Blog

Sposoby na utrzymanie abstynencji w czasie lockdownu


Klucz do sukcesu – znalezienie odpowiedniego wsparcia

Pomimo zamknięcia w domach, nie należy tracić nadziei, a przede wszystkim – zrywać kontaktu z innymi. Żyjemy bowiem w dobie Internetu i konferencji za pośrednictwem różnego rodzaju programów, jak chociażby Skype. Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie kontaktu z bliskimi – choć nie będzie on namacalny, może wypełnić pewną lukę, która powstała w życiu osób na co dzień chętnie spotykających się z bliskimi czy rodziną.

I to właśnie Ci bliscy mogą mieć największe znaczenie w kwestii zachowania abstynencji – rozmowy z nimi i zwracanie się do nich z prośbą o wsparcie często okazuje się kluczowe, odciągając myśli od sięgnięcia po alkohol. Oczywiście w takiej nowej rzeczywistości o wiele lepiej odnajdą się osoby, które wcześniej miały niewielką albo sporadyczną styczność z alkoholem. O wiele trudniejsze zadanie czego tych, którzy pili regularnie albo są uzależnieni od alkoholu – również oni nie powinni się jednak załamywać.

W dobie pandemii i wszechobecnego lockdownu istnieje jednak dodatkowe wsparcie dla osób uzależnionych. Przede wszystkim – dobrym sposobem na utrzymanie abstynencji będzie kontakt z poradnią leczenia uzależnień. Jak się okazuje, dzięki wspomnianemu wcześniej Internetowi, nie trzeba udawać się do niej bezpośrednio – wiele placówek oferuje np. kontakt za pomocą aplikacji takich jak Skype, czy też – w ostateczności – telefoniczny. Istnieje również coś takiego, jak Helping Hand, czyli platforma wsparcia, oferująca swoją pomoc także osobom uzależnionym od alkoholu. Można za jej pośrednictwem skontaktować się ze specjalistą, który pomoże Ci utrzymać abstynencję w dobie lockdownu.

Rozwiązaniem jest też Esperal, który znacząco zwiększy prawdopodobieństwo tego, że zachowasz trzeźwość na co dzień.

Deska ratunkowa, czyli aktywność i pasja

Czy zamknięcie w domu w wyniku pandemii musi oznaczać konieczność zerwania z pasjami? Oczywiście, że nie. Mało tego – w dobie lockdownu część z nas ma więcej czasu, dlatego też można spożytkować go na poszukanie nowej pasji albo rozwinięcie skrywanych wcześniej talentów. Masz smykałkę do rysowania albo tworzenia muzyki, ale wcześniej – w wyniku nadmiaru obowiązków – nie mogłeś się na tym skupić? W takim razie chwyć za ołówek lub instrument i dokończ to, co zacząłeś wcześniej!

Deską ratunkową w dobie pandemii okazują się także pasje – gry, filmy, muzyka i wiele innych rzeczy, które mogą skutecznie odciągnąć myśli od alkoholu. Co więcej, w większości z nich możesz realizować się wraz z bliskimi, co dodatkowo pogłębi Twoje rodzinne więzi. Jeżeli zaniedbałeś swoje hobby albo aktualnie go nie posiadasz, masz najlepszą okazję, aby to zmienić – zwłaszcza teraz, gdy czasu większość z nas ma naprawdę bardzo dużo.

A co z tą aktywnością? Dla wielu osób uzależnionych ucieczką od myśli o sięgnięciu po kieliszek była aktywność fizyczna – siłownia, piłka nożna, jazda na rowerze, basen itd. Z wiadomych względów dzisiaj uprawianie sportu pod gołym niebem bywa utrudnione, jednak nie zmienia to faktu, że można być aktywnym nawet w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w ciężary, bieżnię lub rowerek stacjonarny i inne akcesoria, by nawet na niewielkiej powierzchni stworzyć swoją przestrzeń do treningu. I nie tylko utrzymać abstynencję, ale również dobrą formę fizyczną.

Podsumowując…

Jak widzisz, metod utrzymania abstynencji w dobie lockdownu naprawę nie brakuje i tylko od Twojej silnej woli oraz zaangażowania zależeć będzie, czy osiągniesz sukces w tej kwestii. Polecamy spróbować!