Jednym z zabiegów, który wykorzystywany jest w ramach terapii alkoholizmu, jest wszycie esperalu. To procedura medyczna, po której przeprowadzeniu Pacjent doświadcza nieprzyjemnych objawów po spożyciu nawet najmniejszej ilości trunku. Jest ona zatem elementem terapii awersyjnej, co oznacza, że celem, dla którego wszczepiana jest wszywka esperal, jest zniechęcenie Pacjenta do przyjmowania alkoholu i wywołanie strachu przed sięgnięciem po kieliszek.
Czy wszywka to skuteczna metoda walki z nałogiem alkoholowym?
Esperal, a właściwie disulfiram jest substancją, która zapobiega rozkładowi alkoholu w organizmie i powoduje gromadzenie się aldehydu octowego. W efekcie wzrostu jego natężenia w ciele, pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Najbardziej typowymi są: nudności i wymioty, silne bóle głowy, kołatanie serca, duszności, niedociśnienie czy też potliwość i uczucie niepokoju. Trwają one mniej więcej przez 4-10 godzin po spożyciu alkoholu. Tak przykre konsekwencje spożycia napojów wysokoprocentowych zniechęcają do podejmowania ponownych prób.
Warto jednak podkreślić, że sama wszywka nie jest metodą leczenia alkoholizmu, a środkiem prewencyjnym, który zmniejsza ryzyko, że alkoholik ponownie sięgnie po substancję, od której jest uzależniony. Esperal jest więc zatem tylko częścią terapii i powinien być wszczepiony pod ścisłą kontrolą lekarza i w porozumieniu z osobą, która prowadzi odwyk alkoholowy.
Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?
Esperal jest wszywany w warunkach ambulatoryjnych przez doświadczonego chirurga. Nasz lekarz może wykonać go zarówno w gabinecie w Warszawie, jak i w domu Pacjenta – w warunkach gwarantujących dyskrecję i pełen komfort.
Sama procedura:
- trwa ok. 30 minut,
- jest bezbolesna i wykonywana przy znieczuleniu miejscowym,
- polega na umieszczeniu wkładki pod skórą – na pośladku lub w okolicach łopatki,
- jest wykonywana z zastosowaniem rozpuszczalnych szwów.
Więcej informacji o zabiegu można uzyskać, kontaktując się z nami telefonicznie.