Blog

Specyfikacja poszczególnych faz rozwoju alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu nie ujawnia się  w sposób nagły. Jest to proces, który może trwać nawet latami. Często nie tylko osoby najbliższe czy przyjaciele nie zdają sobie sprawy o problemie, ale nawet osoba dotknięta alkoholizmem.  Wyróżnia się cztery fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu: wstępną, nazywaną także prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną oraz chroniczną.

Pierwsza faza – prealkoholowa

Na tym etapie bardzo trudno rozpoznać uzależnienie – zarówno samemu zainteresowanemu, jak i osobom postronnym. Zachowanie nie odbiega od ogólnych norm. Jednak, potencjalny alkoholik zaczyna odczuwać przyjemność z picia alkoholu. Odkrywa, że jest to dla niego doskonały sposób na rozluźnienie i przynosi zapomnienie o codziennych problemach. Pierwsza faza choroby alkoholowej może trwać bardzo długo, nawet kilka lat. W tym czasie coraz znaczniej zwiększa się tolerancja na alkohol. Osoba uzależniona musi dostarczać organizmowi coraz większe ilości alkoholu. Wzrasta tolerancja oraz ochota na alkohol.

Druga faza – ostrzegawcza

W tej fazie występują luki w pamięci. Picie przynosi bardzo dużą ulgę. Ilość wypijanego alkoholu zwiększa się. W towarzystwie, osoba uzależniona przyspiesza kolejkę picia, uzależniając tempo do własnych potrzeb. Osoba po spożyciu zmienia swoje zachowanie; jest bardziej pobudzona, odważna, albo agresywna. W tej fazie dochodzi również często do samotnego picia. W fazie ostrzegawczej osoba uzależniona zaczyna sięgać po alkohol w ukryciu. Często pije w samotności i nie potrzebuje do tego żadnej okazji.

W tej fazie bardzo często osoba uzależniona zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej zapotrzebowanie na alkohol jest niebezpiecznie wysokie, jednak nie dopuszcza do siebie myśli, że może oznaczać to alkoholizm.

Trzecia faza – krytyczna

W tej fazie osoba uzależniona traci kontrolę nad ilościami wypitego alkoholu. Nic nie jest dla niego tak ważne, jak alkohol. To właśnie w tym okresie pierwszy kieliszek, każde pierwsze zetknięcie z alkoholem wytwarza reakcję łańcuchową, kulę śnieżną.

W tym okresie osoba uzależniona odczuwa bardzo duży spadek samopoczucia. Często odczuwa wyrzuty sumienia, czuje się bezradna. Nie jest jednak w stanie poradzić sobie z pragnieniem picia. Pojawiają się problemu z seksualnością, z popędem. Na drugi plan schodzi partner, rodzina, dbanie o wygląd. Pogarszają się stosunki rodzinne, a na krytykę uzależniony będzie reagował gwałtowanie i agresywnie.

W fazie krytycznej uzależniony coraz częściej będzie nieobecny w pracy. Mogą pojawić się konflikty z prawem, jazda po pijanemu.

Czwarta fraza – przewlekła (chroniczna)

Zaawansowana faza alkoholizmu, w której alkoholik nie chce przestać pić, nie odczuwa wyrzutów sumienia, pije często od samego rana, a jego tolerancja na alkohol jest już tak niska, że wystarczy niewielka ilość alkoholu, aby się upić.

Uwaga! W tej fazie może dojść do ciągu alkoholowego, który może zakończyć się nawet śmiercią!

W fazie chronicznego picia, alkoholik miewa bardzo długie okresy długotrwałego spożywania alkoholu bez przerw. Osoby będące w trudnej sytuacji finansowej mogą kraść, wynosić cenne przedmioty z domu, opuścić rodzinę.

Osoby będące w tym stadium choroby alkoholowej odczuwają już fizyczne skutki picia. Cierpią często na padaczkę alkoholową, choroby somatyczne, wyczerpanie organizmu, znaczną utratę wagi.

Leczenie alkoholizmu – kiedy rozpocząć?

Leczenie alkoholizmu można wdrożyć na każdym z ww. faz. Problem polega jednak na tym, że wielu alkoholików nie dopuszcza do siebie myśli o problemie i nie chce się leczyć. Wielu alkoholikom przez długi czas udaje się ukrywać swój problem przed otoczeniem. Należy jednak pamiętać, że leczenie możliwe jest zawsze. Potrzebna jest dobra wola i chęć osoby uzależnionej. I chociaż alkoholik na zawsze pozostanie już alkoholikiem, to może walczyć o życie w pełnej trzeźwości – jest to możliwe wykorzystując zarówno techniki psychoterapii, jak i  możliwości medycyny, np. wszywki alkoholowe, wiedzę lekarzy i wsparcie najbliższych. Alkohol można także leczyć Esperalem.