Blog

Rola osób najbliższych w leczeniu alkoholizmu

28-09-2020 | Autor: Lukasz Janaszek

Najważniejsze tezy artykułu


Artykuł podkreśla znaczenie wsparcia rodziny i przyjaciół w procesie leczenia alkoholizmu. Wskazuje, że alkoholizm wpływa nie tylko na osobę uzależnioną, ale i na całą rodzinę, która często staje się współuzależniona. Bliscy odgrywają kluczową rolę w motywowaniu do leczenia, zapewnianiu wsparcia emocjonalnego oraz pomocy w trudnych momentach. Artykuł zwraca uwagę na konieczność uświadomienia problemu, zarówno przez osobę uzależnioną, jak i jej bliskich, oraz na potrzebę wspólnej terapii i edukacji na temat alkoholizmu. Podkreśla, że choć droga do wyzdrowienia jest trudna, wsparcie najbliższych jest nieocenione i może znacząco przyczynić się do sukcesu terapii.

Lukasz Janaszek


  • Lekarz Łukasz Janaszek uzyskał prawo wykonywania zawodu w 2005 roku.
  • Specjalizację z chirurgii ogólnej odbywał w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego SPSK CMKP im. Prof. W. Orłowskiego.
  • Egzamin specjalizacyjny zdał w 2012 roku. Jego osoba cechuje się zaangażowaniem w pracę, profesjonalnym podejściem.
  • Jest pełen empatii w stosunku do swoich pacjentów.
  • Obecnie jest nastawiony na rozwój swoich umiejętności i doświadczenia, stale poszerza swoją wiedzę – biorąc udział w licznych kongresach.

Życie pod jednym dachem z alkoholikiem nie jest łatwe. Można wręcz powiedzieć, że to droga przez mękę – szczególnie wtedy, gdy uzależnienie jest na zaawansowanym poziomie i najbliższym towarzyszy ciągłe napięcie emocjonalne, uczucie niepewności i najzwyklejszego strachu, dotyczącego możliwych konsekwencji przyszłych zachowań alkoholika. Do napięcia dochodzą jeszcze inne problemy – natury finansowej, które wynikają z „przepijania” wypłat czy oszczędności, trudności w porozumieniu się z osobą permanentnie pijaną czy przemoc, która często idzie w parze z chorobą alkoholową. Mimo tak ogromnych trudności rola najbliższych w leczeniu alkoholizmu jest absolutnie nie do przecenienia.
Na zdjęciu widoczny mężczyzna siedzący przy stole, który w ręku trzyma szklankę z alkoholem. Na jego ramieniu spoczywa w geście wsparcia kobieca dłoń. Kadr amerykański.

Alkoholizm, a życie rodzinne

Alkoholizm nie jest chorobą, która dotyczy wyłącznie osoby uzależnionej – jest to choroba całej rodziny. Wynika, to z faktu, że rodzina to tak naprawdę ściśle połączone ze sobą ogniwa, których relacje są ze sobą wielotorowo powiązane. Każde negatywne doznanie jednego członka rodziny, wpływa bezpośrednio lub pośrednio na jej pozostałych członków. W rodzinie z problemem alkoholowym osoba uzależniona wymyka się z codziennej rutyny, a pozostali członkowie rodziny muszą przeorganizować swoje życie w taki sposób, aby wypełnić tę lukę.

Alkoholik dostarcza członkom rodziny wielu problemów. Do najważniejszych można zaliczyć problemy finansowe, emocjonalne, zdrowotne. Często doprowadza to do współuzależnienia i wciągnięcia w nałóg wszystkich członków rodziny. Dzieci alkoholika wychowują się w nieustającym stresie i strachu przed pijącym rodzicem. Często borykają się z poczuciem niskiej wartości i brakiem szacunku do samego siebie, ciężko im również określić własną tożsamość. Żony lub mężowie (nie zapominajmy, że alkoholizm dotyczy obojga płci) mogą czuć się zagubieni i niezrozumiani przez otoczenie. Często przenoszą odpowiedzialność za picie partnera na siebie i ukrywają problem alkoholowy w rodzinie. Partnerzy alkoholików często zmagają się z problemem współuzależnienia.
Na zdjęciu widoczny starszy mężczyzna siedzący na kanapie, wygląda na zadumanego. Na stoliku przed mężczyzną znajduje się butelka z alkoholem. Kadr szeroki.

Żyjesz z alkoholikiem? Prawdopodobnie jesteś osobą współuzależnioną

Ciągłe problemy z osobą uzależnioną od alkoholu powodują, że bliscy żyją jej życiem, zamiast skupiać się na swoich celach, marzeniach i potrzebach. Taka obsesja pojawia się z czasem i często zdajemy sobie z niej dopiero po dłuższym czasie, gdy wszystkie myśli koncentrują się wokół tego, czy bliski nam alkoholik napije się dzisiaj, wróci do domu, przyniesie wypłatę czy może zrobi awanturę innym domownikom.

