Zachowanie alkoholika – jak je rozpoznać?
Co ciekawe, osoby uzależnione od alkoholu są w stanie bardzo skutecznie się maskować, a szczególnie jeżeli mowa o początkowych stadiach tej choroby. To moment, kiedy sami jeszcze nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu i nie są świadomi jego istnienia, a zatem robią przy tym wszystko, aby tylko zachować, chociażby pozór, że w pełni panują nad sytuacją, a sam problem uzależnienia od alkoholu zupełnie ich nie dotyczy.
Wymienia się szereg objawów, które jasno wskazują już to, że dana osoba dotknięta jest alkoholizmem. Są to symptomy, które może zauważyć już sam uzależniony, a świadomość ich istnienia to pierwszy krok w kierunku pozbycia się tego niebezpiecznego nałogu. Jak zatem uda się nam rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Warto wskazać najczęściej występujące objawy.
Głód alkoholowy
Mowa tutaj o odczuwaniu swojego rodzaju, wewnętrznego przymusu spożywania alkoholu. Osoba uzależniona po prostu czuje, że musi pić, a sama myśl o tym, że alkoholu mogłoby jej zabraknąć, a on musiałby radzić sobie bez niego, sprawia, że dochodzi nawet do napadów paniki oraz lęku. Objawy głodu alkoholowego dotyczą przede wszystkim psychiki, ale nie tylko. W zaostrzonej postaci głód alkoholowy może przyjąć postać objawów fizycznych i psychosomatycznych. Do najczęstszych oznak głodu alkoholowego należą:
- Natrętne i nasilające się myśli dotyczące konieczności spożycia alkoholu
- Niepokój przeradzający się w napady paniki
- Lęk emocjonalny, który może przerodzić się w objawy fizyczne w postaci bolącego żołądka, drgawek, mdłości
- Ogólne rozdrażnienie, które może przerodzić się w napady agresji
- Brak koncentracji i niemożność skupienia uwagi
- Chwiejność nastrojów, mogąca wywołać stany depresyjne i euforyczne
- Poczucie osłabienia organizmu i brak energii do działania
Jest to jedynie część objawów głodu alkoholowego, które wskazują, że osoba nadużywająca alkoholu boryka się z zespołem chorobowym. Dodatkowo mogą pojawić się objawy fizyczne przypominające grypę, w tym gorączka, bóle mięśni, dreszcze.
Utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu
Samo obiecywanie sobie, że tym razem skończy się tylko na jednym kieliszku, nie wystarczy. Osoba uzależniona od alkoholu nie potrafi panować nad sobą, przez co też nie jest w stanie przerwać picia w odpowiednim momencie. Nie mówimy tutaj jednak jedynie o nadmiernym spożywaniu alkoholu podczas jednego dnia ciągu alkoholowego. Objawem alkoholizmu może być również spożywanie przysłowiowych „dwóch piw”, w przypadku, jeśli jest to robione codziennie przez długi okres. Z czasem tolerancja organizmu na alkohol zwiększa się i aby osiągnąć pożądany stan, osoba uzależniona będzie zwiększać dzienny „limit” spożywanego alkoholu.
Problemy z pamięcią
Mowa tutaj o częstym objawie, który potocznie nazywa się też „urwanym filmem”. Osoby uzależnione od spożywania alkoholu mają coraz częściej występujące luki w pamięci, a przez to nie są one w stanie opowiedzieć, co się z nimi działo w danym momencie. To po prostu utrata kontroli nad swoimi czynami. Jednocześnie działa tutaj element wyparcia, który przyczynia się do powstawania czasowej amnezji alkoholowej.
Alkohol zaczyna zajmować zbyt ważne miejsce w życiu
To moment, kiedy przestają się już liczyć wszelkie dotychczas realizowane zajęcia, hobby i zainteresowania, ale też nieważna staje się rodzina oraz praca. Najważniejsze jest wówczas tylko to, aby się napić – niezależnie od tego, czy z kimś, czy też samotnie. Sytuacja ta, bardzo często koncentruje się na usilnym poszukiwaniu okazji do wypicia alkoholu, aby w późniejszych fazach choroby już nie szukać wymówek, a po prostu pić. Warto również zwrócić uwagę, na tak zwanych „wysoko funkcjonujących alkoholików”. Osoby te często nie zaniedbują pracy, posiadają pełne rodziny i dobrze radzą sobie w społeczeństwie. Nie zmienia to faktu, że taka postać uzależnienia również przejawia się szukaniem kolejnych okazji do spożycia alkoholu.
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny
Mowa tutaj o sytuacji, w której odstawienie alkoholu powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, które dotykają układ nerwowy. Mowa tutaj o występowaniu niepokoju, rozdrażnienia, drżenia mięśni, nudności, biegunki, wymiotów, ale też majaczenia, a nawet zaburzeń świadomości oraz halucynacji. Dzieje się tak najczęściej w przypadku długotrwałego spożywania alkoholu w dużej ilości. Jego nagłe i niekontrolowane przez lekarza lub terapeutę odstawienie może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca. Dlatego warto zwracać się o pomoc do specjalistów, gdyż sama wszywka alkoholowa nie jest ostatecznym rozwiązaniem problemu.
Wpływ alkoholu na wygląd zewnętrzny uzależnionego
Prawda jest taka, że tak samo, jak zachowanie, tak i też wygląd osoby uzależnionej od alkoholu może przynosić bardzo jasne sygnały, że zaczyna dziać się coś niedobrego. Jak zatem od zewnętrznej strony może prezentować się osoba, u której występują problemy z nadużywaniem i uzależnieniem od alkoholu.
Fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu to m.in.:
- opuchlizna na twarzy;
- wychudzenie, które spowodowane jest gwałtownym spadkiem masy mięśniowej;
- poszarzała skóra o niezdrowym odcieniu;
- zmarszczki na twarzy alkoholika są znacznie głębsze oraz bardziej widoczne niż u pozostałych;
- zaczerwienione oczy.
Należy też zwrócić uwagę na kilka innych zachowań, które przejawiają osoby uzależnione od alkoholu. Na pewno warto zaobserwować, czy nie występuje agresja, a to nie tylko pod wpływem alkoholu, ale także w momencie, kiedy ktoś oferuje jej pomoc w walce z uzależnieniem. Napady agresji mogą pojawić się np. w momencie, kiedy alkohol będzie chowany przed osobą uzależnioną.
Warto mieć na uwadze, że każdy przypadek może wyglądać zupełnie inaczej. Niektóre osoby znacznie lepiej radzą sobie z maskowaniem alkoholizmu, aczkolwiek oczywiście wszystko to jedynie do pewnego momentu. Wszystko zależy od tego, w jakiej fazie choroby alkoholowej znajduje się obecnie uzależniony. Bardzo ważne jest to, aby żadnych symptomów nie lekceważyć, ponieważ osoba uzależniona nie poradzi sobie z chorobą samodzielnie i wymaga wsparcia zarówno rodziny, jak i specjalisty.