Blog

Postanowienie noworoczne – przestać pić! Dlaczego warto?

Nowy rok to nowe postanowienia. Dla osób nadmiernie spożywających alkohol jednym z tych najważniejszych powinno być ograniczenie picia albo jego całkowite zaprzestanie. Przyniesie to wiele korzyści i poprawi relacje z bliskimi. A to tylko niektóre z korzyści. Poznaj te najważniejsze i zyskaj motywację, by rok 2022 spędzić bez alkoholu!

Dlaczego warto przestać pić? 5 najważniejszych powodów

Zaprzestanie picia alkoholu poleca się nie tylko osobom uzależnionym, ale również tym, które spożywają napoje wyskokowe regularnie i w coraz większych ilościach. To problem, który może doprowadzić do alkoholizmu i znacząco wpłynąć na Twoje życie. Oto 5 powodów, dla których warto zrezygnować z alkoholu – sprawdź, co przyniesie Ci ta zmiana!

  1. Poprawa zdrowia

Nie ulega wątpliwości, że alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie. Działa niszcząco zarówno dla Twojego ciała, obciążając wątrobę i trzustkę, wywołując bóle głowy i nudności, a także prowadząc do nadwagi. Dlatego też odstawienie go w nowym roku pozwoli Ci na zregenerowanie organizmu, usunięcie z niego nadmiaru toksyn i odciążenie narządów. To z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie, więcej energii każdego dnia oraz wzmocnioną odporność. A także na poprawę sylwetki.

  1. Inne samopoczucie psychiczne

Alkohol działa negatywnie także na psychikę. Nie tylko powoduje wyrzuty sumienia związane z nadmiernym piciem, ale także obniża koncentrację i pamięć, powoduje rozdrażnienie, a nawet strach przed tym, co wydarzy się następnego dnia. Odstawienie piwa, wódki czy wina pozwoli Ci inaczej spojrzeć na otaczającą rzeczywistość i sprawi, że zyskasz więcej energii oraz sił witalnych. A to przełoży się na Twoją karierę zawodową, a także sprawy prywatne.

  1. Lepsza sylwetka

Alkohol to puste kalorie, które mogą prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Im więcej i częściej go spożywasz, tym gorzej wygląda Twoja sylwetka. Spalenie powstałej w wyniku spożywania alkoholu tkanki tłuszczowej nie jest proste – nawet przy stosowaniu diety czy aktywności fizycznej. Co więcej, pijąc, będziesz mieć mniej energii do treningu, dlatego chcąc poprawić swój wygląd (w tym cerę!), odstaw alkohol.

  1. Komfortowy sen

Po spożyciu alkoholu organizm musi zająć się jego metabolizowaniem, co najczęściej odbywa się w nocy. To z kolei powoduje, że sen jest mało komfortowy i nie prowadzi do regeneracji. W efekcie poranek jest trudny i często musisz walczyć z kacem. Po odstawieniu napojów wysokoprocentowych zadbasz o swój sen, będziesz w końcu się wysypiać, a w efekcie zyskasz więcej sił do działania każdego dnia.

  1. Poprawa relacji z bliskimi

Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, może prowadzić do kłótni z bliskimi, osłabienia relacji z przyjaciółmi i wielu innych problemów w życiu prywatnym. Nawet jeżeli teraz tego nie zauważasz, możesz mieć pewność, że kontynuując picie i spożywając coraz więcej alkoholu, takie problemy w końcu się pojawią. I będą miały druzgocący wpływ na Twoje życie. Dlatego też gra jest warta świeczki.

Potrzebujesz wsparcia?

Zerwanie z nałogiem nie będzie łatwe. Musisz wykazać się sporą siłą woli, by zrezygnować z nawyku sięgania po butelkę czy kieliszek. Alkoholu domagać się będzie zarówno Twój umysł, jak i ciało, dlatego musisz przygotować się na to. Najlepiej, korzystając ze wsparcia bliskich Ci osób i unikając towarzystwa ludzi, dla których spożywanie alkoholu jest codziennością. Jeżeli masz duży problem i zdajesz sobie sprawę z tego, że wygrana z nałogiem w pojedynkę będzie trudna, skorzystaj z pomocy specjalistów – odpowiednia terapia z całą pewnością przyniesie skutek.

Wsparciem w walce o życie bez alkoholu może być też specjalna wszywka. Esperal skutecznie zniechęci Cię do sięgnięcia po napoje wyskokowe i da wielomiesięczną ulgę, dlatego polecamy rozważenie tej kwestii.