Osoby współuzależnione mogą bardzo łatwo zidentyfikować swoją obsesję – zaliczamy do nich wszystkich tych bliskich osoby uzależnionej, którzy:

  • uporczywie, nadmiernie często koncentrują swoje myśli wokół bliskiego alkoholika i tego, jak picie wpływa na jego oraz wspólne życie;
  • bardzo dużo czasu, energii i pieniędzy angażują w ratowanie życia alkoholika, a także całej rodziny;
  • skrzętnie ukrywają to, co ma miejsce w domu, ponieważ wstydzą się alkoholizmu bliskiej sercu osoby;
  • użalają się nad sobą, mają często obniżony nastrój, a nawet stany depresyjne;
  • ciągle czują napięcie i nie są w stanie odprężyć się nawet przy ulubionym zajęciu;
  • boją się rozstania z osobą uzależnioną.

Jest to oczywiście sytuacja niezwykle trudna, z której jednak można wyjść. Niestety, konieczne jest podjęcie stosownych, często bardzo niechcianych kroków, takich jak np. zaproponowanie osobie uzależnionej terapii albo nawet zamknięcia w zakładzie. Częstym rozwiązaniem, wybieranym przez rodziny osób uzależnionych jest też Esperal. Grunt to robić cokolwiek, co może zmienić realnie rzeczywistość alkoholika i jego rodziny – pozwalanie na picie albo stosowanie próśb bez bardziej zdecydowanych ruchów może okazać się nieskuteczne i coraz bardziej pogłębiać problem całej rodziny.
Na zdjęciu widoczne dwie pary rąk. Dłonie jednej osoby są schowane w dłoniach drugiej osoby w geście pocieszenia i zrozumienia. Kadr wąski.

Jak bliscy mogą pomóc alkoholikowi?

Najważniejszym czynnikiem pomocowym jest zrozumienie faktu, że alkoholizm jest chorobą. Wyjście z niej jest procesem długotrwałym i konieczne jest wsparcie najbliższych. Pierwszym krokiem jest uświadomienie osobie uzależnionej, że ma problem, który wymaga leczenia. W przypadku gdy uda się namówić alkoholika do leczenia, konieczne jest nieustające wsparcie tego procesu przez rodzinę i przyjaciół, na każdym etapie terapii. Ważne jest już, aby pamiętać, że nawrót choroby alkoholowej może pojawić się w każdym momencie, a alkoholik nie powinien być z tego powodu piętnowany. Dzięki tej wiedzy najbliżsi będą w potrafili rozpoznać objawy głodu alkoholowego oraz pierwsze etapy nawrotu choroby. W przypadku alkoholizmu niezbędna jest terapia psychologiczna, nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla wszystkich członków rodziny.
Na zdjęciu widoczne 3 osoby siedzące na kanapie: mężczyzna chowa twarz w dłoniach wyglądając na załamanego. Z prawej strony siedzi kobieta, która delikatnie obejmuje mężczyznę w geście pocieszenia i wsparcia. Z lewej strony siedzi mały chłopiec, który ma położną dłoń na ramieniu mężczyzny w geście wsparcia. Na stoliku przed rodziną stoją puste butelki po alkoholu. Kadr szeroki.

Dlaczego rola bliskich w leczeniu alkoholizmu jest tak istotna?

Rola bliskich w leczeniu alkoholizmu jest niezwykle ważna – przede wszystkim dlatego, że jest to choroba, w której uzależniony potrzebuje wsparcia. Musi czuć oparcie i miłość w swoich najbliższych, by wiedzieć, że to dla nich warto zmienić swoje życie. Musi też wiedzieć, że w razie problemu otrzyma od nich pomoc. Niestety, często alkoholicy, szczególnie ci niechętni do zmian, wykorzystują miłość swoich najbliższych – zwykle nie robią tego w pełni świadomie, ponieważ rządzi nimi choroba. W takich sytuacjach zwykle niezbędne jest uderzenie pięścią w stół i ultimatum – „leczenie albo rozstanie”. Nie jest to krok łatwy, jednak mogący przynieść tak bardzo oczekiwane zmiany.

Każda osoba współuzależniona powinna zgłębiać swoją wiedzę na temat alkoholizmu – podstawą jest świadomość o tym, że rzucenie alkoholu jest możliwe w każdym momencie, jednak zwykle na początku występuje bagatelizowanie problemu i zaprzeczanie, a dopiero z czasem można liczyć na refleksję. Jak szybko się ona pojawi? Na to pytanie niestety nie ma jedynej, słusznej odpowiedzi.

Warto pamiętać, że możliwe jest zapisanie się na wspólną terapię, w której specjalista będzie w stanie pomóc nie tylko alkoholikowi, ale również współuzależnionemu. Nie jest to z pewnością droga łatwa, która zwykle trwa długi czas, ale na pewno stanowiąca niekiedy jedyną słuszną alternatywę. Dlatego też musisz uzbroić się w cierpliwość – tylko wtedy uda się pokonać problem i przywrócić normalność!


Chirurg 24 - Praktyka lekarska
Warszawa - Żoliborz
Aleja Wojska Polskiego 25
Gabinet 308

Tel: +48 501 311 056