Blog

Uczucia alkoholika podczas abstynencji

Dla osoby, która nie jest uzależniona od alkoholu, zrozumienie trzeźwiejącego alkoholika i jego emocji może być bardzo trudne. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkim wyzwaniem dla osoby uzależnionej jest abstynencja i jak bardzo cierpieć może w jej trakcie. Z tego artykułu dowiesz się, co przeżywa alkoholik i zyskasz kilka istotnych wskazówek, dzięki którym pomożesz sobie albo bliskiej Ci osobie.

Co czuje osoba uzależniona od alkoholu, gdy przestaje pić?

Jeżeli dana osoba przez długi czas spożywała alkohol w sporych ilościach, proces jego odstawienia może okazać się niezwykle trudny z dwóch powodów – objawów fizycznych oraz psychicznych abstynencji. Te pierwsze występują zwykle przez pierwsze 24-48 godzin od odstawienia. Najczęściej mówi się tu o Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym, który wiąże się ze złym samopoczuciem, strachem i lękiem, drżeniem rąk, wymiotami, bólami głowy czy rozdrażnieniem.

Dużo trudniej mają osoby, które będą musiały zmagać się z objawami powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego – w jego przypadku do wymienionych wyżej problemów dochodzą również halucynacje, omamy, drgawki, a nawet psychozy alkoholowe. Wszystko to sprawia, że trzeźwienie bywa bardzo trudne i często osoby uzależnione nie mogą go znieść. Wtedy sięgają po dawkę alkoholu, której domaga się organizm – w ten sposób wpadają w błędne koło ciągłego picia, które może skończyć się tragicznie.

Co więcej, abstynencja przynosi także objawy natury psychologicznej. Alkoholik odczuwa smutek, poczucie winy, wstyd. A to uczucia, które nie pomagają w walce o trzeźwość.

Abstynencja w dłuższej perspektywie a uczucia i myśli alkoholika

Oczywiście zespół abstynencyjny mija, dlatego warto wytrzymać te 2 dni – nawet, jeżeli będą one wiązały się z najgorszymi objawami. Potem jednak pojawia się kolejny problem, czyli głód alkoholowy – osoba uzależniona czuje lęk i niepokój, zmaga się z wahaniami nastroju czy rozdrażnieniem, a co najistotniejsze, nachodzą ją częste i natrętne myśli dotyczące picia.

Dlatego często dochodzi do sytuacji, w której alkoholik wraca do nałogu – mówi o tylko jednym kieliszku albo butelce piwa, by zdusić złe myśli. Niestety, to tylko krok do kolejnego upojenia i wpadnięcia w następny ciąg alkoholowy.

Jak pomóc alkoholikowi w czasie abstynencji?

Życie w abstynencji to wielkie wyzwanie dla każdej osoby uzależnionej od alkoholu. Trzeźwym osobom trudno zrozumieć, co czuje alkoholik, jednak najistotniejsze jest pomaganie mu w utrzymywaniu swojego postanowienia. Warto przede wszystkim odciągać jego myśli od picia i wspierać go w dążeniu do celu. Czasami wystarczy rozmowa, czasami spacer – grunt to znaleźć chwilę dla osoby, do której wracają natrętne myśli o spożyciu alkoholu.

Jeżeli zaś jesteś osobą uzależnioną i chcesz żyć w trzeźwości, możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia – np. w postaci terapii albo/oraz Esperalu. Im więcej metod na utrzymanie trzeźwości wykorzystasz, tym większe będą szanse na to, że poradzisz sobie z nałogiem!