Uczucia alkoholika podczas abstynencji
Dla osoby, która nie jest uzależniona od alkoholu, zrozumienie trzeźwiejącego alkoholika i jego emocji może być bardzo trudne. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkim wyzwaniem dla osoby uzależnionej jest abstynencja i jak bardzo cierpieć może w jej trakcie. Z tego artykułu dowiesz się, co przeżywa alkoholik i zyskasz kilka istotnych wskazówek, dzięki którym pomożesz sobie albo bliskiej Ci osobie.
Trzeźwienie nie jest procesem łatwym i wymaga bardzo silnej woli od osoby uzależnionej oraz pełnego wsparcia i akceptacji najbliższego otoczenia. Rozdrażenienie, brak koncentracji, natrętne myśli, ból psychiczny oraz liczne objawy fizyczne wpływają źle na samopoczucie osoby walczącej z chorobą alkoholową. Nic więc dziwnego, że jego zachowania we wstępnej fazie niepicia mogą odbiegać od społecznie przyjętych norm. Warto jednak pamiętać, że każdy dzień abstynencji prowadzi do życia w trzeźwości.
Co czuje osoba uzależniona od alkoholu, gdy przestaje pić?
Jeżeli dana osoba przez długi czas spożywała alkohol w sporych ilościach, proces jego odstawienia może okazać się niezwykle trudny z dwóch powodów – objawów fizycznych oraz psychicznych abstynencji. Te pierwsze występują zwykle przez pierwsze 24-48 godzin od odstawienia. Najczęściej mówi się tu o Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym, który wiąże się ze złym samopoczuciem, strachem i lękiem, drżeniem rąk, wymiotami, bólami głowy czy rozdrażnieniem. Często spotkać się można również z palpitacjami serca, bólami mięśni, a nawet stanami depresyjnymi.
Dużo trudniej mają osoby, które będą musiały zmagać się z objawami powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego – w jego przypadku do wymienionych wyżej problemów dochodzą również halucynacje, omamy, drgawki, a nawet psychozy alkoholowe. Wszystko to sprawia, że trzeźwienie bywa bardzo trudne i często osoby uzależnione nie mogą go znieść. Wtedy sięgają po dawkę alkoholu, której domaga się organizm – w ten sposób wpadają w błędne koło ciągłego picia, które może skończyć się tragicznie.
Co więcej, abstynencja przynosi także objawy natury psychologicznej. Alkoholik odczuwa smutek, poczucie winy, wstyd. A to uczucia, które nie pomagają w walce o trzeźwość. Złe samopoczucie wynika również z faktu, że alkohol spożywany przez długi czas w nadmiernych ilościach prowadzi do uszkodzenia neuroprzekaźników. Podczas odstawienia alkoholu dochodzi do nieprawidłowych wyładowań w korze mózgowej, przez co zachowanie osoby uzależnionej może zupełnie odbiegać od tego, jak funkcjonowała ona podczas ciągu alkoholowego. Nie ma możliwości zahamowania tych zachowań. Dlatego bardzo ważne podczas leczenia choroby alkoholowej jest korzystanie z pomocy lekarzy oraz terapeutów specjalizujących się w uzależnieniach.
Abstynencja w dłuższej perspektywie a uczucia i myśli alkoholika
Oczywiście zespół abstynencyjny mija, dlatego warto wytrzymać te 2 dni – nawet jeżeli będą one wiązały się z najgorszymi objawami. Potem jednak pojawia się kolejny problem, czyli głód alkoholowy – osoba uzależniona czuje lęk i niepokój, zmaga się z wahaniami nastroju czy rozdrażnieniem, a co najistotniejsze, nachodzą ją częste i natrętne myśli dotyczące chęci spożywania alkoholu.
Zaburzenia percepcji sprawiają, że alkoholik ma poczucie, że jedynym sposobem pokonania złego samopoczucia jest przyjęcie jakiejkolwiek dawki alkoholu. Dlatego często dochodzi do sytuacji, w której alkoholik wraca do nałogu – mówi o tylko jednym kieliszku albo butelce piwa, by zdusić złe myśli i złagodzić objawy fizyczne. Niestety, to tylko krok do kolejnego upojenia i wpadnięcia w następny ciąg alkoholowy.
Dopiero w dłuższej perspektywie czasu alkoholik zaczyna dostrzegać pozytywne skutki odstawienia alkoholu i jest to dla niego mobilizujące do dalszej walki z nałogiem. Wzrost pewności siebie może jednak przynieść negatywne skutki. Myślenie „przecież udowodniłem, że mogę nie pić, więc dzisiaj trochę wypiję” jest pierwszym krokiem do zboczenia na ścieżkę kolejnego ciągu alkoholowego.
Jak pomóc alkoholikowi w czasie abstynencji?
Życie w abstynencji to wielkie wyzwanie dla każdej osoby uzależnionej od alkoholu. Trzeźwym osobom trudno zrozumieć, co czuje alkoholik, jednak najistotniejsze jest pomaganie mu w utrzymywaniu swojego postanowienia. Warto przede wszystkim odciągać jego myśli od picia i wspierać go w dążeniu do celu. Czasami wystarczy rozmowa, czasami spacer – grunt to znaleźć chwilę dla osoby, do której wracają natrętne myśli o spożyciu alkoholu.
Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, jak powinni zachowywać się w stosunku do osoby uzależnionej walczącej z nałogiem. Każdy alkoholik jest innym człowiekiem i ma inne potrzeby podczas procesu zdrowienia. Warto rozmawiać z abstynentem o jego uczuciach i potrzebach społecznych. O tym, ”Jak pomóc alkoholikowi? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć” opowiada podcast „U mnie w pokoju”.
Jeżeli zaś jesteś osobą uzależnioną i chcesz żyć w trzeźwości, możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia – np. w postaci terapii albo/oraz Esperalu. Im więcej metod na utrzymanie trzeźwości wykorzystasz, tym większe będą szanse na to, że wygrasz z nałogiem!