Blog

Zapaść alkoholowa – co to w ogóle jest?

Trwające przez bardzo długi czas uzależnienie od alkoholu i nadmierne spożywanie substancji odurzających, może nieść bardzo przykre konsekwencje – nie tylko te związane z utratą pracy czy pogorszeniem relacji rodzinnych. Alkoholik może podupaść na zdrowiu, a jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji jest zapaść alkoholowa. Co to takiego, czym się objawia i jak w takiej sytuacji pomóc osobie uzależnionej?

Na zdjęciu widoczna kobieta leżąca twarzą do łóżka. W dłoni trzyma pustą butelkę po szampanie obok na łóżku leży telefon. Kadr od góry.

Zapaść alkoholowa – definicja i przyczyny

Zapaść alkoholowa pojawia się w wyniku nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu. Jest to bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia przypadłość, która w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie. Co ciekawe wbrew pozorom nie dotyka ona wyłącznie osób stale nadużywających alkoholu, ale również tych, którzy jednorazowo spożyli jego zbyt dużą ilość.

Polega na zapaści krążeniowej, w której najbardziej charakterystycznymi objawami są spłycenie oddechu, a także przyspieszanie i słabnięcie tętna, które odbywa się w zaburzonym rytmie. Wynika to przede wszystkim z tego, że serce nie dostarcza do krwiobiegu odpowiedniej ilości krwi i tlenu, co może zakończyć się utratą przytomności, a w najgorszym wypadku zatrzymaniem akcji serca czy niedotlenieniem mózgu i w konsekwencji spowodować śmierć.

Na zapaść alkoholową o wiele bardziej narażone są osoby, które oprócz picia dużych ilości alkoholu palą papierosy albo zażywają narkotyki. U osób borykających się z chorobą alkoholową dużym problemem może okazać się również często występujące niedożywienie oraz inne niezidentyfikowane jednostki chorobowe i zaburzenia. W przypadku zauważenia objawów zatrucia alkoholowego niezbędna jest natychmiastowa pomoc.

Bezpośrednią przyczyną zapaści alkoholowej jest najczęściej przyjęcie zbyt dużej dawki alkoholu w krótkim czasie, przez co organizm nie jest w stanie zadbać o jego prawidłowe metabolizowanie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, problem ten może wystąpić również u osoby, która na co dzień nie spożywa alkoholu, ale jednorazowo wypiła go w zbyt dużych ilościach.

Na zdjęciu widoczna kobieta leżąca w powyginanej pozie – częściowo na łóżku, częściowo na podłodze. Obok kobiety leżą porozrzucane rzeczy w tym niedopity kieliszek wina. Kadr szeroki.

Objawy zapaści alkoholowej

Zapaść alkoholowa jest bardzo trudna do rozpoznania, ponieważ często można pomylić ją z objawami zespołu abstynencyjnego. Dlatego w przypadku zaobserwowania wymienionych poniżej objawów u osoby, która spożywała alkohol, warto od razu zareagować. Jeśli niepokojące symptomy będą się nasilać, konieczne jest wezwanie pomocy medycznej.

Do najczęstszych objawów zapaści alkoholowej, poza płytkim oddechem i jednoczesne przyspieszaniem oraz słabnięciem tętna, należą:

  • nudności i wymioty, zwykle połączone z dużymi zawrotami głowy;
  • drgawki i dreszcze oraz poczucie zimna;
  • wzmożone pragnienie i zbyt duża potliwość;
  • omamy słuchowe i wzrokowe, a w zaostrzonych postaciach również halucynacje
  • bladość skóry;
  • duszności i uczucie nacisku w klatce;
  • brak racjonalnego kontaktu z osobą dotknięta zapaścią;
  • a w niektórych przypadkach – zachowania agresywne.

Zapaść alkoholowa u osób często nadużywających alkohol może występować wielokrotnie. Jeśli stan upojenia alkoholowego jest stale podtrzymywany, zdarza się, że wystarcza nawet mała dawka alkoholu, aby wywołać zapaść. Utrata przytomności, zatrzymanie akcji serca czy niedokrwienie mózgu występują raczej sporadycznie, jednak mogą mieć miejsce. W takiej sytuacji szybkość pomocy może zdecydować o czyimś życiu, dlatego niezbędna jest natychmiastowa reakcja. W przypadku zatrzymania akcji serca konieczne jest podjęcie reanimacji krążeniowo-oddechowej oraz jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia.

Na zdjęciu widoczna kobieta siedząca na łóżku, z rękami opartymi na kolanach w których skrywa głowę, sprawia wrażenie, że czuje się źle. Kadr amerykański.

Czemu dochodzi do zapaści alkoholowej

Nie ma wątpliwości, że alkohol jest substancją toksyczną o działaniu psychoaktywnym oraz depresyjnym. W momencie, kiedy przyjmowany jest on przez długi okres czasu, to coraz mocniej oddziałuje on na wszystkie tkanki organizmu. Zaraz po przyjęciu alkoholu, w pierwszych kilkunastu minutach tempo rozkładu alkoholu w ludzkim ciele jest niższe nic tempo wchłaniania. Wpływa to znacząco na układ krążeniowo-oddechowy. Alkohol wchłonięty w tkanki powoduje rozszerzenia się naczyń krwionośnych, co doprowadza do przyspieszenia rytmu bicia serca, przy jednoczesnym osłabieniu jego siły. Dochodzi do spłycenia oddechu, a w kolejnym etapie do zapaści. Jest to standardowa zasada działania alkoholu, która przy spożywaniu dużej ilości alkoholu nasila się niemal z każdym kolejnym łykiem.

Jak pomóc w przypadku zapaści alkoholowej?

Oczywiście pierwszą reakcję jest skontaktowanie się z pogotowiem i prośba o przyjazd karetki – dzięki temu ratownicy będą mogli udzielić szybkiej i specjalistycznej pomocy, ratując życie osoby, która ma zapaść.

Oprócz tego niezbędna będzie również pomoc doraźna w postaci chłodnych okładów na czoło oraz kark. Warto pamiętać, by w takiej sytuacji nie podawać jedzenia i jakichkolwiek płynów, nawet jeśli osoba z zapaścią o to prosi. Drgawki oraz nierówna praca serca mogą doprowadzić do zachłyśnięcia. W przypadku utraty przytomności, konieczne będzie ułożenie osoby w pozycji bocznej, by nie doszło do zadławienia. Jeżeli natomiast doszło do zatrzymania akcji serca, należy przeprowadzić działania resuscytacyjne.

Kiedy zapaść alkoholowa jest spowodowana nadmiernym i regularnym piciem alkoholu, może to oznaczać konieczność późniejszego leczenia uzależnienia. Zaczyna się ono zwykle od detoksu, a następnie przeprowadzenia terapii z alkoholikiem. Doskonałym rozwiązaniem będzie również wszywka alkoholowa, która pomoże w utrzymaniu trzeźwości. Tylko w ten sposób można mu pomóc, dlatego warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, by problem ten się nie powtórzył. Następny raz może okazać się tragiczny w skutkach.

Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056