Postanowienie noworoczne – przestać pić! Dlaczego warto?
Nowy rok to nowe postanowienia. Dla osób nadmiernie spożywających alkohol jednym z tych najważniejszych powinno być ograniczenie picia albo jego całkowite zaprzestanie. Przyniesie to wiele korzyści dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a także poprawi relacje z bliskimi. A to tylko niektóre z zalet abstynencji. Poznaj te najważniejsze i zyskaj motywację, by rok 2022 spędzić bez alkoholu!
Dlaczego warto przestać pić? 5 najważniejszych powodów
Zaprzestanie picia alkoholu poleca się nie tylko osobom uzależnionym, ale również tym, które spożywają napoje wyskokowe regularnie i w coraz większych ilościach. Nie wolno zapominać, że alkohol jest substancją toksyczną dla naszego organizmu, więc nawet jeśli wypijasz okazjonalnie kilka kieliszków trunków, warto zastanowić się nad zaprzestaniem ich spożywania. To problem, który może doprowadzić do alkoholizmu i znacząco wpłynąć na Twoje życie. Oto 5 powodów, dla których warto zrezygnować z alkoholu – sprawdź, co przyniesie Ci ta zmiana!
Poprawa stanu zdrowia
Nie ulega wątpliwości, że alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie. Działa przede wszystkim niszcząco dla organizmu. Obciąża wątrobę i trzustkę, wywołuje bóle głowy i nudności, a także może prowadzić do nadwagi. Regularne spożywanie alkoholu prowadzi również do widocznych zmian skórnych. Toksyny wydalane są z organizmu wraz z potem przez skórę, doprowadza to do pojawienia się wyprysków, skóra jest odwodniona i przesuszona. Często pojawia się również opuchlizna widoczna na twarzy, która jest wynikiem zatrzymywania się wody w organizmie. Przy zaostrzonym stadium choroby alkoholowej pojawią się również problemy natury neurologicznej, a to za sprawą upośledzenia pracy neuronów.
Dlatego też odstawienie alkoholu w nowym roku pozwoli Ci na zregenerowanie organizmu, usunięcie z niego nadmiaru toksyn i odciążenie narządów. Obniży Twoje ciśnienie krwi oraz poziom cukru w organizmie. To z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie, więcej energii każdego dnia oraz wzmocnioną odporność. A także na poprawę sylwetki i ogólnego wyglądu.
Inne samopoczucie psychiczne
Alkohol działa negatywnie także na psychikę. Nie tylko powoduje wyrzuty sumienia związane z nadmiernym piciem, ale także obniża koncentrację i pamięć, powoduje rozdrażnienie, a nawet strach przed tym, co wydarzy się następnego dnia. W ekstremalnych przypadkach powoduje również napady agresji, ataki paniki, a nawet może doprowadzić do pogłębiających się stanów depresyjnych. Nadużywanie alkoholu zmienia priorytety oraz postrzeganie rzeczywistości. Odstawienie piwa, wódki czy wina pozwoli Ci inaczej spojrzeć na otaczającą rzeczywistość i sprawi, że zyskasz więcej energii oraz sił witalnych. Poprawie ulegnie nastrój i ogólne psychiczne samopoczucie, dzięki czemu odzyskasz poczucie, że wszystko w życiu jest możliwe. A to przełoży się na Twoją karierę zawodową, a także sprawy prywatne.
Lepsza sylwetka
Alkohol to puste kalorie, które mogą prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Im więcej i częściej go spożywasz, tym gorzej wygląda Twoja sylwetka. Wynika to z faktu, że alkohol poza kalorycznością, upośledza pracę wątroby oraz trzustki, upośledza rozkład cukrów i doprowadza do powstawania obrzęków limfatycznych. Spalenie powstałej w wyniku spożywania alkoholu tkanki tłuszczowej nie jest proste – nawet przy stosowaniu diety czy aktywności fizycznej. Dodatkowo skupienie się wyłącznie na piciu alkoholu odbiera chęci do uprawiania sportu.
Dlatego chcąc poprawić swój wygląd (w tym cerę!), odstaw alkohol. W ten sposób zyskasz więcej energii, a swoją uwagę będziesz mógł skupić na niwelowaniu skutków długotrwałego spożywania alkoholu. Z czasem poprawie ulegnie funkcjonowanie organów wewnętrznych, a co za tym idzie, powróci poprawne metabolizowanie substancji odżywczych.
Komfortowy sen
Po spożyciu alkoholu organizm musi zająć się jego metabolizowaniem, co najczęściej odbywa się w nocy. Jest to wysiłek dla organizmu, ponieważ musi on rozłożyć, a następnie wydalić toksyny. To z kolei powoduje, że sen jest mało komfortowy i nie prowadzi do regeneracji. W efekcie poranek jest trudny i często musisz walczyć z kacem, który ma wiele negatywnych objawów. Co więcej, podczas metabolizowania alkoholu, musisz uzupełniać płyny, najlepiej pijąc znaczne ilości wody. Wszystko to wpływa na sen, jego nieregularność i płytkość. Organizm nie jest w stanie wejść w tak zwaną fazę REM, czyli moment, w którym najbardziej i najskuteczniej wypoczywa nasz mózg oraz ciało. Po odstawieniu napojów wysokoprocentowych zadbasz o swój sen, będziesz w końcu się wysypiać, a w efekcie zyskasz więcej sił do działania każdego dnia.
Poprawa relacji z bliskimi
Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, może prowadzić do kłótni z bliskimi, osłabienia relacji z przyjaciółmi i wielu innych problemów w życiu prywatnym. Nawet jeżeli teraz tego nie zauważasz, możesz mieć pewność, że kontynuując picie i spożywając coraz więcej alkoholu, takie problemy w końcu się pojawią i będą miały druzgocący wpływ na Twoje życie. Spożywanie alkoholu wypacza postrzeganie relacji interpersonalnych. Nie odczuwalne są emocje, które zacieśniają więzy, a wręcz przeciwnie doprowadzają do alienacji i odsuwania od siebie bliskich.
Potrzebujesz wsparcia?
Zerwanie z nałogiem nie będzie łatwe. Musisz wykazać się sporą siłą woli, by zrezygnować z nawyku sięgania po butelkę czy kieliszek. Alkoholu domagać się będzie zarówno Twój umysł, jak i ciało, dlatego musisz przygotować się na to. Najlepiej, korzystając ze wsparcia bliskich Ci osób i unikając towarzystwa ludzi, dla których spożywanie alkoholu jest codziennością. Jeżeli masz duży problem i zdajesz sobie sprawę z tego, że wygrana z nałogiem w pojedynkę będzie trudna, skorzystaj z pomocy specjalistów – odpowiednia terapia z całą pewnością przyniesie skutek.
Wsparciem w walce o życie bez alkoholu może być też specjalna wszywka. Esperal skutecznie zniechęci Cię do sięgnięcia po napoje wyskokowe i da wielomiesięczną ulgę, dlatego polecamy rozważenie tej kwestii.