Blog

Co alkoholik musi zrobić, aby przestać pić?

17-11-2020 | Autor: Lukasz Janaszek

Najważniejsze tezy artykułu


Artykuł przedstawia serię kroków, które osoba uzależniona od alkoholu może podjąć, aby skutecznie zerwać z nałogiem. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i przyznanie się do uzależnienia. Następnie ważne jest skorzystanie ze wsparcia najbliższych, które może stanowić ogromne oparcie. Artykuł podkreśla również znaczenie asertywności i konsekwencji w utrzymaniu trzeźwości, a także możliwość skorzystania z wszycia Esperalu, czyli środka zniechęcającego do picia alkoholu. Inne zalecane działania to terapia, znalezienie pasji, która odciągnie uwagę od alkoholu, oraz zmiana nawyków życiowych. Artykuł zachęca do podjęcia działań, podkreślając, że z alkoholizmem można się rozstać, jeśli tylko jest taka wola.

Lukasz Janaszek


  • Lekarz Łukasz Janaszek uzyskał prawo wykonywania zawodu w 2005 roku.
  • Specjalizację z chirurgii ogólnej odbywał w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego SPSK CMKP im. Prof. W. Orłowskiego.
  • Egzamin specjalizacyjny zdał w 2012 roku. Jego osoba cechuje się zaangażowaniem w pracę, profesjonalnym podejściem.
  • Jest pełen empatii w stosunku do swoich pacjentów.
  • Obecnie jest nastawiony na rozwój swoich umiejętności i doświadczenia, stale poszerza swoją wiedzę – biorąc udział w licznych kongresach.

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z którą trudno sobie poradzić. Alkoholik czuje bowiem regularną chęć sięgnięcia po kieliszek i często wiąże się to z nawykami, jakie utrwalał na przestrzeni wielu lat. A z tymi niesamowicie trudno jest zerwać. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia i istnieją sposoby, dzięki którym powstrzymanie chęci sięgnięcia po alkohol będzie jak najbardziej możliwe. Sprawdźmy, co powinien zrobić alkoholik, aby przestać pić.
Na zdjęciu widoczny mężczyzna siedzący przy stole. Jest zamyślony, jedna ręką podpiera głowę w drugiej ręce trzyma szklankę z alkoholem. Kadr amerykański.

Po pierwsze – uświadomienie problemu

Pierwszym i najważniejszym krokiem w wychodzeniu z alkoholizmu jest uświadomienie sobie problemu i przyznanie przed samym sobą, że jest się osobą uzależnioną. Wiele osób uzależnionych od alkoholu ma trudność z proszeniem kogokolwiek o pomoc oraz z przyjmowaniem wyciągniętej ręki. Wynika to przede wszystkim z uczucia wstydu, upokorzenia, obawy przed reakcją otoczenia. Stają się one blokerami, które odizolowują osobę cierpiącą na chorobę alkoholową. Tymczasem w uświadomieniu sobie problemu mogą pomóc sesje terapeutyczne. Jest jednak jeden warunek, alkoholik musi podchodzić do takich działań poważnie. Ważne jest przekonanie, że w terapii nie ma nic złego i warto korzystać ze wsparcia bliskich osób, przyjaciół, specjalistów, lekarzy, aby wyjść z nałogu.

Po drugie – skorzystanie ze wsparcia najbliższych

Nie ma wątpliwości, że samotna walka z uzależnieniem ma mniejsze szanse powodzenia niż wsparcie osób bliskich. To one stanowią ogromne oparcie w najtrudniejszych momentach i są w stanie pocieszyć, pomóc, a – kiedy to potrzebne – uderzyć pięścią w stół i uzmysłowić osobie chorej, jaka jest jej sytuacja. Bez rodziny czy przyjaciół o wiele trudniej znaleźć w sobie chęć zmiany i zdobyć się na tak ogromny wysiłek, jakim jest zrezygnowanie z alkoholu.

Jeżeli więc jesteś osobą uzależnioną, skieruj się do bliskich – podziel się swoim problemem, a z całą pewnością zostaniesz zrozumiany i otrzymasz wsparcie, którego tak potrzebujesz. A jeżeli masz w rodzinie lub wśród przyjaciół alkoholika – spróbuj wyciągnąć do niego pomocną dłoń. Być może w ten sposób uratujesz mu życie.
Na zdjęciu na pierwszym planie widoczna szklanka z alkoholem stojąca na stole. Na drugim planie widoczna sylwetka mężczyzny opartego na stole, jego ręka wyciągnięta jest w stronę szklanki z alkoholem.

