Terapia awersyjna jest jednym ze sposobów walki z nałogiem alkoholowym – elementem procesu leczenia. Jej istotą jest wzbudzenie w Pacjencie poczucia wstrętu wobec alkoholu oraz strachu przed jego spożyciem. W efekcie alkoholikowi może być łatwiej wytrwać w trzeźwości – zwłaszcza w pierwszych miesiącach pracy nad uwolnieniem się od uzależnienia.
Najpopularniejszą metodą stosowaną w ramach terapii awersyjnej jest wszywka alkoholowa, a więc tak zwany esperal. Umieszczona pod skórą Pacjenta wszywka sprawia, że spożycie jakiejkolwiek ilości trunku wywołuje poważną reakcję alergiczną i bardzo przykre objawy dla organizmu. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na wykonanie tego zabiegu.
Jak działa esperal?
Esperal, a właściwie disulfiram jest substancją, która blokuje pracę enzymów odpowiedzialnych za rozkład alkoholu. Gdy zostaje uwolniona do organizmu, a pacjent spożyje alkohol, w jego ciele zaczyna się gromadzić aldehyd octowy. Powoduje to wystąpienie reakcji alergicznej, która objawia się m.in.: nudnościami, wymiotami, bólem głowy, kołataniem serca, dusznościami, poceniem się czy niedociśnieniem. Są to objawy groźne dla zdrowia Pacjenta, a przede wszystkim na tyle dotkliwe, że skutecznie zniechęcają do spożywania alkoholu.
Sam zabieg, podczas którego zaimplementowana zostaje wszywka:
- przebiega w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut,
- jest dla Pacjenta bezbolesny,
- może być wykonany przez chirurga zarówno w gabinecie, jak również w warunkach domowych – z zachowaniem pełnej dyskrecji oraz komfortu Pacjenta,
- jest wykonywany z wykorzystaniem szwów rozpuszczalnych, a wszywka jest umieszczana bądź to w pośladku, bądź też w okolicach łopatki.
Warunkiem wykonania zabiegu jest przede wszystkim trzeźwość pacjenta od co najmniej 24 godzin. Efekty działania disulfiramu utrzymują się przez ok. 8 miesięcy od wykonania procedury.
Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą skorzystać z usługi wszczepienia esperal u nas. Zabiegi są wykonywane również w domach Pacjentów.