Blog

Po czym rozpoznać alkoholika?

Mówiąc „alkoholik” najczęściej wyobrażamy sobie zaniedbanego, często bezdomnego człowieka, który prosi przechodniów na ulicy o kilka złotych na alkohol. Alkoholik kojarzony jest z patologicznym środowiskiem, biedą i przemocą. Oczywiście obrazy te są prawdziwe, jednak trzeba pamiętać o tym, że jednocześnie są skrajne. Alkoholizm zaczyna się znacznie wcześniej i warto wiedzieć, jak rozpoznać ten problem zarówno u siebie, jak i u innych.

Po czym rozpoznać alkoholika?

Sygnały ostrzegawcze

Przede wszystkim należy podkreślić, że okazjonalne picie alkoholu nie musi prowadzić do choroby alkoholowej. Spożywanie alkoholu, chociaż nie wpływa pozytywnie na organizm, nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z osobą uzależnioną. Jednocześnie, błędne jest myślenie, że aby się uzależnić od alkoholu, trzeba pić codziennie. Osoba, u której rozpoczyna się proces uzależnienia, nie musi pić codziennie, ale pije regularnie i nie wyobraża sobie życia bez alkoholu.

Jak rozpoznać u siebie uzależnienie? Wystarczy spróbować odstawić alkohol. Jeżeli jego bark będzie dla Ciebie mocno odczuwalny, jeżeli nie będziesz mógł skupić się na pracy lub codziennych obowiązkach tylko z powodu braku alkoholu, najprawdopodobniej masz problem alkoholowy.

Warto wiedzieć, że są pewne sygnały ostrzegawcze, które mówią nam o tym, że mamy problem z alkoholem, lub ktoś z naszych najbliższych (partner, przyjaciel, rodzic, etc.) taki problem posiada. Do najważniejszych zalicza się m.in:

  • zwiększenie częstotliwości spożywania napojów alkoholowych,
  • zwiększeni ilości spożywanych napojów alkoholowych,
  • koncentrowanie się na szukaniu okazji do spożycia alkoholu,
  • niepokój związany z brakiem alkoholu np. w domu,
  • spożywanie alkoholu w celu rozluźnienia po ciężkim dniu,
  • spożywanie alkoholu w celu dodania sobie odwagi przed np. trudną rozmową,
  • spożywanie alkoholu w nieodpowiednich momentach życiowych: poważna choroba, przyjmowanie leków, okres ciąży, okres karmienia piersią,
  • spożywanie alkoholu w celu łagodzenia konsekwencji po wcześniejszym upiciu się (klinowanie),
  • systematyczna porzucanie zainteresowań, relacji z innymi na rzecz alkoholu.

Niestety, większość z wyżej wymienionych sygnałów ostrzegawczych, przez długi czas może zauważyć tylko osoba uzależniona. Najczęściej jednak nie reaguje ona w odpowiedni sposób i nie podejmuje leczenia, gdyż czuje się w danej sytuacji komfortowo. Dodatkowo, ukrywa wiele symptomów przed najbliższymi.

Jak rozpoznać problem alkoholowy u drugiej osoby?

Jak rozpoznać problem alkoholowy u drugiej osoby?

Pomimo ukrywania problemu alkoholowego, otoczenie w końcu zaczyna spostrzegać, że dzieje się coś niepokojącego. Po czym rozpoznać alkoholika?

  • posiada luki w pamięci i zaniki pamięci – nie pamięta swojego zachowania po spożyciu alkoholu,
  • usprawiedliwia swoje picie,
  • zaniedbuje ważne wydarzenia rodzinne, towarzyskie oraz zawodowe,
  • ukrywa fakt, że pije,
  • nie dopuszcza do siebie myśli, że alkohol powoduje szkody w jego organizmie,
  • chowa alkohol, aby zawsze mieć go „pod ręką”,
  • coraz częściej wraca do domu po spożyciu alkoholu, tłumacząc, że nie mógł odmówić (koledze urodziło się dziecko, koleżanka dostała awans, kolacja służbowa, urodziny szefa, etc.).

Znaczące są także objawy zespołu abstynencyjnego. Gdy alkohol przestaje działać, osoba uzależniona odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów, m.in. bezsenność, drżenie mięśni, lęki, obniżony nastrój, drażliwość, tachykardię. Dostarczenie do organizmu kolejnej dawki alkoholu łagodzi te objawy, dlatego uzależniony chętnie sięga po kolejną dawkę. To ciągłe uzupełnienie alkoholu w organizmie w celu „łagodzenia objawów” nazywamy „klinowaniem”. Doprowadza ono do pogłębienie uzależnienia i wyrządza ogromne spustoszenie w organizmie.

Każdy, kto zauważy u bliskiej osoby problem alkoholowy, powinien jak najszybciej zareagować. Nie jest to proste, zwłaszcza w późnych etapach uzależnienia. W takich sytuacjach warto zgłaszać się prośbą o pomoc do odpowiednich organizacji, np. Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia.

Jak rozpoznać problem alkoholowy u drugiej osoby?

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Posiadanie w swojej rodzinie osoby, która boryka się z chorobą alkoholową z pewnością nie należy do najlżejszych sytuacji, dlatego musimy zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, ale też możliwych konsekwencji jeśli będziemy deprecjonować ten problem.

Na pewno nie jest rekomendowane abyśmy próbowali walczyć z tym problemem na własną rękę, ponieważ w większości przypadków będziemy skazani na porażkę. Z drugiej strony, nasze wsparcie jako osoby bliskiej niesie za sobą nieocenioną wartość dla osoby uzależnionej. Istnieje naprawdę sporo rozwiązań, które będą w stanie krok po kroku wydostać alkoholika ze swojej choroby. Oczywiście nie jest to proces krótki i łatwy, dlatego warto tutaj uzbroić się w cierpliwość.

Z całym przekonaniem, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który przygotuje odpowiedni cykl leczenia i będzie też mógł ocenić z jakim etapem uzależnienia mamy do czynienia. Bardzo ważnym, a jednocześnie pierwszym krokiem w walce z alkoholizmem jest świadome stwierdzenie chorego, że problem istnieje i konieczne jest jego przezwyciężenie. Kolejno podejmuje się już szereg specjalistycznych działań, które dążą do tego, aby w zupełności odstawić alkohol.

Jakie są zatem opcje i rozwiązania? Pierwsza z nich to zdecydowanie się na tzw. „wszywkę” czyli wykorzystanie Esperalu, jako środka, która mówiąc dosłownie będzie działał, jak odstraszacz. Alkoholik wówczas ma pełną świadomość bardzo przykrych konsekwencji, kiedy spożyje nawet minimalną ilość alkoholu, dlatego wzbrania się przed sięganiem po jakiekolwiek napoje alkoholowe. Nie jest to oczywiście rozwiązanie, które doraźnie rozwiązuje problem, natomiast jest w stanie skutecznie zmotywować osobę uzależnioną, aby w momencie kiedy Esperal działa, po prostu nie spożywać alkoholu. Istnieje wiele przypadków, które potwierdzają, że wszywka jest czymś co znacząco pomaga podczas terapii i walce z alkoholizmem.

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056