Po trzecie – asertywność i konsekwencja

Bardzo ważnym aspektem w utrzymaniu trzeźwości jest konsekwencja i wypracowanie mechanizmów samokontroli. Jeśli wkracza się na drogę bez alkoholu, trzeba trzymać się abstynencji już do końca życia i nauczenia się mówienia NIE. W świecie pełnym pokus, gdzie polska kultura picia alkoholu łączy się z namawianiem do picia. Dlatego może zdarzyć się, że konieczne będzie zerwanie kontaktów z osobami, z którymi wcześniej spożywało się alkohol i nadal próbują namawiać do wspólnego picia. Jest to ważne na każdym etapie abstynencji, gdyż nawet jeden kieliszek alkoholu może przypomnieć o ciągach alkoholowych i sprowadzić na złą drogę. Silna wola, cierpliwość i samokontrola są niezbędne, aby utrzymać trzeźwość.

 

Po czwarte – wszycie Esperalu

Wsparcie psychologiczne to nie wszystko – niekiedy trzeba posunąć się do nieco bardziej radykalnych kroków i znaleźć takie rozwiązanie, które zniechęci do picia alkoholu. Najlepszym sposobem wydaje się tutaj wszycie Esperalu – specjalnego środka, który zawiera disulfiram, czyli specjalną substancję, która w momencie wypicia alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemne objawy, w tym mdłości, bóle głowy, duszności, pokrzywkę, uczucie kołatania serca i wiele innych.

Tak nieprzyjemny stan powoduje, że wiele osób obawia się ponownie sięgnąć po alkohol – jest to więc sposób często bardzo skuteczny. Alternatywą dla zaszycia jest Anticol – tabletki, które również posiadają w swoim składzie disulfiram.

Po piąte – trzeźwe spojrzenie

W każdym momencie warto dostrzec, że „ryzyko” zaprzestania picia jest bardzo ważne i zdecydowanie warto je podjąć. Zwycięstwo i trzeźwość pozwolą odbudować życie i wszystkie jego elementy, które do tej pory zostały zburzone. Gdy alkoholikowi uda się przerwać picie i osiągnąć długotrwały stan trzeźwości, istnieje szansa na to, aby stać się nową osobą. Łączy się to niestety z bardzo trudnym i żmudnym procesem. Abstynent z czasem uświadamia sobie, jakie spustoszenie dokonało wcześniejsze uzależnienie i wiele nieodwracalnych zmian. Jednak wiedząc to, przyznając się do tego problemu i dostrzegając własne słabości, alkoholik może zbudować nowe, szczęśliwe życie.
Na zdjęciu widoczny mężczyzna – terapeuta siedzący tyłem oraz kobieta siedząca przodem, z głową opartą na rękach. Kobieta poddawana jest terapii. Kadr szeroki.

Po szóste – terapia

Obecnie w naszym kraju funkcjonuje bardzo wiele ośrodków, które zajmują się leczeniem uzależnienia od alkoholu. Stanowią one grupy wsparcia dla tych osób, które przerósł problem i które wymagają zamknięcia oraz współpracy ze specjalistami. W większości przypadków terapie mają miejsce w bardzo atrakcyjnych częściach Polski i są oparte na różnych programach leczenia alkoholizmu – przyjemna atmosfera, wsparcie i wzajemna pomoc pozwalają wyjść z nałogu. Wystarczy tylko (i aż!) zdobyć się na odwagę i zapisać do wybranego ośrodka.

Po siódme – znalezienie pasji

Nieco mniej radykalnym środkiem, który może pomóc, jest hobby. Człowiek z pasją myśli o płynącej z niej przyjemności i pozwala mu to zmniejszyć intensywność oraz częstotliwość rozmyślania o alkoholu. Sport, książki, gry, muzyka… Możliwości są niemal nieograniczone, dlatego też warto szukać i poświęcić się swojej pasji – z nią u boku o wiele łatwiej odpędzić demony i poradzić sobie z codziennymi problemami.
Na zdjęciu widoczny kieliszek oraz butelka wina. Dłoń zasłania kieliszek, co można rozumieć jako gest odmowy przed spożyciem alkoholu. Kadr wąski.

Po ósme – zmiana nawyków

No i na koniec coś bardzo istotnego – picie alkoholu wchodzi w nawyk. Piątkowy wieczór bez butelki? Niemożliwe! Leniwa sobota? Przecież nie zaszkodzi mały drink! Otóż takie nawyki, wyrabiane sobie na przestrzeni miesięcy czy lat mogą wejść w krew na tyle, że zerwanie z nimi okaże się ogromnym wyzwaniem. A bez tego prędzej czy później może dojść do pogłębienia się problemu i rozwoju uzależnienia.

Warto więc zastosować któreś z wymienionych metod (a najlepiej kilka na raz), by dać sobie szansę na nowy start. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno i zawsze jest dobry moment na zmianę. Z alkoholem da się zerwać – trzeba tylko tego chcieć!


Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056