Wakacje bez alkoholu
28-07-2021 | Autor: Lukasz JanaszekNajważniejsze tezy artykułu
Lukasz Janaszek
- Lekarz Łukasz Janaszek uzyskał prawo wykonywania zawodu w 2005 roku.
- Specjalizację z chirurgii ogólnej odbywał w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego SPSK CMKP im. Prof. W. Orłowskiego.
- Egzamin specjalizacyjny zdał w 2012 roku. Jego osoba cechuje się zaangażowaniem w pracę, profesjonalnym podejściem.
- Jest pełen empatii w stosunku do swoich pacjentów.
- Obecnie jest nastawiony na rozwój swoich umiejętności i doświadczenia, stale poszerza swoją wiedzę – biorąc udział w licznych kongresach.
Wakacje to okres wypoczynku i regeneracji. Niestety, dla wielu osób sezon urlopowy to czas imprez i alkoholu, który staje się niekiedy najważniejszą atrakcją wyjazdu. Problem ten dotyczy nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, które piją sporadycznie – brak hamulców nie tylko może doprowadzić do tego, że wypoczynek zamieni się w ciągłego kaca, ale też niesie ryzyko uzależnienia. Czy w takim razie można spędzać wakacje bez alkoholu i jak to robić?
Wakacje bez alkoholu – czy to w ogóle możliwe?
Oczywiście! Jednak wcale nie takie proste – zwłaszcza w sytuacji, gdy alkohol towarzyszy Ci stosunkowo często również w ciągu roku albo tym bardziej, jeżeli jesteś osobą uzależnioną. Powstrzymanie się od sięgnięcia po kieliszek czy kufel jest o tyle trudniejsze, że zewsząd jesteśmy atakowani reklamami, a kultura picia w Polsce zdaje się być czymś całkowicie naturalnym, zakorzenionym w naszych genach. Potwierdzeniem tego są często wznoszone toasty czy celebrowanie ważnych wydarzeń imprezą zakrapianą alkoholem.
Musisz jednak wiedzieć, że to tylko pozory – wcale nie trzeba pić, aby się dobrze bawić albo by zaakceptowała Cię grupa osób. A nawet jeżeli nie zaakceptuje Cię, będzie to oznaczało, że tworzą ją ludzie, którzy nie są warci Twojej uwagi. Niezależnie od tego, gdzie wybierasz się na wakacje – możesz spędzić ten czas bez alkoholu. Tym bardziej że jego działanie ma niekorzystny wpływ na ludzki organizm, a każda zakrapiana impreza zawsze kończy się zatruciem organizmu, czyli popularnym kacem. To z kolei może oznaczać nawet cały stracony dzień albo… dalsze spożywanie, które nie przyniesie niczego dobrego.
Wakacje i alkohol – niezgrany duet
Alkohol i wakacje zdają się być nierozerwalnie ze sobą związane. W ciepłe miesiące zdecydowanie częściej po alkohol sięgają nawet osoby, które na co dzień stronią od tego typu napojów. W czasie wakacji zdecydowanie częściej spotykamy się z przyjaciółmi i bliskimi, wyjeżdżamy na długo wyczekiwany urlop i pragniemy się zrelaksować. Wydaje się, że sięgnięcie po drinka lub piwo jest najprostszym sposobem na relaks i odpoczynek. Łączy się to również z ogólnospołeczną presją. Reklamy, promocje, rabaty na różnego rodzaju alkohole w trakcie lata atakują nas niemal z każdej strony. Trudno również odmówić sobie alkoholu, kiedy wszyscy wokół raczą się trunkami.
Nie można jednak zapominać, że picie alkoholu latem niesie ze sobą różne negatywne skutki. Przede wszystkim alkohol obniża naszą odporność, co może przyczynić się do łatwiejszego „łapania” różnorakich chorób. Jednocześnie alkohol przyczynia się do szybszego odwodnienia się organizmu, co jest szczególnie niebezpiecznie podczas upałów i wbrew pozorom nie dotyczy jedynie osób starszych.
