem.