Blog

Sposoby na utrzymanie abstynencji w czasie lockdownu

Wydawać by się mogło, że przymus izolacji spowodowany rozwijającą się pandemią Covid-19 może pomóc osobom uzależnionym od alkoholu opanować swój nałóg. Wynika to z przekonania, że alkoholik nie będzie miał tak łatwego dostępu do alkoholu oraz towarzystwa do picia. Jest to jednak błędne przekonanie. W czasie lockdownu znacząco pogarsza się samopoczucie psychiczne, a to może przyczynić się do wzmożonej potrzeby wypicia alkoholu, aby poczuć się lepiej oraz zniwelować swoje negatywne myśli.
Na zdjęciu na niebieskim tle widoczna maseczka medyczna z napisem COVID-19. Kadr centralny.

Alkoholizm w czasach lockdownu

Naukowcy jasno wskazują, że pandemia przyczynia się do zwiększonego spożycia alkoholu. Wynika to przede wszystkim z wielu obaw, które towarzyszą tak wyjątkowej i niestabilnej sytuacji na świecie. Lęk przed utratą pracy, brak bezpośredniego kontaktu z najbliższymi, samotność i nuda sprawiają, że więcej osób i z większą częstotliwością sięga po alkohol. Badania biją na alarm. Według raportu Global Drug Survey, który przeprowadził ankietę na prawie 60 tysiącach osób z różnych krajów. Wyniki są jednoznaczne i druzgoczące. Aż 49% osób przyznaje się, że w czasie lockdownu znacznie częściej spożywa alkohol, a 36% respondentów deklaruje, że pije zdecydowanie więcej.

Wiele osób twierdzi, że problem alkoholizmu w czasie zamknięcia ich nie dotyczy. Jednak przeciągająca się pandemia, zastanawianie się nad zdrowiem swoim i bliskich, czy niepewna sytuacja zawodowa – wszystko to przyczynia się do obniżenia nastroju. Dzieje się to nawet w przypadku osób, które do tej pory nigdy nie borykały się z problemem depresji i nerwicy. Gdy problemy natury emocjonalnej przybierają na sile, często jedynym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po kieliszek i to już od wczesnych godzin. Z powodu izolacji, która zmusiła nas również do pracy zdalnej, w wielu przypadkach brakuje kontroli społecznej. Łatwiej sięgnąć jest po alkohol o dowolnej porze dnia, gdy nikt nie patrzy i nie czuje zapachu. Według wyżej wskazanych badań ich uczestnicy najczęściej wskazują, że za zmianę w stylu picia odpowiadają większa ilość wolnego czasu – 42% oraz znudzenie – 41%.
Na zdjęciu na pierwszym planie widoczna dłoń mężczyzn ze szklanką w której znajduje się alkohol. Na drugim pranie widoczny stół oraz przewrócona butelka po alkoholu. Kadr centralny.

Klucz do sukcesu – znalezienie odpowiedniego wsparcia

Pomimo zamknięcia w domach, nie należy tracić nadziei, a przede wszystkim – zrywać kontaktu z innymi. Żyjemy bowiem w dobie Internetu i konferencji za pośrednictwem różnego rodzaju programów jak chociażby Skype. Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie kontaktu z bliskimi – choć nie będzie on namacalny, może wypełnić pewną lukę, która powstała w życiu osób na co dzień chętnie spotykających się z bliskimi czy rodziną.

I to właśnie Ci bliscy mogą mieć największe znaczenie w kwestii zachowania abstynencji – rozmowy z nimi i zwracanie się do nich z prośbą o wsparcie często okazuje się kluczowe, odciągając myśli od sięgnięcia po alkohol. Oczywiście w takiej nowej rzeczywistości o wiele lepiej odnajdą się osoby, które wcześniej miały niewielką albo sporadyczną styczność z alkoholem. O wiele trudniejsze zadanie czego tych, którzy pili regularnie albo są uzależnieni od alkoholu – również oni nie powinni się jednak załamywać.

W dobie pandemii i wszechobecnego lockdownu istnieje jednak dodatkowe wsparcie dla osób uzależnionych. Przede wszystkim – dobrym sposobem na utrzymanie abstynencji będzie kontakt z poradnią leczenia uzależnień. Jak się okazuje, dzięki wspomnianemu wcześniej Internetowi, nie trzeba udawać się do niej bezpośrednio – wiele placówek oferuje np. kontakt za pomocą aplikacji takich jak Skype, czy też – w ostateczności –kontakt telefoniczny. Istnieje również coś takiego jak Helping Hand, czyli platforma wsparcia, oferująca swoją pomoc także osobom uzależnionym od alkoholu. Można za jej pośrednictwem skontaktować się ze specjalistą, który pomoże Ci utrzymać abstynencję w dobie lockdownu.

Rozwiązaniem jest też Esperal, który znacząco zwiększy prawdopodobieństwo tego, że zachowasz trzeźwość na co dzień.
Na zdjęciu widoczna sylwetka mężczyzny bez pokazanej twarzy, oraz ręką serwująca alkohol. Mężczyzna gestem odmawia przyjęcia alkoholu. Kadr wąski.

Deska ratunkowa, czyli aktywność i pasja

Czy zamknięcie w domu w wyniku pandemii musi oznaczać konieczność zerwania z pasjami? Oczywiście, że nie. Mało tego – w dobie lockdownu część z nas ma więcej czasu, dlatego też można spożytkować go na poszukanie nowej pasji albo rozwinięcie skrywanych wcześniej talentów. Masz smykałkę do rysowania albo tworzenia muzyki, ale wcześniej – w wyniku nadmiaru obowiązków – nie mogłeś się na tym skupić? W takim razie chwyć za ołówek lub instrument i dokończ to, co zacząłeś wcześniej!

Deską ratunkową w dobie pandemii okazują się także pasje – gry, filmy, muzyka i wiele innych rzeczy, które mogą skutecznie odciągnąć myśli od alkoholu. Co więcej, w większości z nich możesz realizować się wraz z bliskimi, co dodatkowo pogłębi Twoje rodzinne więzi. Jeżeli zaniedbałeś swoje hobby albo aktualnie go nie posiadasz, masz najlepszą okazję, aby to zmienić – zwłaszcza teraz, gdy czasu większość z nas ma naprawdę bardzo dużo.

A co z tą aktywnością? Dla wielu osób uzależnionych ucieczką od myśli o sięgnięciu po kieliszek była aktywność fizyczna – siłownia, piłka nożna, jazda na rowerze, basen itd. Z wiadomych względów dzisiaj uprawianie sportu pod gołym niebem bywa utrudnione, jednak nie zmienia to faktu, że można być aktywnym nawet w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w ciężary, bieżnię lub rowerek stacjonarny i inne akcesoria, by nawet na niewielkiej powierzchni stworzyć swoją przestrzeń do treningu. I nie tylko utrzymać abstynencję, ale również dobrą formę fizyczną.
Na zdjęciu widoczna sylwetka lekarza bez pokazanej twarzy, który w ręku trzyma notatnik z przekreślonym na czerwono napisem alkohol. Kadr amerykański.

Podsumowując…

Jak widzisz, metod utrzymania abstynencji w dobie lockdownu naprawę nie brakuje i tylko od Twojej silnej woli oraz zaangażowania zależeć będzie, czy osiągniesz sukces w tej kwestii. Polecamy spróbować!

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056