Picie alkoholu w trakcie wakacji wiąże się z jeszcze jednym problemem – tragediami, jakie mają miejsce po spożyciu jego nadmiernej ilości. Mowa tutaj przede wszystkim o kierowaniu pod wpływem, w wyniku którego dochodzi do wypadków drogowych. Co roku w wyniku wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców ginie średnio 130 osób, a rannych zostaje nawet 1600 osób. Te dane niestety z roku na rok są coraz wyższe, co jest jednoznaczne z tym że coraz więcej osób wsiada za kółko pod wpływem. Niestety to nie jedyne ofiary upojenia alkoholowego. Plagą w czasie wakacji stają się również utonięcia oraz inne wypadki w wodzie. Alkohol daje uczucie, że można wszystko, jednak wypływanie na otwarte morze lub skok na główkę często kończą się tragicznie. Dlatego też warto bawić się rozważnie i nie przesadzać z ilością wypijanego alkoholu. A najlepiej – zrezygnować z niego na rzecz innych, ciekawszych i nieszkodliwych atrakcji.
Jak spędzić wakacje bez alkoholu?
Wakacje tak naprawdę będą jeszcze piękniejsze, jeśli przeżyjesz je na trzeźwo. Co w takim razie należy zrobić, aby wakacje bez alkoholu w ogóle mogły się odbyć? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoją szansę na sukces.
- Nie kuś losu. Najlepiej na wakacjach omijać miejsca, gdzie alkohol będzie kusił Cię niemal zewsząd. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju pubach, barach oraz dyskotekach, ale również często uczęszczanych kurortach z tak zwanym open barem – jeżeli nie będziesz się do nich wybierał, zwiększysz szanse na to, że ominie Cię impreza syto zakrapiana alkoholem.
- Nie bój się i powiedz „nie”. Niezależnie od tego z kim wybierasz się na wakacje albo kogo na nich spotkasz, naucz się odmawiać. Nawet wtedy, kiedy świętowana będzie jakaś uroczystość albo gdy Twoi towarzysze będą wznosili toast – mów nie. Asertywność w tym wypadku to absolutny klucz do trzeźwości w trakcie urlopu. Pamiętaj przy tym, że nie musisz się tłumaczyć, dlaczego nie chcesz spożywać alkoholu, to Twoja decyzja. Jeśli ktoś natarczywie Cię namawia do napicia się, najlepiej, jeśli opuścić towarzystwo.
- Wybieraj atrakcyjne miejsca. Im ładniejsze i bogatsze w atrakcje miejsce do spędzania wakacji wybierzesz, tym większe będzie prawdopodobieństwo tego, że pokusa napicia się będzie mniejsza. Zasada w tym wypadku jest prosta – kiedy jest co robić, mniej myślisz o piciu. Dlatego też zadbaj o to, aby Twój urlop był ciekawy i pełen różnego rodzaju aktywności – zwiedzaj, uprawiaj sport, ciesz się pięknem przyrody. Nie musisz wybierać drogich zagranicznych kurortów – Polska jest pięknym krajem, który warto odkrywać i zwiedzać.
- Korzystaj z różnych możliwości. Każde miejsce na świecie – od morza, przez jezioro, las czy góry, aż do zabytkowych miasteczek jest pełne ciekawostek i atrakcji. Dlatego też zawsze przed wyjazdem na wakacje dokładnie zapoznaj się z tym, co oferuje Ci dane miejsce i korzystaj z możliwości, jakie posiadasz. Być może dzięki temu nie będziesz myśleć o alkoholu.
- Spędzaj czas z rodziną. Urlop to ten wyjątkowy czas, kiedy nie masz obowiązków i możesz odpocząć. A przy tym poświęcić czas swoim najbliższym. Korzystaj z tego, bo to niezwykłe chwile, których bardzo często nie doceniamy. Zapadną one w pamięć nie tylko Tobie, ale również rodzinie, przyjaciołom i bliskim. A kiedy nie można się nimi cieszyć, żałujemy straconego czasu.
- Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Przewiduj skutki swoich działań. Pod wpływem alkoholu często dochodzi do ryzykownych działań np. skakanie do wody na główkę czy też kierowanie po pijanemu. Jeśli jedziesz z dziećmi na wakacje, tym bardziej powinieneś zachować trzeźwość. Zabierając dzieci nad wodę, powinieneś nie spuszczać ich z oczu, natomiast alkohol to bardzo utrudnia. Wskutek czego słyszymy o utonięciu dziecka…
Bądź wytrwały w swoim postanowieniu i przekonaj się, że spędzenie wakacji bez alkoholu jest jak najbardziej możliwe!